Ortalama Gerçek Aralık Nedir? [Detaylı İnceleme]

Ortalama Gerçek Aralık Nedir?
Ortalama Gerçek Aralık Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortalama Gerçek Aralık Nedir?

Ortalama Gerçek Aralık Nedir? Ortalama Gerçek Aralık, belirli bir zaman aralığı zarfındaki piyasa oynaklığını tahmin etmek amacı ile yaygın olarak kullanılan teknik analiz göstergesidir. Oynaklığı belirlemek için kullanılan aracın adı ATR’dir. Bu araç ve kavram,Teknik analist J. Welles Wilder Jr. tarafından 1978 tarihinde yayınlanan “Teknik Ticaret Sistemlerinde Yeni Kavramlar” kitabında ortaya atılmıştır.

ATR, bir ortalama belirlemek için farklı gerçek aralıklar arasından tahmini fiyat oynaklığını hesaplamak ve tahmin etmek amacı ile kullanılabilir. Bu tahmin 14 günlük bir süre zarfında meydana gelen oynaklığı kapsamaktadır. ATR, yatırımcıların zararı durdur fiyatlarını belirlemesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra bazı sınırlamalara da sahiptir.

Kripto para alım-satımı piyasada oluşan oynaklık ve hareketlilik ile ünlüdür. Yatırımcıların amacı, bu fiyat hareketlerinden yararlanmak ve bu hareketleri tahmin etmeye çalışmaktır. Bunun için kullanılabilecek yöntemlerden biri de teknik analiz ve Ortalama Gerçek Aralık (ATR) gibi fiyat oynaklığı göstergeleridir. Yatırımcıların çoğu için ATR, bilinmesi ve teknik analiz yöntemlerine eklenmesi faydalı bir araçtır.

ATR, J. Welles Wilder Jr. tarafından 1978 tarihinde oynaklığı ölçmek için bir araç olarak geliştirilmiştir. O zamandan bu zamana ATR, teknik oynaklık göstergelerinin en çok bilinen türlerinden biri haline gelmiştir.

Ortalama Gerçek Aralık Nedir? ATR, Ortalama Yön Endeksi (ADX) ve Ortalama Yön Endeksi Derecesi (ADXR) gibi yönlü piyasa hareketlerini tespit eden diğer göstergelerin önemli bir parçasıdır. Yatırımcılar, fiyat dalgalanmaları sırasında alım satım yapmak için en uygun aralığı belirlemeye çalışır.

Gösterge, 14 günlük bir zaman diliminde varlıkların ortalama piyasa fiyatını hesaplar. Trend hakkında bilgi vermez ve fiyat yönünü de belirtmez, sadece bu süre zarfındaki fiyat oynaklığını gösterir. Yüksek ATR, fiyat oynaklığının yüksek olduğunu ve düşük ATR de fiyat oynaklığının düşük olduğunu göstermektedir.

Yatırımcılar, bu dönemde varlıkları almaya ya da satmaya karar verirken bu düşük ya da yüksek fiyat oynaklıklarını dikkate alır. ATR, fiyat oynaklığını yalnızca yaklaşık olarak gösterir ve sadece karar vermeye yardımcı bir araç olarak kullanılması gerekmektedir.

 

Ortalama Gerçek Aralık Nedir? ve Ortalama Gerçek Aralık Nasıl Hesaplanır?

Ortalama Gerçek Aralık Nedir? ATR’yi hesaplamak için öncelikle belirli bir dönemin en yüksek Gerçek Aralığını bulmanız gerekmektedir. Üç farklı aralık hesaplama ve bunların arasından en yükseğini seçme şeklinde ilerlenir.

  1. Son dönemin en yüksek değerinden son dönemin en düşük değerini çıkarma işleminin sonucudur.
  2. Son dönemin en yüksek değerinden önceki kapanış fiyatını çıkarma işleminin sonucunun mutlak değeridir.
  3. Son dönemin en düşük değerinden önceki kapanış fiyatını çıkarma işleminin sonucunun mutlak değeridir.

Yatırımcının odaklandığı zaman aralığına göre dönem değişiklik göstermektedir.

Söz konusu dönemin ATR’sini belirlemek, yatırımcıların bu süre zarfında varlık fiyatlarının oynaklığı hakkında bilgi edinmesine olanak tanımaktadır.

 

Kripto Para Alım Satımı Yapanlar Neden Ortalama Gerçek Aralığı Kullanır?

Ortalama Gerçek Aralık Nedir? Kripto para alım-satım işlemi yapan kullanıcılar belirli bir dönem içindeki fiyat oynaklığını tahmin etmek için ATR’yi sıkça kullanır. ATR, kripto piyasalarında görülen yüksek oynaklıktan dolayı kripto için çok daha kullanışlıdır. Kârı al ve zararı durdur emirlerini belirlemek için ATR kullanmak en çok tercih edilen stratejidir.

ATR’yi bu şekilde kullanarak piyasa hareketliliğinin alım satım stratejilerinizi etkilemesini engelleyebilirsiniz. Uzun vadeli olduğunu düşündüğünüz bir trend üzerinden işlem yapıyorsanız, günlük hareketlilik pozisyonlarınızı erken kapatmasını istemezsiniz.

Çok klasik ve bilinen bir yöntem, ATR’yi 1,5 veya 2 ile çarpmak, ardından bu rakamı giriş fiyatınızın altında zararı durdur emrini belirlemek için kullanmaktır. Günlük oynaklık, belirlediğiniz zararı durdur tetikleme fiyatınıza ulaşmamalıdır. Bu fiyat seviyesine ulaşması, piyasanın şiddetli bir düşüşte olduğunun iyi bir göstergesidir.

 

Ortalama Gerçek Aralığı Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

Ortalama Gerçek Aralık Nedir? ATR, uyarlanabilirliği ve fiyat değişimini tespit etmesi ile birlikte kullanıcılarına avantajlar sunsa da başlıca iki dezavantaja sahiptir:

  1. ATR genel olarak yoruma açıktır. Tek bir ATR değeri trendin değişip değişmeyeceğini net olarak gösterez. Bu durumda bir dezavantaj olabilir.
  2. ATR yalnızca fiyat oynaklığını ölçmektedir. Bunun için yatırımcıları bir varlığın fiyatının yönündeki değişimler hakkında bilgilendirmez. Örneğin, ATR’de ani bir yükseliş olduğunda bazı yatırımcılar bunun eski bir yükseliş ya da düşüş trendini doğruladığına inanabilir ve bu da yanlış olabilir.

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!