Blockchain Nedir? Blockchain Teknolojisi

0 32

Blockchain; güvenli, şeffaf ve kurcalamaya karşı korumalı işlemler sağlayan, dağıtılmış bir defterdir. Blok zinciri ağı, sürekli büyüyen bir blok listesinden oluşur ve her blok, bir önceki kriptografik karmasını, zaman zaman damgası ve işlem verilerini kapsar.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blok zinciri yani Blockchain nedir ve Blockchain teknolojisi nasıl çalışır önemli bir noktadır. Blok zinciri; kriptografiyle korunan, blok adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt listesi tutan, dağıtılmış bir veritabanıdır.

Her blok, işlem verilerinin yanı sıra, bir zaman damgası ve öncesi bloğa bir bağlantı içerir. Bir bloğu değiştirmek için, bir saldırganın ağın bilgi işlem gücünün %50’sinden fazlasını kontrol etmesi gerekir ki bu yapılması son derece zordur.

Bitcoin; blok zinciri teknolojisinin ilk uygulamasıydı ve o zamandan beri, başka kripto para birimleri oluşturmak için kullanılıyor. Birçok büyük şirket, kendi işleri için, blok zincirin potansiyelini araştırıyor.

Blockchain Teknolojisin Avantajları ve Dezavantajları

Yatırımcıların blok zincirini kullanmadan önce, Blockchain nedir dışında avantajlarını ve dezavantajlarını da bilmesi gerekir.

Avantajları;

  • Güvenli ve şeffaf olmasıdır. İşlemler ağ düğümleri tarafından doğrulanır ve daha sonra halka açık bir deftere kaydedilir.
  • Herhangi birinin verileri kurcalamasını zorlaştırır.
  • Merkezi olmayan olduğundan; ağı kapatılabilecek ya da kontrol edebilecek merkezi bir otorite yoktur.

Dezavantajları; karmaşıklığı, merkezi olmayan bir ağa bağlı olması ve bilgisayar korsanlığına yatkınlığı vardır. Şu anda tüm uygulamalar için uygun değildir. Yani büyük ölçekli uygulamalar için uygun değildir.

Bir blok zincirinde depolanan verileri kucaklamak zordur bu da onu dijital varlıklar için ideal bir platform haline getirir.

Blockchain Teknolojisi Geleceği Ne Olacak?

Yeni yatırımcılar Blockchain nedir konusunun dışında geleceği konusunda da endişe edebilir. Blok zinciri teknolojisi hala ilk aşamalarında ancak, büyük bir potansiyele sahip olduğuna şüphe yoktur.

Blockchain teknolojisi, her gün ortaya çıkan yeni uygulamalarla daha yaygın hale geliyor. Geleceği parlak ve popülaritesini artırmaya devam edecek gibi görünüyor. Tam olarak gerçekleştirilebilmesi için, ele alınması gereken bir dizi zorluk vardır ancak, bunlar için çabalamaya değerdir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.