Celo Nedir?
Celo Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Celo Nedir?

 

Celo (CELO), mobil kullanıcıları hedef almayı amaçlayan kripto para birimleri için küresel ödeme altyapısı görevi üstlenen bir platformdur. Celo (CELO)’nun hedefi, erişebilirliği sağlamaktır. Dünyadaki herhangi bir telefon numarasına ulaşabilme ve bu numaradan ödeme gönderme özelliği sayesinde finansal faaliyetlerin herkes tarafından erişilebilir olmasına imkan tanır. Celo (CELO), akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto para birimlerinin benimsenmesini artırmayı sağlayan bir blok zinciri ekosistemidir.

Celo (CELO), blok zincirinde merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesini desteklemektedir. Geliştirilen  bu uygulamalar, herkesin topluluğun evrensel temel gelir planına katkıda bulunmasına olanak tanıyan bir tanesi ile birlikte sosyal amaçlar için de kitle fonlaması platformu içermektedir.

Celo (CELO), blok zincirindeki operasyonları yürütme işleminin merkezinde, iki yerel tokenı bulunmaktadır, bu tokenlar: Protokolde gerçekleşen değişikliklere oy vermek için bir yönetim varlığı olan CELO ve ABD dolarının değerini gösteren bir sabit para Celo Doları (cUSD)’dır. Platformda bulunan iki yerel token: 1-CELO, işlem ücretleri, yönetim katılımı ve diğer ilgili faaliyetler için kullanılan bir hisse kanıtı (PoS) tokenıdır. Platform, halihazırda kullanımda olan Celo Doları (CUSD) da çeşitli sabit paralara ev sahipliği yapmayı amaç edinmektedir.

Celo (CELO), telefon numaralarını açık anahtarlar olarak kullanarak, dünyanın milyarlarca akıllı telefon sahibini kripto para birimiyle işlem yapmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Aynı zamanda ağ, merkezi olmayan finansın (DeFi) bir parçası olarak akıllı sözleşmelerin ve merkezi olmayan uygulamaların (DApp’ler) oluşturulmasına da olanak tanımaktadır. Ana ağ Nisan 2020’de başlatılmıştır.

 

Celo (CELO) Nasıl Çalışır?

 

Celo Nedir? Celo (CELO) ağı, platformunun çalışma sistemi üç ayrı kısımdan oluşur. Bu kısımlar;

  • Hafif İstemciler: Bunlar Celo (CELO)’nun mobil cüzdanı gibi kullanıcının mobil cihazlarında çalışan Celo Network uygulamalarıdır.
  • Doğrulayıcı Düğümler: Bunlar Celo (CELO)’nun fikir birliği mekanizmasına katılan, işlemleri doğrulayan aynı zamanda yeni bloklar üreten bilgisayarlardır.
  • Tam Düğümler: Bir nevi düğümleri ileten bilgisayarlardır. Doğrulayıcı düğümleri ve mobil cüzdanlar arasında köprü görevi gören, hafif istemcilerden gelen istekleri alan ve işlemleri doğrulayıcı düğümlere iletirler.

Celo (CELO)’nun sistemi, doğrulayıcı düğümlerin CELO token sahipleri tarafından oylanmasını gerektiren bir sistemdir.

 

Celo (CELO)’nun Kurucuları 

 

Celo Nedir? Celo (CELO) projesi, çok güçlü bir ekip tarafından oluşturulmuştur. Bu ekip içerisinde MIT, Stanford, Google, Square, Circle, Visa, GoDaddy, Dünya Bankası, Federal Rezerv Bankası, Harvard Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Cambridge Üniversitesi, ABD Adalet Bakanlığı, Bank of America, Capital One, Twitter, Give Direct ve Gates Vakfı’ndan gelen kişiler yer almaktadır.

 

Celo (CELO)’yu Benzersiz Yapan Nedir?

 

Celo Nedir? Celo (CELO)’nun ana satış mekanizması, akıllı telefon kullanıcılarına odaklanmasında yer alır. Şirketin görüşü şu yöndedir; akıllı telefon sahiplerinin sayısının katlanarak artmakta ancak kripto para kullananların sayısının çok daha yavaş bir hızla artmaktadır.

Kripto para birimi, nüfusun büyük bir bölümünün bankacılık sektörüne erişiminin olmadığı yine de bir akıllı telefona sahip olduğu bölgeler için son derece elverişlidir.

