ERC-20 Nedir? [ERC-20 Hakkında Detaylı İnceleme]

0 38

ERC-20 Nedir?

ERC-20 Nedir? Ethereum’un ortaya çıkışıyla birlikte ERC-20 kavramı kripto para piyasasında kendini göstermiştir. Ethereum, iki temel fonksiyonu olan merkeziyetsiz bir bilgisayar ağıdır. Bu iki temel işlev; işlemleri kaydeden bir blok zincir ve akıllı sözleşmeler üretebilen sanal bir makinedir diyebiliriz. ERC-20 ise, Ethereum platformunda var olan tokenlerin işlevsel hale gelmesi için uygulanan kripto para standardıdır. ERC’nin açılımı ; Ethereum Request For Comments’’ dir. 20 ise onu özelleştiren bir kimlik numarasıdır. Türkçe karşılığı, Ethereum Yorum Talebi demektir.

ERC-20 standartı işlemleri daha basit hale getiriyor diyebiliriz. Şöyle ki; ERC-20 tokenları henüz ortada yok iken geliştiriciler, koddaki diğer termonolojiyi kullanıyorlardı. Borsalar ve tokenlar her bir token için uygun platformları oluşturmak için o tokenın kullandığı kodlar ile uyumlu olmak zorunda idi. Fakat ERC-20 standartları sayesinde yeni token oluşturmak ve bunları aktarabilmek oldukça kolay hale gelmiştir.

ERC-20 standardı, Ethereum Blok zinciri üzerinde çalışan bir akıllı sözleşmelerdendir. Akıllı sözleşmeler, belirli protokollere ve standartlara sahip bağlantılardır. ERC-20 geliştiricileri Ethereum ağındaki bu akıllı sözleşmeleri kullanırlar ve kendi tokenlarını oluştururlar.

Ethereum geliştiricileri, bu sistemi daha iyi hale getirebilmek için üzerinde çalışmaya devam etmektedirler. Bu çalışmalar sayesinde güçlenmeye devam eden ERC-20 standartları ve altyapısı, kripto para dünyası için çok büyük avantajlar sağlamakta ve sağlamaya da devam etmektedir.

ERC-20, blok zincirde kullanılan bir standart anlamına gelir. Sadece bir blok zincir değil aynı zamanda bir platformdur. ERC-20 standartları zorunlu ya da isteğe bağlı olabilmektedir. ERC-20 bir yönergedir, bu yönerge Ethereum blok zincirinde yeni oluşacak bir token ve akıllı sözleşme için gerekli yönlendirmeleri yapmaktadır. Zorunlu ERC-20 standartları akıllı sözleşmelerin kaynağını oluşturan standartlardır.

ERC-20 Tokenları

ERC-20 Nedir? Kullanılan ERC-20 Tokenları nelerdir? ERC-20 Tokenları, Ethereum ağında en yaygın kullanılan token tipidir. Bu tür kripto paralar, yardımcı tokenlar olarak da adlandırılabilir. ERC-20 standardında on binlerce token ortaya atılmıştır ve bugün 200 den fazla token ve akıllı sözleşme için kurallar sunmaktadır. Ethereum ağında ERC-20 dışında ERC-721, ERC-621, ERC-827 gibi token standartları bulunmaktadır ve yeni yaratılacak olan her ERC token standartı Ethereum ağına uygun olmalıdır. Aksi halde ağ tarafından kabul edilmez.

ERC-20 standartının blok zincir alanında oldukça popüler olması siber korsanlar tarafından hedef haline gelmiştir. ERC-20 standartlarını kullanan akıllı sözleşmeler oluşturmak son zamanlarda çok basit hale gelmiş durumdadır. Bundan kaynaklı piyasada bu standartı kullanan çok sayıda işlevsiz token bulunmaktadır.

ERC-20 Nasıl Ortaya Çıktı?

ERC-20 Nedir? Ortaya çıkış hikayesi nedir? şimdi sizlerle bu konuyu inceleyelim.

ERC-20 token standardı 2015 tarihinde önerildi ve 2017 tarihinde resmen tanındı. Yani Ethereum topluluğu tarafından kabul edilmesi ancak ortaya çıkışından 2 sene sonra olmuştur. Ethereum sisteminde böyle bir standart geliştirmek için geliştirilmek istenen standart bir Ethereum İyileştirme Önerisi olarak sunulmalıdır. Ethereum İyileştirme Önerisi’nin diğer bir adı EIP’dir. Sunulan Ethereum İyileştirme Önerisi gözden geçirilip onaylandığı taktirde ERC standartına dönüştürülür.

ERC-20 Nedir?
ERC-20 Nedir?

ERC-20 Tokenlarının Özellikleri Nelerdir?

ERC-20 Nedir? ERC-20 Tokenlarının Özellikleri Nelerdir?

ERC-20 Tokenları Ethereum blok zinciri ağı üzerinde üretilir, onaylanır ve çalıştırılır. Bu tokenler çeşitli işlemler için ödeme aracı olarak kullanılır.

Her ERC-20 token işlemi akıllı sözleşmeler tarafından yürütülmektedir. İşlemin gerçekleşmesi için gerekli kurallar sağlandığında akıllı sözleşme, kodu otomatik olarak yürütür.

ERC-20 standartı bir token da bulunması gereken kimlik bilgilerini belirler.

ERC-20 tokenları ağda yapılan bir diğer işlemlere katılabilirler.

Ethereum tabanlı tokenları saklamak için MetaMask gibi Ethereum destekli bir cüzdan sahip olunması gerekmektedir.

ERC-20 token standartları sayesinde yeni bir blok zinciri üretilmesine gerek olmadan kripto para oluşturulabilir.

ERC-20, neredeyse tüm projelere uygun token üretmeye olanak sağlamaktadır.

En Popüler ERC-20 Tokenları

ERC-20 Nedir? En Popüler Tokenlar hangileridir ? Ethereum ana ağına bağlı olan 200 binden fazla ERC-20 Tokenı bulunmaktadır. Bu tokenlardan en popüler olanlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz;

Chainlink, Maker, Basic Attention Token, OMG Network

ERC-20 Tokenları Nasıl Alınır?

ERC-20 Nedir? Ethereum blok zinciri ağı üzerinde bulunan ERC-20 tokenları listelendikleri yani ağ ile uyumlu olan kripto para borsaları üzerinden aynı ya da farklı kripto paralar karşılığında alınıp satılabilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.