Kripto Para Haram Mı? Diyanet Açıkladı!

0 13

Kripto Para Haram Mı? Diyanet Açıkladı; Kripto para ekonomisi para politikalarından ayrı tutulsa da son zamanlarda kar oranları üzerinden İslami kurallara uyup uymadığı da tartışma konusuydu. Faizle kripto para karıştırılmamalı ancak karın odağı üzerine gidildiğinde emek verilmeden kazanılan para olarak görülmesi akıllarda soru işaretine neden olabiliyor.

Kripto para her ne kadar emek verilmediği düşünülse de günümüzde internet üzerinden çalışmak, online sistemlerden para kazanmak emeğin karşılığını bulmak anlamına geliyor. Bu nedenle kripto paranın haram olduğu düşüncesi yanlış karşılanıyor.

Kripto Para Faizle Mi İşliyor?

Daha fazla mesaj

Faizle ilgisi olmayan kripto parada tamamen yatırım ağının üzerinden düzenlenmiş sanal bir pay var. Bu nedenle kripto para faizle kazanç alanına girmiyor. Emek konusu her ne kadar tartışmalı olsa da haram gözüyle bakılması da birçok açıdan yanlış buluyor. İslami değerlere göre kripto paranın herhangi bir yanlışı olduğu söylenemiyor. Bu konuda fikirler ayrışsa da, haram olduğu konusunda net bir bilgiye ulaşılamıyor.

Kripto para emek sömürüsü ya da emeğin yok sayılması üzerine kurulan bir sisteme sahip değil. Tamamen kullanıcıların rızasıyla para yatırıp kar elde edebilecekleri bir üretim sistemine bağlı. Üretim somut bir şekilde gelişmemiş olsa da, haram ya da sevap düşüncesiyle ilgisi bulunmuyor. Faiz ya da kumar olarak görülebilecek bir düzlemde incelemez. Sanal dünyanın içindeki birçok durum emek konusu üzerinden tartışmalara hala açık.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.