Celo (CELO)’nun ana hedefleri arasında DApp’lerin ve akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını destekleyerek DeFi’nin faydalarından yararlanmanın yanı sıra, bu akıllı telefonlar ve kripto para teknolojileri arasındaki boşluğu kapatmak yer almaktadır.

Mobil için optimize edilen Celo blok zinciri, işlem ücretlerini otomatik olarak hesaplamakta ve kullanıcıların herhangi bir para biriminde işlemleri destekleyen ‘gas’ ücretlerini ödemelerine imkan tanımaktadır.

 

Celo Ağı Güvenli Midir?

 

Celo Nedir? Celo (CELO), güvenliği sağlamak için Proof-of-Stake kullanmaktadır. Ayrıca blok zincirinin doğrulayıcılarını belirlemek için karmaşık bir seçim sürecine sahiptir. Bunun yanı sıra CELO sahipleri, doğrulayıcı gruplarına oy vererek seçimlere katılma aracı olarak varlıklarını kullanabilmektedirler.

 

Bizans Hata Toleransı (Byzantine Fault Tolerance, BFT)

 

Celo Nedir? Celo (CELO)’nun merkezinde, Proof of Stake yönetim mekanizması bulunmaktadır. Bu yönetim mekanızması dağıtılmış bilgisayar ağını senkronize tutan Bizans Hata Toleransı (BFT) adı verilen bir Proof of Stake sistemidir.

Doğrulayıcı düğümlerin blok zincirini güçlendirmesi ve değişikliklere oy vermesi için minimum 10.000 CELO tokenını stake etmeleri gerekmektedir. Bu da CELO’ya sahip olan herkesin ağın çalışmasına yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.

Mevcut dönemde herhangi bir zamanda düğümler tarafından oylanan 100 doğrulayıcı düğüm vardır ve her düğüm daha sonra işlemleri doğrulamak için blok ödülünün bir kısmı ile ödüllendirilir ve tam düğümler, ödüllerini hafif istemciler tarafından ödenen ücretlerden almaktadırlar.

 

cUSD

 

Celo Nedir? Celo (CELO)’nun bir diğer önemli özelliği, kripto işlemlerinin verimliliğini ve şeffaflığını sğlarken bu varlıkların sürekli oynama eğiliminden kurtulma sağlayan cUSD gibi sabit paraları çalıştırma yeteneğinin olmasıdır.

Celo (CELO), programatik rezerv, CELO ve Bitcoin (BTC) veya Ethereum (ETH) gibi diğer kripto para birimlerinden oluşan extra teminatlı bir rezerv kullanarak her cUSD’nin değerinin bir ABD dolarına eşit olmasına otomatik olarak imkan sağlar. Bu durum, cUSD’nin eşdeğer bir CELO değeri için satılabileceği ya da bu durumun tersi de olabileceği anlamına gelir.

Gelecek dönemlerde Celo, CELO sahiplerinin euro ya da yen gibi diğer ulusal para birimlerinin değerini yansıtan stabil coinlerin oluşturulmasını önermesine ve oy kullanmasına izin vermeyi planlar.

 

Dolaşımdaki Celo (CELO) Miktarı

 

Celo Nedir? CELO ve CUSD, Celo platformu içinde bulunmakta olup tamamlayıcı işlevleri yerine getirmektedirler. CELO, ana ağı Nisan 2020’de başlatılmıştır ve bu tarihte başlatıldığında 600 milyonu mevcut olan 1 milyar (1.000.000.000) tokenlık sınırlı bir arza sahip idi.

Arzın son %40’ı ücretler ve ödüller yolu ile kademeli olarak serbest bırakılacaktır ve ilk yatırımcıların tokenlarını nasıl aldıklarına bağlı olarak çeşitli hak kazanma programları uygulanacaktır.

Tüm bunlara ilave olarak, 120 milyon CELO, CUSD’nin geçerliliğini ve fiyat istikrarını korumak için tasarlanmış bir rezerv olarak kullanılacak. CUSD, varlıklarının değerindeki dalgalanmalar konusunda endişelenmek zorunda kalmayacak olan Celo (CELO) kullanıcıları için uygun bir ödeme yöntemi olarak görülmektedir.

 

Celo (CELO) Fiyatı Canlı Verileri

 

Celo Nedir? 306.819.314 CELO tokenlık dolaşım arzına ve maksimum 1.000.000.000 CELO coin arzına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!