Kripto Para Cüzdanı Nedir ? Ne İşe Yarar ?

0 6

Kripto Para Cüzdanı Nedir ? Sanal ortamda ticareti yapılan kripto para ile ilgili her türlü işlemi yapmak için sanal cüzdana ihtiyaç duyulmaktadır. Kripto varlıklarla ile ilgili işlem yapabilmek ve kripto para alarak yatırım yapmak için sanal cüzdan oluşturmak gerekmektedir. Oluşturulan bu cüzdana kripto para cüzdanı ismi verilirken dijital cüzdan da denmektedir. Kripto paranın dijital olarak muhafaza edilmesi ve depolanması için ihtiyaç duyulan cüzdanlar, güvenlik için çeşitli anahtarlar ile kullanımı sağlanmaktadır . Kripto para cüzdanları, finansal verileri depolayan yazılımsal araçlardan oluşmaktadır. Blok zinciri aracılığıyla çalışmakta olan bu cüzdanlar halka açıktır ve cüzdan bilgileri para transferlerinde IBAN gibi kullanımı sağlanmaktadır. Dijital varlıkların depolanması ve işlenmesinde kullanılan kripto para cüzdanı, kripto para piyasasında işlem yapmak için gerekmektedir. Soğuk cüzdan ve sıcak cüzdan gibi temelde 2 farklı çeşidi bulunmakta olan dijital cüzdan çeşitlerine kripto para piyasasında, her türlü işlemi yapmak için ihtiyaç duyulmaktadır. 

Sıcak Cüzdan Nedir ?

Kripto Para Cüzdanı Nedir ? Blockchain teknolojisi kullanılarak oluşturulmakta olan kripto para cüzdanlarında kripto para saklamak için birkaç farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi sıcak cüzdandır ve sıcak cüzdanda kripto para çevrimiçi olarak saklanmaktadır. İnternete bağlı ve bulut sistemi ile çalışmakta olan bu cüzdanlar web cüzdanı olarak da adlandırılmaktadır. Çevrimiçi ortamda özel anahtar ile bir kez giriş yapıldığında cüzdana erişim sağlanabilmektedir ve internet üzerinden işlemler kolayca yapılabilmektedir. İnternete erisim sağlayabilen cep telefonu ve bilgisayar ile internet sitelerinde özel anahtarlı şifre girilerek sıcak cüzdana erişim sağlanabilmektedir.

Soğuk Cüzdan Nedir ?

Diğer kripto para saklama yöntemi ise soğuk cüzdan aracılığıyla olmaktadır. Peki, soğuk cüzdan ne analama gelmektedir? Üstün güvenlik sağlayan bu cüzdanda işlemler daha çok zaman alırken cüzdanın hacklenme riski de büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Doğrudan internet bağlantısı olamamasından dolayı soğuk cüzdan; donanımsal ve kağıt cüzdan olmak üzere 2 ayrı gruba ayrılmaktadır. Kripto varlık hesabına ait güvenlik şifrelerini bilmeyen kullanıcılar bu cüzdan üzerinde işlem yapamamaktadır ve cüzdanın Çevrimdışı çalışması da siber güvenliği yüksek oranda sağlamaktadır. 

Sizler için yazmış olduğumuz En İyi Kripto Para Sitesi Hangisi ? isimli yazımızı okumak için tıklayınız…

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.