Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Farklar

0 54

Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH) iki ayrı para birimi olmakla birlikte, temel fark blokların boyutudur. Bu boyutlar, daha fazla işlemin gerçekleşmesini sağlar. Bu da süreci hızlandırır ve ücretleri azaltır.

Bitcoin ve Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin ilk olarak 2008 yılında Satoshi Nakamoto adı altında anonim bir kişi ya da bir grup insan tarafından önerilen kripto para birimi ve bir ödeme sistemidir.

İşlemler kriptografi tarafından ağ düğümlerinin doğrulanması ve blok zincir adı verilen, halka açık dağınık deftere kaydedilmesiyle gerçekleştirilir.

Bitcoin Cash ise; bir kripto para birimi ve ödeme sistemidir. Bitcoin blok zincirinin bir çatalıdır. Bitcoin Cash blok zinciri; Bitcoin blok zincirinden farklı bir kural setiyle 1 Ağustos 2017 yılında başladı.

Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki farklar arasında Bitcoin Cash’in Bitcoin’den daha büyük blok boyutu olması ve hızlı işlemlere izin vermesidir. Her iki para birimi de aynı geçmişi paylaşsa da farklı dizi kurallarına sahiptir.

Bitcoin Cash Neden Orijinal Bitcoin’den Ayrıldı?

Kripto para dünyasında farklı para birimleri bulunur. Bitcoin ve Bitcoin Cash, bunlardan biridir. Ancak Bitcoin ile Bitcoin Cash arasındaki farklar iki para birimini birbirinden ayırır.

  • Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin’in (BTC) sert çatalıdır.
  • En önemli farkları, birbirlerine olan boyutlarıdır. Bitcoin Cash blok boyutu 8mb, Bitcoin’in blok boyutu ise 1mb’dir.
  • Bu durum, aynı anda daha fazla işlemin işlenmesini sağlarken; süreci hızlandırır ve ücretleri de azaltır.
  • BCH’nin yeniden oynatma korumasına izin vermesi önemli bir farktır. Bu, bir zincirdeki işlemlerin, diğer zincirde geçerli olmayacağı anlamına gelir.

Bunun yanında BCH SHA-256 adlı farklı bir algoritma kullanırken; Bitcoin SHA-256d algoritmasını kullanır. Bunun yanında Bitcoin Cash; Bitcoin’in işlem kapasitesinin nasıl ölçeklendirileceği konusundaki bir anlaşmazlık sonucu ortaya çıkan bir para birimidir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.