Bitcoin (BTC) Nedir? [Detaylı İnceleme]

Bitcoin Nedir?
Bitcoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) Nedir?

2008 krizden sonra Satoshi Nakamato adlı kişi ya da kişiler tarafından elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin’e dair teknik kaynaklarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkezsiz hale gelmiştir, dışarıdan gelebilecek üçüncü şahıslara karşı güvenlikli bir Kripto para birimidir. Halka açık ağ olarak 2009 da kullanıma açıldı. Daha sonra Bitcoin, ilk başarılı Kripto para yani “1. nesil block zinciri” olarak isimlendirildi.

Karmaşık bir yapısı olduğu için günümüz finansal düzenine karşı çok kısa sürede yükselişe geçtiğini görebiliriz. Bitcoin ağında yapılan işlemlerin takip edebilmekle birlikte, işlemi başlatan kişinin kim olduğunu bulmak pek mümkün değil. Bitcoin Block zinciri ağında kabul edilen işlemler, zincir yapısından kaynaklı iptal edilemez veya değiştirilemez.

Düzenlemeye ya da kontrole ihtiyaç duyulmadığı için Bitcoin’in değeri sıfır seviyesinden, binlerce dolara kadar artış göstermekte. Bitcoin’in artışından sonra birçok Kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Böyle para birimlerine “alternative coin”, başka bir değişle “alt coin” diyebiliriz. Alternatif Kripto para birimleri üretirken çeşitli alanlarda farklı özelliklere sahip olarak yarışma imkânından yararlanılmış ve yeni pazar biçimleri çıkmıştır. Bu farklılıklara üretebilmek için gerekli olan maksimum para miktarı, prosedür, block zinciri alt türleri örnek olarak gösterilebilmekte.

Bitcoin block zinciri platformunda oluşturulabilecek maksimum Bitcoin oranı 21 milyon olarak bilinmektedir. Bitcoin, adresten adrese aktarım imkânı sunmaktadır, üstelik 10 dakika gibi bir sürede blok oluşumu gerçekleşmektedir.

Kullanıcıların Bitcoin adresleri platform üzerindeki kimlikleri yerine geçer. İşlemi yapan kişiyle ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybolduğunda adresler üzerindeki haklarınızı kaybedersiniz. Bitcoin nedir ve Bitcoin Nasıl Alınır diye merak ediyorsanız ilgili linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin kullanımının birçok riski olmasının yanı sıra avantajları da bulunmakta. Enflasyon ve çökme olasılığının yüksek olmaması, kolay, güvenli ve iz sürülemez* (anonim) olması en büyük avantajı olduğu söylenebilir. Bitcoin’in sağladığı önemli avantajlardan biri de para aktarımının geleneksel usullere kıyasla daha güvenli, ucuz ve daha hızlı olması diyebiliriz. Milyonlarca değerdeki Bticoinlerinize cüzdan erişim sağlayabildiğiniz her yerden ulaşmanız mümkündür. Bu kadar büyük miktardaki parayı nakit olarak veya herhangi bir yöntemle bu kadar kolay aktarmanın hiçbir yolu yoktur. Yapılan işlemlerin ve hesabınızdaki bakiyenin şahıslar, devlet veya bir banka tarafından bilinmemesi veya takip edilmemesi de avantajlardan biridir.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin Nedir? Para akışı takibi yapılmaması bazı durumlarda avantaj sağlasa da dezavantaja dönüşme ihtimali bulunmaktadır. Ticaretinin yasa dışı olduğu ürünlerin ödemelerinin yapılması ve kara para aklama niyetiyle kullanılmasına yol açmıştır. Bu alanda uzmanlaşmış kişi oranı fazla olmaması, kaybetme riski, harcama yapılabilecek platformların darlığı da sistemin bir diğer dezavantajı diyebiliriz.

Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin herhangi bir devlete bağlı değildir veya bir merkezi yoktur. Klasik paralarda olduğu gibi karşılığında değerli madenlerde yoktur. Fiziksel olarak basılan bir para değeri değildir tamamen dijitaldir. Bitcoin tümü sanal olarak oluşturulan ve matematik formüllü tabana sahip olan bir sistemdir. Bu matematik formülü herkesin erişimine açıktır ve katılım göstermek isteyen herkes bu sisteme dâhil olabilmekte. Bitcoin madencilik sistemine katılan her birey sistemin güvenliğinin artmasına katkı sağlar.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin Nedir? Blok zincirinin üretimini sağlamak ve devamlılığını ve güvenliğini sağlamak için gerekli bir sistemidir.

İlk zamanlardan bu yana birden çok cihazla madencilik yapılırken, artan rekabet ortamı sonucunda sık sık bu alanda olandan fazla kar ettirecek olması yeniliklerin oluşmasına öncü olur.

Madencilik yaparken kriptografi şifreleri deşifre ederek sisteme yeni blokların katılmasıdır. Şifrelerin deşifre olması, bilgisayarın işlemcisine ve şifrenin uzunluğuna göre değişir. Şifreleri deşifre olması ile oluşturulan bloklar aracılığıyla madenciler Bitcoin ile ödüllendirilmiş olurlar.

Madencilik yapan kişi sayısı artması ve sistemin sadece 10 dakika içerisinde bir blok üretimine izin verilmiş olması madenciliği kar edilmesini zor bir duruma sokmaya sebep olmuştur. Üstelik Bitcoin miktarının sınırlandırılmış olması madenciliği olumsuz etkilese de Bitcoin para biriminde enflasyonun önüne geçmiş olur.

Bitcoin Güvenilir Midir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin’in bağlı olduğu prosedür sayesinde yapmış olduğunuz işlemlerin tümü baştan sona şifrelenmektedir. Şifrelenen zincir üzerinde gerçekleşen bütün işlemler kayıt altına alınmakta. Cüzdan bilgileriniz çalınmadığı veya bilgisayarınız hacklenmediği sürece herhangi bir güvenlik sorunuyla karşılaşmanız mümkün değil. Bitcoin değerinin birden fazla kez satılmasını engelleyen sistem ile sizden habersiz veya hileli bir gönderime izin vermez. Merkezsiz olması ve tüm işlemlerin farklı bilgisayarlarla onay alması gerektiği için Bitcoin sisteminin güvenliğinden emin olabilirsiniz.

Bitcoin’in Değeri Nasıl Belli Olur?

Bitcoin Nedir? Bitcoin fiyatı yalnızca arz-talep ilişkisine göre değişiklik gösterir, çünkü dolaşımdaki Bitcoin sayısı sınırlıdır.

Arz-talep dengesi, alıcı ve satıcı karşılıklı olarak belirli bir emtia fiyatlandırdığında oluşur. Bitcoin’in fiyatını belirleyen faktör, insanlar Bitcoin satın almaya başladıklarında (sistemdeki Bitcoin miktarının sınırlı olması nedeniyle) değeri yükselmeye başlar, satmaya başlandığında ise değer kaybeder.

Nasıl Bitcoin İle Ödeme Kabul Edilir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin ile ödeme kabul etmenin en kolay yolu kişiden kişiye bire bir aktarım yapmaktır. Bu yöntem bazı akıllı telefon uygulamaları ile de gerçekleştirilebilir. Yalnızca bu amaç içinözel üretilmiş ticari uygulamalar da vardır. Bu uygulamalar QR kod okutularak işleyişe geçer.

Altcoin Nedir?
Bitcoin, şifre kod dizini kullanılarak oluşturulan ilk merkezi olmayan bir Kripto para birimidir. Kripto Para Nedir merak ediyorsanız ilgili linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Altcoin’ler Neden Ortaya çıktı?

Bitcoin’e kıyas ile daha hızlı işlem onayı yapabilmek ve Kripto varlık dünyasını geliştirebilmek ve dijital para piyasasını hareketlendirebilmek için yani dolaşım hacmini artırmak amaçlı ortaya çıkarılmıştır.

Popüler Altcoinler Nelerdir?

Bitcoin Nedir? ve Altcoinler Nelerdir? Dijital paraların altını Bitcoin, gümüşü Litecoin, petrolü ise Ethereum’dur.

Litecoin: Gönderme işlemi Bitcoin’e göre daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmekte.

Ripple: Ripple hem bir ağ hem de bir Kripto para birimidir. Alım satım işlemileri 4 saniye içerisinde gerçekleşmekte. Ethereum’da 2 dakikadan fazla süren işlem, Bitcoin’de bir saatten fazla veya günler sürebilir. Ayrıca dakikada 1500 işlem Ripple işlenebilir.

Ethereum: : Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler oluşturmasına olanak sağlayan bir platformdur. Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa hacmine sahip Kripto para birimidir. Bağışlar ve ICO istekleri, yani madeni paralar halka açılmadan önce bir ön talep toplar, Ethereum ile alınır. Bitcoin, Ethereum başta olmak üzere birçok kripto paraya DyorEX Kripto Para Borsasından alım satımlara başlayabilirsiniz.

Ethereum Nedir?

En basit haliyle, Ethereum, dayalı bir blok zinciri teknolojisidir. Kurucusu Vitalik Buterin’dir. ICO bağışları ve talepleri, yani madeni paralar halka açılmadan önce ön talep toplar, Ethereum ile alınır.

Ethereum ve Bitcoin’in Farkı Nedir?

Bitcoin Nedir? Bitcoin alternatif bir ulusal para birimi olarak yaratılırken, Ethereum kendi para birimi üzerinden uygulama ve sözleşme geliştirmek için programlı ve bir platform olarak tasarlandı. Ethereum ağı kod içerebilse de, Bitcoin’in ağ işlemlerine eklenen veriler not almak için ayrılmıştır. Diğer farklılıklar blok süresidir. Bitcoin sisteminde dakikalar süren işlem, Ethereum ağında saniyeler içinde halledilir. Ek olarak, Bitcoin SHA-256 algoritmasını kullanırken Ehereum ethash kullanır.

Akıllı Sözleşme Nedir?

Bitcoin Nedir? Akıllı sözleşmeler, komut kodlarını barındıran dosyalardır. Bu nedenle Ethereum’a programlanabilir para birimi de denir. Koşullar karşılandığında belirli bir eylemin gerçekleşmesine izin verir. Size Bitcoin transfer ettiğiniz kişi ve sizin Bitcoin adresinizi biliyorsa,  transfer alıcıları arasında olabilir.

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!