Kripto Para Borsası Nedir? [Borsa Hakkında Detaylı İnceleme]

Kripto Para Borsası Nedir?
Kripto Para Borsası Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Borsası Nedir?

Kripto para borsasında işlem yapmayı düşünen ve artık sanal dünya avantajlarını keşfetmeyi düşünen siz yatırımcılarımız için son derece faydalı bir yazı derledik. Kripto para borsaları işlevselliği, sunduğu avantajlar ve dezavantajları, hızı ve yatırımcıya kazandırması bakımından farklılık göstermektedir. Kripto para dünyasında işlem yapmayı düşünen yatırımcıların öncesinde detaylı araştırma yaparak bilinçlenmesi doğru yatırım yapmasına sebep olacaktır.

Kripto Para Borsası Nedir? Kripto para birimleri son dönemlerde sıkça tercih edilen ödeme ve yatırım aracı olarak kullanılmakta. Bir takas aracı olarak hizmet verme üzerine, kişisel bilgi güvenliği adına matematiğin bir alt dalı Kriptografi kullanılarak tasarlanmış bir faktördür. Borsa kelimesi sadece Kripto para piyasalarında kullanılan bir kavram değildir. Bir piyasanın mantığı ile çalışan kuruluşlar, tarafların belirli bir varlığı alıp satabildiği platformlardır.

Kripto para satın almak için genelde madencilik yöntemi kullanılır. Çok sayıda cihazın madencilik yapması nedeniyle blok ödüllerinde önemli düşüş oldu. Bu nedenle madencilik ile Kripto para kazanmak bu günlerde oldukça zor. Sadece madencilik için geliştirilmiş özel bilgisayarlar sayesinde devam etmektedir.

Kripto para almanın kolay ve tercih edilir diğer yolu ise gerçek paralar kullanmak(Türk Lirası, Dolar, Euro vb.). Kripto para borsası olarak bilinen sitelerden geçek paralar ile Kripto para satın alabilirsiniz.

Kripto Para Borsaları Nasıl Çalışır?

Kripto Para Borsası Nedir? Kripto para borsaları nasıl çalışır? Kripto para borsasında para birimleri değişim veya farklı para birimlerinin alım-satım işlemleri yapılabilir. Kripto para borsasında dijital paranın çeşidi, simgesi, fiyat aralığı, piyasa değeri toplan hacmi gibi pek çok bilgiye sahip olmak gerekir.

Kripto para borsaları, gerçek veya Kripto para ile Kripto para satın alabileceğiniz veya satabileceğiniz platformlardır. Kripto para borsaları çalışma sistemi olarak birer takas siteleridir. Bu diteler aracılığı ile paranızı dilediğiniz Kripto para birimine çevirebilir ya da Kripto paranızı başka bir Kripto para birimine veya geçek paraya çevirebilirsiniz.

Kripto para borsaları, klasik borsa sistemine göre çalışmaktadır. Sadece tek farkı yönü vardır aracıya ihtiyaç duymaz. İşlemleri kolaylıkla kendi banka ve Kripto para borsası hesabınızla yapabilirsiniz.

Kripto para birimleri fiziksel olarak karşılığı olmayan para birimleridir. Bu nedenle alım satın işlemleri genellikle web siteleri üzerinden yapılmalıdır.

Kripto Para Borsaları Arasında Farklılıklar Nelerdir?

Kripto Para Borsası Nedir? Kripto para borsaları arasındaki farklılıklar nelerdir? Kripto para borsaları, ticaret yaptıkları varlık türlerine ve hitap ettikleri kullanıcı türlerine göre farklılık gösterir.

Gerçek para birimleri ile işlem yaptığımız borsalar olduğuna gibi, yalnızca Kripto para birimleri ile de işlem yapılabilmektedir. Sahip olduğunuz Kripto para birimlerini farklı Kripto paralar ile değişim yapabilirsiniz.

Kripto para borsalarında çoğunlukla belirli Kripto paralar ile işlem yapılmaktadır. Bitcoin gibi yaygın Kripto para birimleri, gerçek para birimlerine bağlı Kripto para birimleri veya borsanın kendi oluşturduğu para birimleri arasında işlem yapabilme imkanı sunar.

Alım satım yönetimi tamamen kullanıcıya aittir.

Bu nedenle kripto paraların fiyatı, kullanıcıların alış ve satış işlemlerine, kullanıcı tepkilerine ve tedarik durumuna göre oluşturulmaktadır /

Kripto para borsaları hitap ettikleri müşterilere göre ikiye ayrılır. Bölgesel olarak faaliyet gösteren ve yalnızca belirli müşterilere hizmet veren borsalar.

Dünya çapında hizmetleri sağlayan global borsalar, hiçbir yükümlülük altına girmeden ticaret yapabileceğiniz borsalardır.

Çoğu küresel borsa gerçek para birimi ticareti sunmaz.

Kripto Para Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Kripto Para Borsası Nedir? Kripto para borsaları üzerinden nasıl işlem yapılır, oldukça kolay birkaç madde ile açıklayalım. Yatırımcının alım-satım işlemlerinde şu adımları izlemesi gerekmektedir; Öncelikle Kripto para borsalarında işlem yapmak için bakiyeniz bulunmalıdır.

Gerçek para birimleri ile işlem yapan borsalarda, borsanın desteklediği gerçek para bakiyesine sahip olmalısınız. Daha sonra kullandığınız web sitesinin hangi gerçek para birimini kullanıyorsa ona göre işlem yapılır. Kripto para borsasında hesap açtıktan ve kimlik bilgilerinizi girdikten sonra reel para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Müşteri, hesabına yatırılan miktarı kullanarak Kripto para alır. Aldığı Kripto para internet sitesinde cüzdanına işlenir. Kripto paranın güvenliğini sağlamanın en güvenilir yolu, onu soğuk cüzdan denilen flash-belleklere kaydetmek.

Cüzdandaki Kripto paranın nakite çevrilmesi için yine Kripto para borsası üzerinden satış işlemi yapmak gerekir.

Kripto Para Borsası Nedir? Kripto para birimi ticaretinde “karşı taraf”, borsayı işleten şirkettir. Dolayısı ile popüler Kripto para birimlerinin fiyat dalgalanmaları bu borsaların finansal yapısını zayıflatmaktadır.

Satış tamamlandıktan sonra para web sitesindeki müşteri hesabında görüntülenmektedir. paraya erişmek için web sitesi üzerinden para transferi talebinde bulunmak gerekmektedir.

Talebin kabul edilmesi durumunda para müşterinin web sitesindeki hesabından düşülecektir. Arka planda aynı tutarda para kurumsal bankadan müşterinin banka hesabına aktarılır.

Tüm bu işlemlerin sonunda borsa web siteleri müşterisinden komisyon alabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir