Blokzincirde Kayıt Defteri | Ledger Nedir?

Blokzincirde Kayıt Defteri
Blokzincirde Kayıt Defteri
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blokzincirinde kayıt defteri (ledger), geleneksel ya da dijital yöntemlerle finansal bilgilerin toplanıp özet halinde saklandığı bölümdür.

BlokZincirde Kayıt Defteri Nedir, Nasıl Kullanılır? 

Blokzincirde kayıt defteri (ledger), geriye dönük işlemlerin silinmediği ve değiştirilmediği defterdir. Kayıt defterini üstlenen verilerin, geleneksel yöntemlerden farklı olarak yalnızca bilinen bir nokta değil kopya halinde eşlere dağıtılarak saklanması anlamına geliyor. Verilen her birim değiştirilemez veya silinemez özelliğine sahiptir.

  • Değişiklik yapılması gereken durumlarda, kriptografi sayesinde tüm kopyalara yansır. Böylelikle birbiriyle örtüşür şekilde veriler depolanır. Blok zincirlerinde ki kayıt defterleri, geleneksel kayıt defterleri ile aynı eşdeğere sahiptir.
  • Teknolojik ve güvenlik seviyesi, yüksek versiyonlardadır. Önemli ya da resmi belgelerin saklanması için blok zincir usulü kayıt defteri kullanılır. Bunun için harekete geçen ülkeler ve şirketler mevcut.

İsveç bankaları blokzincir tabanlı sistem içerisinde işlem verilerini toplar. Estonya, siber güvenlik ve elektronik oy sistemi gibi çalışmalarını blokzincir tabanında gerçekleştiren ilk devlettir. Çin, japonya ve beraberindeki farklı eyaletlerde bu teknolojiden yararlanmak adına çalışmalarını sürdürüyor.

  • Blok zincirinde kayıt defteri günlük yaşamda muhasebecilerin, analizlerinde ve yatırımcıların kullanmış olduğu defterlerdir. Yani ileriye dönük yatırımlar teker teker kaydedilir. Değiştirilme işlemi esnasında tek bir kopya üzerinden işlem değiştirilir. Bu da diğer kopyalara yansır. Blok zincirinde kayıt defteri, kripto paralar üzerinden işlem yapmak isteyen her bir kullanıcının bilmesi gereken detaydır.
Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!