Kripto Parada Sıcak Gelişme: İddianame Onaylandı !

0 69

Muğla merkezli kripto para platformu Vebitcoin’e yönelik sıcak bir gelişme var. Şirketin CEO’su İlker Baş’ın da aralarında olduğu 16 hakkında bir iddianame hazırdı. Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi, bu iddianameyi kabul etti. İşte detaylar…

Başsavcı, kripto para platformu Vebitcoin’e yönelik iddianameyi kabul etti

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı, Vebitcoin’e yönelik soruşturmayı genişletti ve 12 şüpheliyi de dava dosyasına ekledi. Bu kapsamda savcılık, 16 kişi hakkında bir iddianame hazırladı. Bunların arasında, Vebitcoin’in CEO’su İlker Baş da yer alıyordu. Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, bu iddianameyi kabul etti. Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Nadir Yağcı, iddianameye yönelik yazılı bir açıklama yaptı. Yağcı’nın açıklamasında aşağıdaki ifadeler yer aldı:

Türk Bitcoin Borsasında Yeni Vurgun: "Herkes Batabilir"

Cumhuriyet Başsavcısı Yağcı, iade edilen iddianamedeki eksiklikler dolayısıyla, soruşturma dosyasının genişletildiğini aktardı. Bu eksiklerin artık tamamlandığına dikkat çekti. Böylece tutuklu şüpheli İlker Baş ve 16 kişi hakkında iddianamenin kabul edildiğini aşağıdaki ifadelerle açıkladı:

EKSİKLER TAMAMLANMIŞ OLUP TUTUKLU ŞÜPHELİ İLKER BAŞ VE ADLİ KONTROL TEDBİRİ UYGULANAN 16 KİŞİ HAKKINDA 365 MAĞDURA YÖNELİK EYLEMLERİ NEDENİYLE MUĞLA 3. AĞIR CEZA MAHKEMESİ, İDDİANAMEYİ KABUL ETTİ.

eler olmuştu?

kriptoburda.com olarak da bildirdiğimiz üzere geçtiğimiz yıl, Vebitcoin olayları Thodex’in hemen arkasından gelmişti. Vebitcoin, 2021’nin Nisan ayının ortalarında faaliyetlerini durdurduğunu duyurmuştu. Şirket, faaliyetlerini durdurmasının ardında TCMB’nin kripto paraları ödeme seçeneği olarak yasaklaması gibi gelişmeleri göstermişti. “Tüm yönetmelik ve iddiaları yerine getirmek için faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık,” dedi.

Vebitcoin Soruşturması Büyüyor: 5 Gözaltı Daha!

Bir süre sonra, Vebitcoin’den dört kişi dolandırıcılık suçlamalarıyla gözaltına alındı. MASAK, borsayla ilişkili kara banka hesaplarını da bloke etti. Türkiye’de ilk bocalayan borsa 18 Nisan’da Thodex oldu. Borsanın CEO’su Faruk Fatih Özer’in, dolandırıcılık suçlamalarından kaçmak için yüklü yatırımcı fonuyla Arnavutluk’a kaçtığı ortaya çıkmıştı. Polis, Vebitcoin’in CEO’su İlker Baş, eşi Güliz Baş ve şirketinde çalışan iki kişiyi 23 Nisan 2021’de gözaltına almıştı. Emniyetteki işlemlerin ardından nöbetçi sulh ceza hakimi, 4 kişiyi, 26 Nisan 2021’de tutukladı.  Şüphelilerin avukatları bu karara itiraz etti. Bunun ardından, İlker Baş dışındakiler adli kontrol şartı ile tahliye oldu.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.