FUD Nedir?
FUD Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FUD Nedir?

Özellikle Bitcoin fiyatının düşüş trendinde olduğu bir ayı piyasası sırasında, FUD sıklıkla konuşulur. FUD, kripto piyasası düşmanlarının elindeki bir astır.

FUD’nin (Korku, Belirsizlik, Şüphe) Türkçe karşılığı Korku, Kararsızlık ve Şüphe’dir. Kısaltma genellikle ekonomi ve politikada kullanılır. Manipülasyon, özellikle ana akım medya aracılığıyla kitlelere yayılan haberlerden kaynaklanmaktadır. Manipüle edilen her şey daha savunmasızdır ve itibarı düşürülmeye çalışılır. Kripto para piyasasının tarihine baktığımızda, bir Bloomberg raporunun piyasanın gördüğü en kötü FUD’lardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Bloomberg eski bir mesajı yenisi gibi tweetledi. Haber Tether ile ilgili ve yazının başlığı “Tether ABD Yargısı Tarafından Denetlenecek.” Şeklindeydi.

İlk olarak Aralık 2017’de ortaya çıkan bu haber, Ocak 2018’de taze pişmiş gibi muhafaza edilmiş ve 2018’in başlarında başlayan düşüş trendi Bloomberg ile hızlanmıştır. Bu, FUD’nin açık bir örneğidir. FUD sadece haber medyasından kaynaklanmaz. Haber kaynakları FUD’nin yaygınlaşmasına öncülük ederken, kavram aynı zamanda sosyal medya platformlarında ve WhatsApp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarında da görülebilir. Sosyal medya platformlarında veya anlık mesajlaşma uygulamalarında art niyetli olsun veya olmasın haberlerden FUD konseptiyle bahsetmek, manipülasyona ortak olduğunuz anlamına gelir.

FUD Nedir? FUD’un amacı, örneğin halkın kafasını karıştırmak, güvensizlik ortamı yaratmak, satışları artırmak ve Bitcoin’in değerinin düşmesine neden olmaktır. FUD kavramı ile ilgili bir haber gördüğünüzde ilk düşünmeniz gereken şey 1 BTC’nin hala 1 BTC’ye eşit olduğudur. Bilhassa insanları buna inandırmak, kavramı işe yaramaz hale getiriyor. Bu şekilde davranarak insanların panik halinde bitcoinlerini satmalarını engelleyebilirsiniz. FUD’a yakalanan kişiler kısa vadede Bitcoin satarak kar elde edebileceklerini düşünseler de aslında uzun vadede para kaybedebilirler. İnsanlara bunu anlatarak ve somut örneklerle kanıtlayarak satış baskısı bir nebze azaltılabilir, böylece piyasanın seyri keskin bir şekilde düşmez.

 

FUD, Dolandırıcılık ve Güvenlik Açıkları

FUD Nedir? FUD’u tetikleyebilecek en önemli olaylardan biri, kripto para borsalarında dolandırıcılık, bilgisayar korsanlığı veya güvenlik ihlallerinin keşfedilmesidir. Bazen, bir dolandırıcılıkla ilgili kısacık bir söylenti bile biraz korku, belirsizlik ve şüpheye neden olmak için yeterlidir.

İlk madeni para teklifleri (ICO’lar) geçmişte çok fazla incelemeye tabi tutuldu. Bazen ünlülerin desteğini içeren yaklaşan token promosyonları, yatırımcıları lansmandan önce sermaye artırmaya teşvik eder. Bununla birlikte, pazar araştırması, bu ICO’ların büyük çoğunluğunun dolandırıcılık olduğunu ve jetonların asla yükselmemesi nedeniyle yatırımcıların çok para kaybetmesine neden olduğunu gösteriyor. Ayrıca %51 saldırıları, takas hack’leri ve büyük miktarda fon kaybı gibi artan olaylar var.

Giderek daha fazla yatırımcı artık merkezi kripto para borsalarının güvenli olup olmadığını sordukça FUD yükselmeye başlıyor. Bu, gerçekleştirilen faaliyet miktarını doğrudan etkiler ve bazı yatırımcılar, kripto para birimlerini borsalardan tamamen çıkarmaları gerektiğine inanır.

 

FUD ve Hükümet Düzenlemeleri

FUD Nedir? Kripto para birimi hala emekleme aşamasında ve büyük ölçüde düzenlenmemiş durumda. Bazı meraklılar için, düzenleme eksikliği, alternatif dijital para birimlerinin başarısının anahtarıdır. Diğerleri, düzenleme ihtiyacının daha acil hale geldiğini ve mevcut kural eksikliğinin toplumda korku, belirsizlik ve şüphe uyandırdığını iddia ediyor. Kripto para birimleri hala yaygın olarak benimsenmediğinden, farklı ülkelerde kripto para birimlerine karşı muhalefet olabilir. Bu nedenle, FUD seviyesi dünya çapında değişiklik gösterir ve ilgili hükümetlerin duruşuna bağlıdır. Örneğin, Bitcoin bazı ülkelerde yasaklanmıştır. FUD, piyasa kaymaya başlayınca bu düzenlemeye mantıklı bir yanıt oldu.

 

Düşen Fiyatlar

FUD Nedir? Bir tüccar veya yatırımcı, bir dijital varlığın fiyatı düştüğünde FUD yaşamaya başlayabilir. Örnek olarak Bitcoin‘i ele alalım. Bitcoin fiyatı aniden önceki nominal değerinin altına düşmeye başlarsa, altcoinler genellikle aynı şeyi yapar. Bu, kripto meraklılarının daha fazla alışveriş yapmaktan kaçınacağı bir ayı piyasasına yol açabilir. Yatırımcılar, Bitcoin’in nereye gittiğinden emin olamayarak fonlarının kaybolacağından endişe etmeye başlayabilir ve hatta bir daha toparlanacağından şüphe edebilir.

 

FUD ve Kamu

FUD Nedir? Ünlülerin onaylarının kripto para birimi topluluğunda olumlu aktiviteyi tetiklediği bilinmesine rağmen, finansal liderlerin kamuya açık açıklamaları FUD duyarlılığını körükleyebilir. Bu finansal verilerle sınırlı değildir. FUD, deneyimli tüccarlar madeni paraya karşı olduklarında bile olur. Sosyal medya dünyası çok etkilidir ve piyasaları kolayca bozabilir. FUD Nedir? sorusu bu yüzden önemlidir.

Piyasa duyarlılığı döngüseldir. Her zaman inişler ve çıkışlar olacaktır. Pek çok kişinin FUD yoluyla çıktığı durum genellikle piyasadaki deneyimsizliklerinden kaynaklanmaktadır. FUD varlıklarını tasfiye eden pek çok insanla, bu aslında ortalıkta dolaşanlar için yeni fırsatlar yaratıyor. Bir varlığın fiyatı düşüyorsa ve tüccar fiyatın yükseleceğini düşünüyorsa, satılan varlığı satın alacaktır.

Bunu yapmak çok para kazandırabilir ama aynı zamanda çok risklidir. Değişen bir pazarda korku seviyeleri değişir. Belirsizliğe verilen tepki gayet anlaşılır. Bununla birlikte, piyasalar hakkında daha derin bir anlayış kazanmak, kripto para alım satımlarını takip etmek ve en son haberleri takip etmek, bu duyguları kontrol altında tutmanıza yardımcı olacaktır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!