Bitcoin Çatalları Nedir? Ne Anlama Gelir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Çatalları Nedir ? Açık kaynaklı yazılım bağlamında çatal, kaynak kodunda yapılan bir değişikliktir. Açık kaynaklı yazılım birçok merkezi olmayan taraf tarafından çalıştırıldığından, geliştiriciler koda bir değişiklik eklediğinde tüm kullanıcılar değişiklikleri hemen benimsemez. Bazı kullanıcılar hiçbir zaman yeni sürüme geçmeyebilir.

Bu, birlikte çalışabilirlik gerektirmeyen yazılımlar için önemli olmayabilir, ancak Bitcoin için ağın tüm üyelerinin uyumlu kod çalıştırması esastır. Bu, tüm Bitcoin kullanıcılarının aynı kodu çalıştırması gerektiği anlamına gelmez, sadece diğer kullanıcıların koduyla iletişim kurabilen ve fikir birliği oluşturabilen kodu çalıştırmaları gerektiği anlamına gelir.

Merkezi olmayan protokollerin daha spesifik bağlamında, çatal, protokolün kurallarını da değiştiren bir kod değişikliğidir. Bitcoin’in kodu, hataları düzeltmek ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için biraz değiştirilebilir, ancak bu değişiklikler nadiren çatal olarak etiketlenir. Bunun yerine, ağın kurallarını değiştiren önemli kod değişikliklerine çatal denir.

En İyi ve Güvenilir Kripto Para Sitesi Hangisidir ? Nasıl Seçilir ? yazımızı okumak için tıklayabilirsiniz…

Yumuşak Çatallar ve Sert Çatallar

Çatallar, yumuşak çatal veya sert çatal olarak tanımlanabilir. En basit haliyle, yumuşak çatal, geriye dönük uyumlu bir kural değişikliğidir, yani önceki sürümle birlikte çalışabilir durumda kalır. Öte yandan, hard fork’lar son sürümle birlikte çalışabilirliği bozar.

Bitcoin Çatalları Nedir ? Yumuşak çatallar yeni kurallar getirerek ve geriye doğru uyumlu kalması değil değişiklik yapan veya mevcut kuralları ortadan kaldırarak. Yumuşak çatallar, izin verilen davranış alanını daraltır. Sert çatallar, önceden var olan kuralları değiştirerek veya ortadan kaldırarak izin verilen davranış alanını genişletir.

Bu tanımların Bitcoin gibi bir konsensüs protokolündeki etkisi, yumuşak çatalların tüm düğümlerin, ağ üyelerinin değişiklikleri benimsemesini gerektirmediği halde, sert çatalların yapmasıdır. Bazı düğümler yumuşak çatalı benimseyip bazıları kullanmadığında, iki grup birlikte çalışabilirliği korur. Yükseltilmiş düğümlerin geçerli saydığı her şey, tanım gereği eski düğümler için de geçerli olacaktır, yani iki grup fikir birliğine ulaşmaya devam edecektir.

Yumuşak çatallar, ağın tüm üyelerinin değişiklikleri benimsemesini gerektirmezken, sert çatallar bunu gerektirir.

Sert çatallar, değişiklikleri benimseyen ve benimsemeyenler arasındaki birlikte çalışabilirliği bozar. En kötü senaryoda, bir hard fork iki ayrı ağ ile sonuçlanır. Alternatif olarak, hard fork’lar ağ üyelerinden çok büyük bir fikir birliğine sahiptir ve hemen hemen her düğüm değişiklikleri benimser ve birleşik bir ağ ile sonuçlanır.

Kritik hataları düzeltmek veya bir protokolde radikal değişiklikler yapmak için bazen hard forklar gerekir. Bununla birlikte, bir ağ bölünmesi olasılığı nedeniyle, hard forklar yumuşak çatallardan daha tehlikelidir ve Bitcoin topluluğu tarafından mümkün olduğunca kaçınılır.

Bitcoin Çatalları

Bitcoin’in tarihi boyunca, birkaç grup Bitcoin’i hard fork yapmaya ve yeni bir ağ oluşturmaya çalıştı. Bu yan ürünler, Bitcoin ağına yeni özellikler veya kurallar eklemek istediler, ancak topluluktan hiçbir zaman önemli bir destek alamadılar, bu yüzden yeni bir ağ oluşturmayı seçtiler.

Bu hard fork’lara öncülük eden gruplar, Bitcoin’in diğer sosyal ağlar kadar kolay manipüle edilmeyen fikir birliği mekanizmasından memnun değildi. Bitcoin, geliştiriciler veya çok fazla bitcoin tutanlar tarafından değil, Bitcoin kodunu çalıştıran düğümler tarafından yönetilir. Düğümler, Bitcoin’in kaynak kodundaki en son değişiklikleri çalıştırmamayı seçerse, bu değişiklikler hiçbir zaman etkili olmaz.

Bitcoin Çatalları Bitcoin’i Etkiler mi?

Bitcoin açık kaynaklı bir ağ olduğundan, Bitcoin kodunu çatallamak ve yeni bir ağ oluşturmak kolaydır. Bununla birlikte, Bitcoin kullanıcılarını bu yeni çatalın daha iyi veya daha meşru olduğuna ikna etmek neredeyse imkansız. Bu nedenle, Bitcoin çatallarının tümü ağ efektleri oluşturmayı başaramadı ve Bitcoin’e karşı tüm değer ve güvenliklerini kaybetti.

Bitcoin Çatalları Enflasyona Neden Olur mu?

Bitcoin çatalları, tamamen ayrı bir varlık oldukları için Bitcoin için enflasyon yaratmaz. Bitcoin’in blok zincirinin bir çatalında verilen belirteçler, Bitcoin’in belirteci bitcoin (BTC) ile birlikte çalışabilir veya değiştirilebilir değildir. Bu gerçek, Bitcoin ile ilgili olarak tüm Bitcoin çatallarının sürekli devalüasyonuna yansımıştır.

Çatallar Bitcoin’in Uzlaşmasını Bozuyor mu?

İster hard fork ister soft fork olsun, bir fork teklifi, Bitcoin topluluğu içinde tartışma ve tartışmayı tetikleyebilir. Bununla birlikte, topluluk birlikte çalışabilir kodu çalıştırmaya devam ettiği sürece, Bitcoin ağı tartışma yoluyla güçlendirilir, zarar görmez.

2017’de SegWit’in etkinleştirilmesi konusunda çekişmeli ve hararetli tartışmalar yaşandı. Bazı Bitcoin kullanıcıları, SegWit yükseltmesine, fikir birliğini bozacak ve Bitcoin ağına zarar verecek bir hard fork eklemek istedi. Bununla birlikte, Bitcoin ağının üyeleri fikir birliğine vardı ve hard forku reddederken SegWit’in soft fork versiyonunu benimsedi.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir