Satoshi Nakamoto Kimdir? [Detaylı İnceleme]

Satoshi Nakamoto Kimdir?
Satoshi Nakamoto Kimdir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Satoshi Nakamoto

Satoshi Nakamoto Kimdir? Son zamanlarda özelliklede Elon Musk tweet’in den sonra Satohsi Nakamoto ismi oldurça merak edilen araştırılan bir kişi oldu. Peki bu gizemli Bitcoin yaratıcısı kim. İlk Kripto para birimi ve blok zinciri olarak bilinen Bitcoin 2008 de ilk kez Nakamoto tarafından ortaya atılmıştır. Satoshi Nakamoto tarafından icat edildiği idda edilen Bitcoin 2009 yılında faaliyete geçmiştir.

Aslında bitcoin yaratıcısı olarak bilinen satoshi nakamoto bir takma addır. Nakamoto bir bişi olduğu gibi birden fazla kişinin oluşturduğu bir ekibin de takma adı olabilir. Nakamoto’ kim ya da kimler olduğu bilinmemesi kafada soru işaretleri oluşturmuştur.

Satoshi Nakamoto Kimdir?

‘Satoshi Nakamoto Kimdir?’ 13 yıldır en değerli para birimi haline gelen Bicoinin neyden esinlenerek meydana geldiği hep merak konusu olmuştur. Kurucusunun isminin de uzun zamandır Satoshi Nakamoto olduğu bilinmektedir. Satoshi Nakamoto Bitcoinin yaratıcı olarak bilinen kişi ya da kişiler topluluğudur. Kim olduğu hala bir sır olan Nakamoto 5 Nisan 1975 doğumlu Asya asıllı bir adam olduğu söylenmektedir.

Nakamoto’nun Amerika ya da Avrupa’da yaşayan Japon asıllı olmayan bir şifreleme uzmanı ve bilgisayar bilimcisi olduğu da ortaya atılan iddialar arasında yer almakta. Böyle düşünülmesinin nedeni ise İngilizceyi iyi bir düzeyde kullanıyor olması ve Bitcoin yazılımının Japonca değil de İngilizce olmasıdır. Satoshi’nin 2 milyon Bitcoine sahip olduğu bilinmekte. Bu adamın kim olduğu merak konusu olmakla birlikte Elon Musk tweet’i sonrasında daha da gündeme gelmiştir. Kendisi hakkında yazılan bilgileri onaylayan satoshi bitcoinin yaratıcı olduğunu inkâr ediyor.

Bitcoinin yaratıcısı olan satoshi nakamoto’nun kim olduğu bilinmemekte ama Nakamoto olabiliceği düşünülen Nick Szabo, Dorian Nakamoto, Vincent van Volkmer, Hal Finney ve Craig Steven Wright gibi isimler bulunmakta. Bu isimler arasında Hal Finney ve Nick Szabo gibi isimlerin Bitcoine ilham vermiş olduğu öne sürülmüştür. Nick Szabo Bit Gold dijital para mekanizması ile Bitcoin’in öncüsü olmuş ve “akıllı sözleşme” kavramını 1993’te ilk kez ortaya atmıştı. Bu olanaklara rağmen ne Hal Finney ne de Nick Szabo Satoshi Nakamoto olduğu iddialarını kabul etmemektedirler.

Satoshi Nakamoto ve Bitcoin (BTC)

Satoshi Nakamoto Kimdir? 12 Ocak’taki ilk bitcoin işlemi sırasında Satoshi Nakamoto, bilgisayar bilimcisi Hal’e 10 BTC gönderdi. Satoshi Nakamoto 2010 ortasına kadar diğer geliştiricilerle birlikte blok zinciri üzerinde çalışmaya devam etti. Ancak 2010’da bitcoin topluluğundan ayrıldı ve bitcoin geliştirmeyi bıraktı. Bugün, Satoshi Nakamoto’nun bitcoin cüzdanında yaklaşık bir milyon BTC parası var.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!