Ethereum’un Yükselip Çakılması Neden ?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum’un yükselip çakılması ile ilgili sizlere kısa bir makale hazırladık..

Geçtiğimiz iki yılda, yeni başlayanlar için fon toplayan girişimciler, Ethereum altyapısını yoğun bir şekilde kullandı. Bu, Ethereum’un token ETH’sini çılgın bir seviyeye getiriyor. Ancak durum çaresiz. Bu neden böyle? Özellikle ICO pazarının zayıf performansı ve piyasada binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesi, sahada konuşma yapan ve fikir üretenleri hayal kırıklığına uğrattı. Daha da kötüye gittiğinde şunu kastediyoruz: 2017’de başlayan ve 2018’de zirveye ulaşan kripto para balonunda (buna hype diyebilirsiniz), balonun büyük bir kısmına kısa vadeli yatırımcılar neden oldu. Bu tür yatırımcılar genellikle etraflarında duydukları veya Twitter gibi yerlerde çok fazla detaylı araştırma yapmak zorunda kalmadan gördükleri “benzin istasyonu” hesaplarından etkilenirler.

Ponzi Kurbanları

Netflix’te Peaky Blinders dizisinden güzel bir hikaye izleyebilirsiniz. Kumar işiyle uğraşan Thomas Shelby, 1920’lerin başında “Cillian Murphy” dizisinin baş karakterini anlattı, bir ata binip Çinlilere karşı yarıştı ve herkes arasında bununla yüzleşti. Aslında, Shelby bu hayvanın oyunu kazanacağını biliyordu çünkü zaten çok iyiydi. At oyunu kazandı ve insanlar onun “sihir” yüzünden kazandığını söylediler. Ağızdan ağza söylentiler Birmingham’da yavaş yavaş yayıldı. At, bir hafta sonra ikinci yarışı kazandı. Sonra tekrar söyle. İnsanlar sahip oldukları her şeyi satıp sonraki oyunda onları aynı ata bindirene kadar … o at o hafta kaybetti. İnsanlar tüm servetlerini kaybetti. Thomas Shelby parayı koyacak yer bulamadı. Maalesef ülkemizde de durum buna benzer.. Arkadaşlarının para kazandığını görenler, kitapsız, hesapsız, bilmeden yatırım yapıyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda düşük performanslarına rağmen belli bir vizyona sahip birçok proje de pazara sunuldu. Ancak sık sık söylediğimiz gibi, bu projeler zaman alıyor. Çünkü onları olgunlaştırmak için her iki yazılımcının da bu projeler üzerinde uzun süre çalışması ve bu projelere dayalı teknik altyapıyı geliştirmesi gerekiyor. Bu alandaki birçok proje, Ethereum’un altyapısını, özellikle de fon toplamada kullanıyor. Bu durum özellikle 2017’de Ethereum için çok kötüydü.

Çünkü, herhangi bir yatırım için token satın almak isteyen bir yatırımcı, reel para birimlerini (USD, Euro, ne olursa olsun) değiştiriyor ve Ethereum alıyor. Bu, Ethereum talebini ve para birimi ETH’nin fiyatını büyük ölçüde artırdı. ETH aracılığıyla fon toplayan girişimler ETH’nin büyümesini gördükçe, ETH’de kazanılan fonları tutmaya devam ediyorlar çünkü en iyi getiri ETH’de! Bu nedenle, kendi kendini besleyen sanal bir spiral oluşur.

2018 ‘de Neden Çakıldı ?

Ancak rüzgar 2018’in ikinci yarısında tersine döndü. İlk token ihracından sonra, umut bulamayan yatırımcılar token satmak için “zarardan kara dönüyoruz” mantığını kullandılar. Bu işlemin ETH üzerinde çok az etkisi var çünkü token satış yatırımcıları kendi yasal ihalelerine ya da Bitcoin’e geçtiler. Ancak ETH’ye asıl darbe, bir ICO aracılığıyla ETH toplama planıdır. Bu önlemler bir yandan yatırımcılara vizyonlarını geri getirecek gelir üretemediği için diğer yandan günlük harcamalarını ödemek zorunda oldukları için Ethereum’larını kademeli olarak satmaya başladılar. Bu, 2017’de yaşananların tam tersi olan ETH’de sanal bir sarmal yarattı.

Ethereum’un yükselip çakılması ile ilgili makalemizi beğendiyseniz ve Ethereuma hakim olmak istiyorsanız ; Ethereum Nedir ? konu başlığını incelemenizde fayda var.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!