Halving Nedir? [Halving Hakkında Detaylı İnceleme]

0 12

HALVİNG NEDİR?

Şimdi sizlerle bu yazımızda Halving Nedir? sorusunun cevabını ve Halving ile alakalı bir çok sorunun cevabını arayacağız ve bulacağız.

Halving Nedir? Halving kelimesinin yaygın adı yarılama yarıya indirme olarak bilinmektedir.  Halving sisteminin tasarımcısı Satoshi Nakamoto’dur.

Bu madencilik blok ödüllerini azaltmak için protokolün otomatik olarak güncellendiği ve yeni Bitcoin’lerin oluşturulma hızının yarıya indirilmesi planlanmış bir Bitcoin etkinliğidir.

10 dakikada bir üretilen bloklar her 200 bin blokta, blok başına üretim ödülleri yarı yarıya indirilir.

Bu yarılama yaklaşık 4 yılda bir gerçekleşir bu olay bitcoin yarılaması veya bitcoin blok ödülü yarılaması olarak bilinmektedir. Bu yarılama sürecinin tarihi net bir şekilde bilinmiyor fakat 4 yılda bir gerçekleşmesi nedeniyle 2024 yılının birinci veya ikinci çeyreğinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

HALVİNG’İN AVANTAJLARI

Halving Nedir? Halving pek de avantaj sağlayan bir sistem olmadığını düşünebilirsiniz. Bu sistemi temel iki başlıkta avantajlarını açıklayalım;

  1. Bitcoin’in piyasaya sürüldüğü ilk zamalarda ki madencilere büyük blok ödülleri verilmiştir üstelik ilk zamanlarından itibaren kripto para madenciliği yapan madenciler bu durumdan etkilenmemişlerdir .Çünkü halving sisteminin sonradan ortaya atılmasıyla birlikte ,bu sektöre yeni dahil olanlara göre kripto para kazancının daha fazla olmasını sağlamakdır. Verilen blok ödülleri’nin her dört yılda bir yarılanması eski madenciler ile yeni madenciler arasında dengeyi sağlar amaç rekabeti ve kazancı dengelemektir.
  2. Diğer bir neden ise, sadece kripto para madenciliği için değil, aynı zamanda blok zinciri sistemi içinde fon transferini daha kolay onaylamak için oluşturulan bu ağın temelidir. Bu sistemi kullanarak, üretilen bitcoin sayısını sınırlamak, ilk blok ödülünü kazanmaya devam ederken tüm bitcoinlerin üretilmesiyle sonuçlanır. Halving sistemi sayesinde kripto para blok ödüllerinin yarılanması , pıyasanın yukarı yönlü faaliyetlerin başlamasını sağlıyor.

BİTCOİN (BTC) HALVİNG NEDİR?

Halving Nedir? Bitcoin (BTC), kripto para birimlerinin madenciliği ile üretilen bir kripto para birimidir. Madenciler, çözdükleri her blok için Bitcoin ile ödüllendirilir. Bu sayede bitcoinler blok zinciri ağında hem üretilebilir hem de işlem görebilir.

Bitcoin(BTC) blok zinciri yarılanması her blok için alınan ödül yarıya indirilmektedir.

Bitcoin(BTC)madencılığın yapımcısı olan Satoshi Nakamoto tarafından 31 ekim 2008 tarihinde  Genesis Block ile başlamiştır.

Bitcoin (BTC) 2008 yılında ilk ortaya çıktığında blok başına 50 BTC ile ödüllendirilmişti. Madencilerin sayısında artış ve işlemlerde yavaşlama beklentisiyle geliştiriciler, her blok için ödülü otomatik olarak azaltacak bir “yarıya alma” sistemi geliştirdiler. Bitcoin ağının ilk yarılanması 2012 yılındaydı ve her blok için ödül 25 BTC idi. Halving, kabaca her 4 yılda bir ve 2016’da blok başına 12,5 BTC ödülle gerçekleşir.

Üçüncü yarılama 2020 yılında yapılmıştır ve blok başına  6,25 BTC ödül verilmiştir.

Bu zamana kadar yapılan yarılama şistemi olumlu gözlemlenmiştir , 2024 yılında beklenen halvin de bu yöndedir.

Bitcoin Cash (BCH) Halving Nedir?

Halving Nedir? Bitcoin Cash yarılanması, geleneksel ekonomideki enflasyon oranının tam tersine, enflasyon oranını yılda %1.8’e getirecek.

Bitcoin Cash (BCH) kripto para birimi (btc) blok zinciri ağı üzerindeki işlemlerin hızlandırılması adına halvıng sisteminin dallandırılmış bır şeklidir.2017 yılında ortaya çıkmıştır.

Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin’de (BTC) olduğu gibi madecilik ile oluştururlan bir kripto  para birirmi olarak bilinir. Cash ve blok zinciri ödül sistemi  ile sistemin sürekliliğini ve güvenliğini sağlar.

2020 yılında yapılmış olan Halving ile blok başına verilen ödül 6,25 BCH olmuştur. 2024 yılında 3.125 BTC blok  ödülü verilmesi bekleniyor.

Litecoin (LTC) Halving Nedir?

 Halving Nedir? Litecoin Nedir? bitcoin ,Ripple,Ethereum gibi bir çeşit kripto para çeşididir.

Bitcoınden ayrı olarak ortaya atılmış ılk krıpto para birirmidir.  Charlie Lee tarafından tasarlanmış ilk altcoin olarak  2011 yılında piyasaya çıkmıştır.

Ortaya çıkış nedeninden biri bitcoin(Btc) blok ağının yavaşlamasına karsı daha hızlı bir ağ oluşturabilmek.

Litecoin (LTC), toplam arzı sabit olan mayınlı bir kripto para birimidir. Litecoin’de (LTC) toplam 84.000.000 LTC verilecektir. Diğer madencilik kripto para birimleri gibi, Litecoin (LTC) de sistemdeki yarılanmayı içerir.

Litecoin ağı, her dört yılda bir ve ödül her kesildiğinde blok başına ödülü azaltır. Litecoin 2011’de piyasaya sürüldüğünde, çıkarılan her blok için madencilere 50 LTC verildi. Ağ en son 5 Ağustos 2019’da yarıya indi. O andan itibaren madenciler dört yıl boyunca işledikleri her blok için 12,5 LTC kazanacaklar.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.