KPI Açıklaması

KPI Açıklaması
KPI Açıklaması
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir kuruluştaki ilerlemeyi ve başarıyı izlemek önemlidir. Bu sebeple çeşitli göstergeler kullanılabilir. KPI, kullanılabilecek en önemli ölçüm göstergelerinden biri olarak kullanılır.

KPI Nedir?

Temel performans göstergelerini temsil eden bir performans yönetimi terimi olan KPI açıklaması; işletmenizin başarısını değerlendirmenize ve izlemenize yardımcı olan, bir istatistik ya da ölçüdür.

Müşteri memnuniyeti derecelendirmelerinden çalışan verimlilik seviyelerine kadar her şey olabilir. Anahtar, işinizin başarısını yansıtan anlamlı ölçümler geliştirmektir.

Yöneticiler; önemli iş alanlarını belirleyerek ve ilerlemeyi sistematik olarak izleyerek, şirketlerin hedeflerine ulaşmak için çabalarını nereye odaklanmaları gerektiğini daha iyi belirleyebilir.

Temel Performans (KPI) İşletmeniz İçin Ne İfade Eder?

Herhangi bir kuruluşun, performans yönetim sisteminin önemli bir yönü olan KPI açıklaması için; KPI’larınızın ne olduğunu ve nasıl ölçtüğünü anlayarak, işinizi etkin bir şekilde yönetebilirsiniz.

  • Açık hedefler olmadan ilerlemeyi ölçmek ya da başarıya ulaşmak zordur.
  • Yerinde doğru ölçümlere sahipseniz, çabalarınızın etkinliğini değerlendirebilir ve gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz.
  • Bazı yaygın KPI’lar arasında müşteri kaybı, çalışan devir hızı, finansal performans, web sitesi trafiği ve ürün satışları yer alır.

Temel performans; farklı işletmeler için, farklı şeyler ifade eder ancak, genellikle bir şirketin başarısının temel göstergesi olarak anlaşılır. Gelir artışı, müşteri memnuniyet derecelendirmeleri, çalışan üretkenliği ve pazar payı dahil olmak üzere, birçok yolla ölçülebilir.

Sonuçları Yönlendiren Anlamlı KPI’lar Nasıl Oluşturulur?

Sonuçları yönlendiren anlamlı KPI’lar zor olabilir ancak, birkaç basit adımı izleyerek, etkili olan ve ilerlemenizi izlemenize yardımcı olan metrikler oluşturabilirsiniz.

  • Metriğin işletme hedefiyle alakalı olduğundan emin olmalısınız.
  • Metriğin anlaşılmasının ve izlenmesinin kolay olduğundan emin olunmalıdır.
  • Metriğin zamanında ve gerçeği yansıttığından emin olunmalıdır.
  • Metriğin uygulanabilir olduğundan ve ilerleme hakkında geri bildirim sağlandığından emin olunmalıdır.

Metriğinizin şirketinizin hedefleriyle alakalı olduğundan emin olmak, ölçmek için doğru metriği seçmek, metrik için bir temel ve hedef geliştirmek, kendiniz ve ekibiniz için net performans beklentileri ve karşılaştırma ölçütleri belirlemek önemlidir.

Bunun yanında iyi bir KPI açıklaması okunması kolay olmalıdır. Uzun ve dolambaçlı olmamalıdır. En önemli göstergelere odaklanarak, kısa ve öz olmalıdır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!