Dash Nedir? | Dash Nasıl Çalışır?

0 19

Dash, transferleri anlık olarak gerçekleştirebileceğiniz bir kripto paradır. Yalnızca hızlı ve düşük maliyetli değil, aynı zamanda gizliliğe ve  kullanılabilirliğe odaklı çalışmaktadır. Bu nedenle hem kredi kartları, hem de nakit para şeklinde alternatif ödeme aracıdır. Peki, dash nedir ve nasıl çalışır?

Dash Nedir; Dash Nasıl Çalışır?

Dash nedir, dash bir ödeme aracıdır. Merkeziyetsiz biçimde çalışır. Hızlı ve ucuz çalışan bir küresel ödeme olarak ifade ediliyor. Venezuela’daki en popüler kripto para birimidir. 2014 yılında başlayan proje, herhangi bir merkezi otoriteye ihtiyaç duymadan dünyanın her bir noktasında düşük maliyetli ödemeler yapabilme imkanı vermektedir.

  • Herhangi bir aracı ya da merkezi otoritenin onayına gerek olmadan para birimini kullanarak transfer işlemi gerçekleşiyor. Açık olarak gerçekleşen transferler herkesin erişimine açıktır. Şifreli olarak yapılır ve anonim olarak kaydediliyor. Ardından blok zinciri işlemlerin yazılması için formülleri doğrulanır. Madenciler tarafından onaylama işleminin tamamlanması beklenir.
  • Yapılan transferin alıcı cüzdanda kullanabilecek duruma geçmesi için süre minimum 5 dakika, maksimum 25 dakika arasında gerçekleşiyor.

2 farklı seçenek mevcuttur.

Bunlar;

  • Anında gönder (ınstantsend)
  • Ve gizli gönder ( privatesend)

Anında gönder sisteminde, işlemler 1 – 2 saniye içerisinde onay alır ve alıcı cüzdanda kullanılabilir hale geliyor. Gizli gönder seçeneğinde blokzincir de takip edilemeyecek hale gelir. Sonrasında alıcıya teslim edilmektedir. Bu transferler sadece gönderi cüzdanlarında takip ediliyor. Yani ikisi arasındaki temel fark bu şekildedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.