Blokzincirindeki Katman Çözümleri Nelerdir | Katman 1 ve Katman 2 Nedir?

0 30

Blokzincirindeki Katman Çözümleri Nelerdir; Blockchain teknolojisi; çekirdek protokolün üzerine, çeşitli farklı çözümlerin katmanlanmasına izin verir. Bu, işletmelerin ve kuruluşların, blok zincirini özel ihtiyaçlarına göre özelleştirmesine olanak tanır. Katman çözümleri hakkında bilmek istedikleriniz yazımızda.

Bir şirket tedarik zincirini izlemek ya da müşteri verilerini depolamak için, blok zincirini kullanmak isteyebilir. İşletmeler; blok zincirinin üzerine farklı çözümler ekleyerek, verileri üzerindeki kontrolü elinde tutarken, teknolojinin tüm avantajlarından yararlanabilir.

Katman 1 ve Katman 2 Nedir?

Blokzinciriyle ilgilenen kişiler blokzincirindeki katman çözümleri nelerdir noktasında katmanların ne anlama geldiğini bilmesi gerekir.

  • Blok zincirindeki birinci katman, ilk güvenlik düzeyidir. En temel ve en az güvenli olan katmandır.
  • Blok zincirindeki ikinci katman, blok zincirini korumak için daha karmaşık algoritmalar kullanan, daha güvenli bir düzeydir.
  • Blockchain’de tüm işlemlerin doğrulandığı ve kaydedildiği yer birinci katmandır.
  • Depolama ve hızlı işlem hızları gibi şeyler için kullanılan blok zincirinin en güvenli parçası ikinci katmandır.

Katman 1 blokzincirinin temelini oluşturur. Katman 2 ise, başka blokzinciri üzerinde çalışan protokol ve ağların bir ifadesidir.

Katman 1 ve Katman 2 Çözümleri Nelerdir?

Blokzincirindeki katman çözümleri nelerdir konusunda tipik olarak iki çözüm katmanı vardır. Birinci katman çözümleri; işlemlerin kaydedilmesi ve doğrulanmasından sorumlu olan orijinal blok zinciri teknolojisine atıfta bulunur.

Katman 2 çözümleri; katman 1’in üzerine inşa edilir. Ek özellikler ve işlevsellik sağlar. Katman 2 çözümlerinin en önemli faydalarından biri; katman 1 blok zincirindeki yükü azaltarak, işlemleri hızlandırmaya yardımcı olabilmeleridir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.