The Graph GRT Nedir? Geleceğine Dair Detaylı İnceleme

The Graph GRT Nedir?
The Graph GRT Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

The Graph (GRT) Nedir?

The Graph IPFS ile Ethereum birbirleri ile benzer olup Blockchain ağlarının sorgulanması amacı ile oluşturulmuş olan bir indeksleme protokolüne verilen bir isimdir. Bu sistem de ise isteyen her kullanıcı SubGraph ya da Alt Graph ismi verilen açık API oluşturabilme imkânı sunulmaktadır. Aynı zaman da elde edilen veriler yayınlayarak daha basit işlenebilir hale getirilebilmesi mümkündür. Platform da kullanılan yerel kripto para birimi ise Graph Token (GRT) şeklin de isimlendirilmektedir. The Graph GRT Nedir? sorusunun yanı sıra Nasıl Çalışır? Ne işe yarar? Nasıl Saklanır? ve Geleceğine dair bilgilerde merak edilenler arasındadır.

Verilere daha kolay bir şekilde erişmek ve bunları düzenlemek amacı ile tasarlanmış olan The Graph protokolü; geliştiricilere, uygulamalarını Blockchain üzerine inşa etme fırsatını sunmayı amaçlamaktadır. Bu protokol tarafından sunulan hizmet sayesin de ise likidite çıktıları ve geçmiş dönem işlem hacimleri ila Ethereum tabanlı bütün token fiyatları ile ilgili veriler sorgulanabilmektedir.

The Graph (GRT) Nasıl Çalışır?

The Graph GRT Nedir?

Web3 ve merkezi olmayan finans ekosistemin de bulunan uygulamalar için API ile veriler sunan bir The Graph veri indekslenmektedir. Bunu yaparken ise SubGraph isimli veri talebi tanımlamalarını dikkate alır ve hangi verinin nasıl sınıflandırılması gerektiğini öğrenmesi gerekmektedir. Burada ise kullanılan SubGraph kavramı akıllı sözleşmelerin neyi arayacağını ve dikkate alınacak olayların bu verilerin ne şekilde harita edileceğini belirlemeye yaramaktadır. Bu aşama da ise yapılan tanımlamalar ise SubGraph manifestosu olarak ifade edilmeye yaramaktadır. Bunun için indekslenecek veriler ayarlandıktan sonra Graph komut satırı kullanılır ve yapılan tanımlama dağıtık ağda kaydedilmektedir. Daha sonra sunucu da bulunan serviste meydana getirilmiş olan SubGraph için indeksleme aşaması başlatılmaktadır.

The Graph (GRT) Ne İşe Yarar?

The Graph GRT Nedir? Temel anlam da bakıldığın da The Graph (GRT) ağ içerisin de 4 farklı role (Endeksleyici, Atayıcı, Düzenleyici, Tüketici) sahip olduğunu söylemek mümkündür. Bunları şu şekil de inceleyebiliriz:

  1. Endeksleyici (Indexer): IPFS ve blok zincir üzerin de indeksleme ve arama yapan endeksleyiciler bunun için oluşturulmuş olup SubGraph’lardaki sorgulardan yararlanmaktadır.
  2. Atayıcı (Delegator): Bir node çalıştırmadan ağ da ki endeksleyicileri ve ağın merkezi olmayan kısımlarını desteklemektedir. Mevcut GRT varlıklarını endeksleyicilere gönderir ve bu saye de de verimliliğin daha yüksek olmasına katkıda bulunmaktadır. Bu katkıya karşılık olarak ise atayıcılar endeksleyicilerin sorgu ücretlerinden aldıkları ücretin bir bölümünü almaya hak kazanmış olacaklardır.
  3. Düzenleyici (Curator): SubGraph’ları meydana getiren kullanıcılar olarak ifade edilmiş olan düzenleyiciler ve bunları oluşturmak için belli bir miktarda ödeme yapmaları gerekmektedir. Söz konusu SubGraph’lar indekslenecek olan verilere yönelik bilgilere sahip olduklarını bilmekteyiz. Bu bilgilerden yola çıkan endeksleyiciler veri toplar ve sorgulama yapmaktadırlar.
  4. Tüketici (Consumer): The Graph ağından veri alan ve SubGraph’lar aracılığıyla sorgular yapan kullanıcılar olarak ifade edilmesi doğrudur. Bu sorgulamalar karşılığın da ise GRT ile ödeme yapılmaktadır. Bundan elde edilen gelirler atayıcılara ve endeksleyicilere gönderilmektedir.

The Graph (GRT) Nasıl Saklanır?

The Graph GRT Nedir? The Graph (GRT) saklanması amacı ile ERC-20 tabanlı ethereum cüzdanlar yeterli olacağını söyleyebiliriz. Piyasa da mevcut olan çok sayı da kripto para borsası buna yönelik destek verdiğini söylemek mümkün. Bu saye de ise oluşturulan hesap üzerinden GRT yatırma ve çekme işlemleri daha güvenli bir şekil de gerçekleştirilebilmesi mümkün kılınır.

Mevcut bakiyesini öğrenmek isteyen kullanıcıların ise Ethereum cüzdanlarını kullanmaları gerekmektedir. Mobil, web, masaüstü ya da çevrim içi cüzdanlar ile alım satım işlemleri yapılabilmektedir. The Graph ağı üzerinden endeksleyicilere GRT tanımlaması yapmak için Wallet Connect altyapısını destekleyen mobil cüzdanlar ya da tarayıcı tabanlı olan matemask cüzdanlar kullanılmaya uygundur.

The Graph (GRT) Nasıl Satın Alınır?

The Graph GRT Nedir? Kripto varlık yatırımı yapmak isteyenler için The Graph (GRT) nasıl alınır satılır sorusunun cevabı sıklıkla merak edilmektedir. Bunun için ya madencilik yapılır ya da bu işlemler özel olarak oluşturulmuş olan kripto varlık borsası kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz.

The Graph GRT Nedir?  Türkiye’de, Türk Lirası ile The Graph (GRT) satın almak zannedildiğinin tam tersi çok basit ve hızlı bir işlem olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duyulmaksızın The Graph (GRT) satın alabilmeniz mümkündür. The Graph GRT Nedir? soru hakkında sizlere detaylı bilgiler vermiş bulunmaktayız. Faydalı olmasını umut ediyoruz.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!