Boğa Piyasaları Nedir ? Ne Anlama Gelir ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boğa piyasaları Nedir , diğer ayı piyasaları olmak üzere iki ana piyasa trendinden biridir . Boğa piyasaları, bir piyasadaki genel bir olumlu eğilimi ifade eder. Boğa piyasası, varlık fiyatlarında, yatırımcı iyimserliğinde ve piyasayla ilgili olumlu haberlerde sürekli artış yaşar. Piyasalar her zaman ya bir boğa piyasasında ya da ayı piyasasındadır ve ikisi toplu olarak bir tam piyasa döngüsü yaratır.

ABD hisse senetlerindeki en son tam piyasa döngüsü, mali krizin ardından 2009’da bir boğa piyasası ile başladı. Bu boğa piyasası, COVID-19 ayı piyasası nedeniyle 2020 yılının Mart ayında sona erdi. Ayı piyasası kısa bir süre sonra sona erdi ve piyasayı tekrar boğa piyasasına soktu.

Pazarları Kategorize Etme

Piyasaların genellikle süresiz olarak değer kazanması beklenir, bu nedenle boğa piyasasını karakterize etmenin birçok yolu vardır. Yaygın olarak atıfta bulunulan bir referans, bir boğa piyasasının önceki yerel düşüklerden %20’lik bir artıştan sonra başladığı ve varlık fiyatlarının önceki yüksek seviyelere göre %20 gerilemesi ile sona erdiğidir. Bununla birlikte, piyasa döngüleri varlık sınıfları arasında önemli ölçüde farklılık gösterir ve tüm piyasalara tek bir kuralın uygulanmasını zorlaştırır.

Boğa piyasaları Nedir  ABD hisse senetlerindeki ortalama boğa piyasası 8,5 yıl sürer ve normalde istikrarlı ve tutarlı bir büyüme ile karakterize edilir. Hisse senetleri arasındaki boğa ve ayı piyasaları neredeyse her zaman sırasıyla daha geniş ekonominin genişlemeleri ve durgunlukları ile ilişkilidir .Bitcoin boğa piyasaları genellikle bir yıl veya daha kısa sürer ve çok kısa sürede önemli fiyat artışı görebilir.

En İyi ve Güvenilir Kripto Para Sitesi Yazımızı okumak için Tıklayabilirsiniz…

Piyasa Döngülerine Dayalı Yatırım Stratejileri

Yatırımları piyasa döngülerine göre zamanlamak, yatırımcıların daha geniş pazarda avantaj elde etmek için kullanabilecekleri birçok stratejiden biridir. Boğa piyasası sırasında bir piyasaya maruz kalan ancak ayı piyasasına maruz kalmayan bir yatırımcı, tüm piyasa döngüsü boyunca elinde tutan bir yatırımcıdan daha fazla kar elde edecektir.

Hisse senetleri daha büyük ekonomi ile son derece ilişkilidir, bu nedenle bir ayı piyasasını tahmin etmek genellikle bir ekonomik durgunluğu tahmin etmekle eş anlamlıdır. Yatırımcılar bunu yapmak için enflasyon, istihdam oranları, şirket kazançları ve faiz oranları dahil olmak üzere çok çeşitli sinyaller kullanabilirler.

Bitcoin piyasa döngüleri, herhangi bir bireysel ekonomiye yakından bağlı değildir. Yatırımcılar, piyasa döngülerini tahmin etmek için Bitcoin’e özgü haberlere bakabilirler. Bu, büyük şirketler tarafından benimsenmeyi ve etkili bireysel yatırımcılar tarafından alınan pozisyonları içerir.

Başka bir teori, Bitcoin piyasa döngülerinin her dört yılda bir gerçekleşen yarılanmalarla belirlendiğini gösteriyor . Bu fikir, yarılanmadan kaynaklanan arzın azalmasının, talep arzı aştığı için fiyat artışlarıyla sonuçlandığını göstermektedir. Sonunda, piyasalar yeni blok sübvansiyon oranına uyum sağlar ve fiyatlar bir sonraki yarıya kadar geri çekilir. Bu teori, stoktan akışa (S2F) modeli ile ilgilidir.

Boğa ve ayı piyasalarını tahmin etmek inanılmaz derecede zordur. Ek olarak, ayı piyasaları genellikle boğa piyasalarından çok daha kısadır, bu nedenle bir yatırımcının bu yatırım stratejisini başarılı bir şekilde kullanmak için çok hassas bir zamanlamaya ihtiyacı vardır. Bu, piyasa zamanlamasına dayalı ticaret stratejilerini uzun vadeli pozisyonlar almaktan önemli ölçüde daha riskli hale getirir.

Bir piyasa genel olarak yükseliyorsa, bir yatırımcı sadece bir pozisyon alarak ve onu koruyarak olumlu bir getiri elde edeceğinden emin olabilir. Yatırımcılar piyasaları zamanlamaya çalıştıklarında, tahminleri yanlışsa getirilerini çok daha kötü hale getirebilirler.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!