Bitcoin Sert Düştükten Sonra Kripto Para Yatırımcıları Şokta

0 4

Bitcoin Sert Düştükten Sonra Kripto Para Yatırımcıları Şokta; Amerika’daki enflasyon artışı sonrası Bitcoin sert düştü. Bitcoin’de yaşanan günlük kayıp %10 aştı ve Ethereum’da da kayıplar yaşanıyor. Kripto para piyasalarındaki son durum detayları yazımızda…

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Amerika’dan gelen hayal kırıklığı yaratan 3 aylık ekonomik verilerin yayınlanmasından sonra %10’dan daha fazla değer kaybetti.

Bitcoin’i izleyen ikinci en yüksek hacimli kripto para birimi Ethereum da kısa sürede büyük kayıplar yaşayarak, %8’den daha fazla gerileme göstererek 1569 dolara kadar indi.

FED’in Sert Faiz Artırımı Bekleniyor!

Amerika Merkez Bankası FED, 20-21 Eylül’de gerçekleştireceği toplantıda faiz oranlarında sert bir yükseliş beklentisi yapacağı öngörüleri de artmaya başladı. Enflasyon seviyesinin hedeflenenden daha fazla olması, FED’in sıkı para politikasını da ön plana çıkarıyor.

FED tarafından yapılan faiz artırımının devam etmesi; kripto paralar ve hisse piyasalarındaki varlıklar üzerinde de yüksek kayıpların olacağı beklentisini artırıyor. Gün içinde düşüş yaşayan dolar endeksi ise, enflasyon rakamlarıyla birlikte 109.556’ya kadar yükseldi. Bu endekse önemli bir artış olarak yansıdı.

Kripto Paraların Düşmesinin Nedeni

Kripto para piyasası, Amerika’dan yapılan kritik enflasyon verisiyle sert şekilde etkilenmeye başladı. Ağustos ayı enflasyon rakamları ise belli oldu. Buna göre tüketici fiyatlarında yıllık bazda %8.3 oranında artış kaydedildi.

Piyasanın beklentisi ise %8.1 yönünde olurken, tüketici fiyatlarının temmuz ayı yıllık baz oranı ise %8.5 oranında yükseldi. Tüketici fiyatları aylık bazda %0.1 oranında yükselirken, piyasa beklentisi ise %-0.1 oranında artış olacağı yönünde gelişti.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.