Bitcoin Helal Mi Haram Mı?

Bitcoin Helal Mi Haram Mı
Bitcoin Helal Mi Haram Mı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin helal mi haram mı; Uzmanlardan kısım helal bir kısım haram demektedir. Ancak genel olarak haram olduğu konusunda görüş birliği bulunmaktadır. Bitcoin sağladığı yüksek kazanç ile birçok yatırımcının gözdesi haline gelmiştir. Denetim mekanizması olmaması, faiz geliri sağlaması ve sanal olması gibi özellikleri neden ile haram olduğu düşüncesi güçlenmektedir. Ayrıca Diyanet araştırma konusu olarak üzerinde çalışıldığı belirtmiş ve bu konu hakkında yaptığı açıklamalar ile şu an için net bir şekilde haram denilmemiştir.

Bitcoin Neden Helal Değil?

Yatırımcıların en çok tercih ettiği ve en fazla kazanç sağlayan kripto para olan Bitcoin bazı özellikleri nedeni ile helal sayılmamaktadır. Bu özellikler:

  • İtibari paralar gibi gerçekte var olmamaları ve kandırılma olasılığının yüksek olması.
  • Bitcoin ve oluşturulan diğer kripto paraların güçsüz yönlerinin istismara neden olması.
  • Kripto paralara uygulanan ve paranın kat kat fazlasını kazanma imkanı veren kaldıraç oranları.
  • Yasadışı faaliyetlere konu olmaları ve bu faaliyetler ile ilgisi olmayan yatırımcıları mağdur etme olasılığı.

Diyanet’in Bitcoin Açıklaması

Diyanet Bitcoin helal mi haram mı konusunda net bir şekilde haram veya helal dememektedir. Taşıdığı özellikler nedeni ile helal sayılamadığını belirtmektedir. Ancak kesin bir görüş belirtmek için çalışmalar yapıldığını açıklamıştır. Bu araştırma sonucuna göre kesin bir görüş oluşacağını belirtmiştir.

Diğer uzmanlar bu konuda haram olduğu konusunda nettir. Uzmanların haram konusunda görüş birliği sağlaması güven sorunu ve istismara açık olması sebebi ile olmuştur. İslam göre ticaret konusundaki görüşlerine Bitcoin’ in uymaması haram olduğu konusuna delil sayılmıştır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir