Bitcoin Resmi Mi?

Bitcoin Resmi Mi
Bitcoin Resmi Mi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin resmi mi; Bitcoin bir ödeme aracına haline gelmiştir ancak birçok ülkede resmi olarak para birimi değildir. Bitcoin’ i resmi para birimi kabul eden iki ülke Liberland ve El Salvador olmuştur.

Özellikleri ile Bitcoin ve farklı kripto para birimlerine ilgi üst seviyelere çıkmıştır. Seneler önce gündemde yer edinen Bitcoin son dönemlerde devletlerinde ilgi alanına girmiştir. Yaşanan covit salgını ile ekonomiler olumsuz etkilenmiştir. Zaten dalgalı olan ekonomiler salgın ile birlikte çökme noktasına gelmiştir. İnsanların evlere kapanması ve işsiz kalmaları hayatlarını devam ettirebilmek için yeni yollar aramalarına sebep olmuştur. Bu yollardan bir tanesi kripto borsasında yatırım yapmak olmuştur. Yoğun ilgi sonucunda bazı devletlerde kripto paralar hakkında araştırma ve düzenlemeler yapmaya başlamıştır. Bu çalışmalar sonucunda iki ülkede Bitcoin resmi hale gelmiştir.

El Salvador’ un Bitcoin’ e Verdiği Destekler Nelerdir?

Ülke Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul ettikten sonra desteklemek için bazı çalışmalar yapmıştır. Bunlar:

  • Vatandaşlarına ayrım yapmadan 30$ değerinde BTC vermiştir. Chivo sanal cüzdanı geliştirmiştir.
  • Ödeme aracı olarak Bitcoin kullanmayan firmalara ceza verilmesi kararı almıştır.
  • Yabancılara belirli bir miktar yatırım yaptıklarında oturma izni verileceğini belirmiştir.
  • Bitcoin uyumlu ATM‘ler kurulmuştur.

Diğer Ülkelerin Bitcoin’ e Bakışı

Ülkeler yaşanan bu gelişmeleri yakın takibe almış durumda. Çünkü Bitcoin ödeme aracı olarak zaten bazı ülkelerde kullanılmaktadır. Ödeme aracı olan Bitcoin hakkında halkın tepkisi izlenmektedir. Bitcoin’i Panama, Uruguay ve Küba gibi ülkelerde çalışmalar başlatmıştır. Bitcoin resmi mi; Ülkemizde ödeme aracı olarak kullananımı bile yasaktır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir