Coin Yakma Nedir ? Nasıl Yapılır ? – BTC Analiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coin yakma Nedir; coinlerin tamamen  kalıcı olarak dolaşımdan çıkarılması işlemine coin yakma adı verilmektedir. Tüm yakma işlemleri coinlerin ait olduğu blockta bir işlem geçmişine sahip olmaktadır, bu da yatırımcılara görünürlük sağlayabilmektedir. Temel amacı olarak görünen amaç piyasadaki toplam arzı dürşürmek. Sadece kripto para piyasasına özgü olan bir işlemdir. Genel para piyasasında benzer bir işlem söz konusu olamaz çünkü para piyasasında toplam arzı düşürmek için daha farklı stratejiler uygulanmaktadır.

Coin Yakma İşlemi Tam Olarak Nasıl Yapılmaktadır?

Coin Yakma Nedir ?Kullanıcılar coin yakma isteğinde bulunabilmektedirler ve hesabında yakmak istediği kadar coini belirleyebilirler. Teyit edildikten sonra coin yakma işlemi gerçekleşmektedir. Yakılan coinler katiyen geri dönüşü sağlanmamaktadır. Yatırımcının isteği olabildiği gibi kurumlar tarafından da teşvik edilebilmektedir. Bu sayede toplu olarak coin yakma işemi gerçekleşebilir. Bu yakma işlemi sonucunda piyasa dengesi sağlanabilir ve dolaşımdaki coin miktarı kontrol altında tutulmuş olur. Örnek vericek olursak BNB coini üretici firma tarafından düzenli olarak coin yakma etkinlikleri düzenlenmektedir. BNB miktarının yarısı kadar her çeyrekte gerçekleştiricek kadar bunu yapmaktadır. Yakılacak BNB miktarının son 3 aylık dönemde yapılan işlem sayısına göre yakılacak coin miktarı belirlenebilir. Üretici firma bu coin yakma etkinliği ile gerekli fiyat hedeflerini otutturmaktadır ve piyasada denge sağlanabilir. 2019 Ocak ayında ise yine BNB coini yakma etkinliği düzenlenmiş olup 10 milyon adet BNB coini yakılmıştır ve toplam arz %5.41 düşürülmüştür.

Coin Yakma`nın Piyasaya Faydaları Nelerdir?

Piyasaya olan en büyük faydası toplam arzı düşürmektir. Bu sayede deflasyon oluşturulur ve fiyatı arttırmaktadır. Piyasa da arz talep dengesi sağlanır çünkü toplam arzı sınırlı olmayan bir coninin değeri sürekli artış gösteremeyeceğinden coin yakma işlemi ile piyasada denge oluşturulur ve arzı sınırlı olan coinler ile rekabet ortamı yaratılmaktadır.
Projeler coin yakma işleminden fayda sağlarken o coine ait token sahipleri de bu yakma işleminden olumlu yönde yarar sağlamaktadırlar. Güvenliği arttırır, işlemlere hız kazandırır ve bu kazandırılan işlem hızı yatırımcıdan komisyon olarak kesilmez. Bu durum yatırımcıya güven vermektedir. Örnek verecek olursak RIPPLE . Madencilik için de coin yakma işlemi gerçekleştirilir. Madencilik yapacak olan kişi veya kurum elindeki coinleri yakıp, yanma kanıtı dediğimiz belgeyi sunar ve madencilik için hak kazanmış olur .

Sizler için yazmış olduğumuz En İyi Kripto Para Sitesi Hangisi ? isimli yazımızı okumak için tıklayınız…

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!