Kripto Para Haram Mı? Diyanet Açıkladı!

Kripto Para Haram Mı
Kripto Para Haram Mı
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto Para Haram Mı? Diyanet Açıkladı; Kripto para ekonomisi para politikalarından ayrı tutulsa da son zamanlarda kar oranları üzerinden İslami kurallara uyup uymadığı da tartışma konusuydu. Faizle kripto para karıştırılmamalı ancak karın odağı üzerine gidildiğinde emek verilmeden kazanılan para olarak görülmesi akıllarda soru işaretine neden olabiliyor.

Kripto para her ne kadar emek verilmediği düşünülse de günümüzde internet üzerinden çalışmak, online sistemlerden para kazanmak emeğin karşılığını bulmak anlamına geliyor. Bu nedenle kripto paranın haram olduğu düşüncesi yanlış karşılanıyor.

Kripto Para Faizle Mi İşliyor?

Faizle ilgisi olmayan kripto parada tamamen yatırım ağının üzerinden düzenlenmiş sanal bir pay var. Bu nedenle kripto para faizle kazanç alanına girmiyor. Emek konusu her ne kadar tartışmalı olsa da haram gözüyle bakılması da birçok açıdan yanlış buluyor. İslami değerlere göre kripto paranın herhangi bir yanlışı olduğu söylenemiyor. Bu konuda fikirler ayrışsa da, haram olduğu konusunda net bir bilgiye ulaşılamıyor.

Kripto para emek sömürüsü ya da emeğin yok sayılması üzerine kurulan bir sisteme sahip değil. Tamamen kullanıcıların rızasıyla para yatırıp kar elde edebilecekleri bir üretim sistemine bağlı. Üretim somut bir şekilde gelişmemiş olsa da, haram ya da sevap düşüncesiyle ilgisi bulunmuyor. Faiz ya da kumar olarak görülebilecek bir düzlemde incelemez. Sanal dünyanın içindeki birçok durum emek konusu üzerinden tartışmalara hala açık.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!