Blokzincirde Kayıt Defteri | Ledger Nedir?

0 13

Blokzincirinde kayıt defteri (ledger), geleneksel ya da dijital yöntemlerle finansal bilgilerin toplanıp özet halinde saklandığı bölümdür.

BlokZincirde Kayıt Defteri Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Blokzincirde kayıt defteri (ledger), geriye dönük işlemlerin silinmediği ve değiştirilmediği defterdir. Kayıt defterini üstlenen verilerin, geleneksel yöntemlerden farklı olarak yalnızca bilinen bir nokta değil kopya halinde eşlere dağıtılarak saklanması anlamına geliyor. Verilen her birim değiştirilemez veya silinemez özelliğine sahiptir.

  • Değişiklik yapılması gereken durumlarda, kriptografi sayesinde tüm kopyalara yansır. Böylelikle birbiriyle örtüşür şekilde veriler depolanır. Blok zincirlerinde ki kayıt defterleri, geleneksel kayıt defterleri ile aynı eşdeğere sahiptir.
  • Teknolojik ve güvenlik seviyesi, yüksek versiyonlardadır. Önemli ya da resmi belgelerin saklanması için blok zincir usulü kayıt defteri kullanılır. Bunun için harekete geçen ülkeler ve şirketler mevcut.

İsveç bankaları blokzincir tabanlı sistem içerisinde işlem verilerini toplar. Estonya, siber güvenlik ve elektronik oy sistemi gibi çalışmalarını blokzincir tabanında gerçekleştiren ilk devlettir. Çin, japonya ve beraberindeki farklı eyaletlerde bu teknolojiden yararlanmak adına çalışmalarını sürdürüyor.

  • Blok zincirinde kayıt defteri günlük yaşamda muhasebecilerin, analizlerinde ve yatırımcıların kullanmış olduğu defterlerdir. Yani ileriye dönük yatırımlar teker teker kaydedilir. Değiştirilme işlemi esnasında tek bir kopya üzerinden işlem değiştirilir. Bu da diğer kopyalara yansır. Blok zincirinde kayıt defteri, kripto paralar üzerinden işlem yapmak isteyen her bir kullanıcının bilmesi gereken detaydır.
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.