CRONOS (CRO) NEDİR? DETAYLI ANLATIM

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cronos (CRO) Nedir? Cronos, Crypto.org Chain ile paralel olarak çalışan EVM (Ethereum ağına güç sağlayan ve ardından dünya çapında binlerce bilgisayar ekipmanını çalıştıran algoritma) uyumlu bir yan zincirdir. Crypto.com Coin şirketi tarafından “herkesin cüzdanına kripto para birimi dahil etme” vizyonunun bir parçası olarak hayata geçirilmiştir. Cronos (CRO) blockchain, temel olarak Crypto.com’un ödeme, ticaret ve finansal hizmet çözümleri üzerinden kullanıcılarına fayda sağlamaya odaklanmış bir oluşumdur.

Cronos, bir Otorite Kanıtı (PoA) konsensüs algoritması üzerinde çalışmaktadır ve Ethereum ile birlikte çalışabilen bir PoS zinciri olan Ethermint tarafından desteklenmektedir. 2018 yılının sonunda yayınlanan Cronos, Crypto. com ’un kripto paralar üzerindeki kişisel kontrolü artırma, kullanıcı verilerini ve kullanıcı kimliklerini koruma aracı olarak kullanmak ve kripto para birimlerinin küresel olarak benimsenmesini hızlandırmak için tasarlanmış çözümler serisindeki ürünlerden biridir. Cronos geliştiricilerin Ethereum ve diğer EVM uyumlu zincirlerden uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri hızla taşımasına izin vererek Chain DeFi (hiçbir merkez veya otoriteye bağlı olmayan finansal yapılar) ekosistemini büyük ölçüde ölçeklendirmeyi amaçlamaktadır.

PoA: Blok zinciri teknolojisi ile kullanılan ve nispeten hızlı işlemler gerçekleştirmek için bir hissenin kimliğine dayanarak bir konsensus mekanizması sağlayan bir algoritmadır.

PoS: Sadece dijital cüzdanınızda coin tutarak coin kazanabileceğiniz bir algoritmadır.

Cronos (CRO) Güvenli Mi?

CRO Ethereum (ETH) blockchain ağı üzerinde ERC-20 standardına uygun biçimde inşa yapılmıştır bu da ağın, Ethash işlevleri ile güvence altına alındığı anlamına geliyor.

ERC-20: Ethereum blokzinciri üzerinde geliştirilen jetonlara uygulanan kuralları tanımlayan standartlar.

Ethash: Ethereum sisteminin kullandığı güvenlik algoritması.

Cronos (CRO) Özellikleri

 • Ethermint ile Cronos, Ethereum’da dağıtılan tüm akıllı sözleşmeleri, DAO’ları veya Dapp’leri destekleyebilir.
 • Cronos’taki TPS, Ethereum’dan daha yüksektir. Bu nedenle, Cronos akıllı sözleşmeleri yürütmek daha hızlı ve daha ucuzdur.
 • IBC, blockchain’ler arasında etkileşime izin veren ve Cronos’un birlikte çalışmasına ve Crypto.org Chain ile Cosmos Hub gibi diğer IBC etkin chain’lerle köprü oluşturmasına yardımcı olacak bir protokoldür.
 • Kullanıcılar, Cronos ağını herhangi bir amaç için hızlı bir şekilde dağıtmak için dağıtım talimatını takip edebilir.

DAO: Merkezi bir otoriteye sahip olmayan platformlardır.

Dapp: Merkezi bir otoriteye sahip olmayan uygulamalardır.

Cronos (CRO) Geleceği

CRO coin geleceği hakkında da yapılan yorumların oldukça olumlu. Kısa vadeli olarak herhangi bir beklenti içerisinde bulunulmasa da uzun vadede ismini daha çok duyabileceğiniz ve en değerli kripto paralar arasında ilk 10’a girebileceği düşünülüyor.

CRO coin, genellikle platform üzerindeki avantajlardan faydalanmak ve güvenilir transfer işlemleri gerçekleştirebilmek için kullanılmaktadır. CRO yönetim ekibi tarafından da sistemler üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin daha güvenilir bir blok zinciri üzerinde var olması amaçlanmaktadır. Durum böyle olunca finansal olarak da büyük getiri sağlamaya başaran Cronos coinin ilerleyen zamanlarda market hacmini 20-30 milyar dolar seviyelerine çıkartarak değerini 1 dolar hedefine ulaştırması beklenmektedir.

Cronos (CRO) Nerelerden alınır?

Cronos coin tarihteki piyasa değerine göre 18.sırada yer almasından dolayı hem de dünyanın önde gelen kripto para borsası crypto.com’un yerel tokenı olmasından dolayı birçok büyük kripto borsası bu coini listeliyor. Cronos (CRO) coin listeleyen borsalar arasında crypto.com, Coinbase, Exchange, KuCoin, Gate.io, FTX, Huobi Global, Bittrex, Bithumb, Poloniex, Uniswap, Coinone, OKX, LBank, Probit Global gibi daha birçok büyük kripto borsası yer alıyor. Bu borsalarda CRO, BTC, TRY gibi işlem çiftleriyle Cronos (CRO) coin alım satım işlemi yapmak mümkündür.

Cronos (CRO) Neden Farklı?

 • CRO ağı çoğunlukla Crypto.com üzerinden gerçekleştirilen finansal işlemleri desteklemek için kullanılır.
 • CRO sahipleri token’larını Crypto.com ağında stake ettirerek ağdaki işlemlerin doğrulanması konusunda rol alırlar ve işlem ücretlerini kararlaştırırlar.
 • Crypto.com ödeme uygulamasını kullanarak, kullanıcıların ödemelerinin %20’sini almaları ve hediye kartı satın alma işlemlerinden %10’luk kısmını geri almalarını sağlar. Ayrıca staking yapmaları durumunda ödül kazanmalarını sağlar.
 • Kullanıcılar token’larını stake ettirdikleri zaman %10-12 arasında faiz kazanırlar ve kullanıcıların tercihlerine göre Crypto.com borsa uygulaması veya Visa kartı üzerinden gerçekleştirilir.

Stake Nedir: Bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemidir.

Cronos (CRO) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde oluşturulan çoğu kripto para biriminin madenciliği (mining) yapılmıyor. Hem fazla enerji tüketimi olmasından hem de madencilik için gereken cihazların güçlü olması gerektiği için madenci bulmanın zorluğu ile karşı karşıya kalmak istemeyen projeler, madencilik yerine stake etme yöntemini kullanmaktadır. Cronos (CRO) coinde madenciliği yapılmayan kripto paralar arasında yer almaktadır.

Cronos (CRO) Coin Detaylı Bilgiler

 • Coinmarketcup: 18
 • Toplam arz: 30,263,013,692
 • Piyasa değeri: 12,097,816,531
 • Hacim: 30,263,013,692

Bunu gibi birçok coin incelemesini okumak için Kripto Para kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım kararlarınızı kendi incelemeleriniz ve araştırmalarınız doğrultusunda yapınız. Burada yer alan içerikler bilgi ve haber niteliği taşımaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!