Kriptoloji Nedir | Kriptoloji Neden Kullanılır?

0 15

Kriptoloji, önemli bilim dalları arasında bulunmaktadır. Şifre bilimidir. Belirli iletilerin ve yazıların farklı sisteme göre şifrelenmesi anlamına geliyor. Bu mesajların güvenlikçi ortamda alıcıya iletilmesi durumunda kullanılmaktadır. İletilmiş mesajın deşifre edilmesi şeklindedir. Kriptoloji nedir, ne işe yarar, neden kullanılır gibi birçok soru şifre bilimi ile ilgilenen kişiler tarafından merak edilmektedir. Detaylar yazımızda.

Kriptoloji Nedir; Kriptoloji Neden Kullanılır?

Kriptoloji nedir, neden kullanılır? Haberleşme ve iletişim alanında iletilerin, mesajların yazıların alıcısına ulaşması için yapılan çalışmalarda en önemli yöntem kriptoloji bilim dalıdır. Bu bilim dalı, şifre bilimi ve kripto olarak tanımlanıyor. Matematik bilimi diyenler de vardır. Fakat en net tanımlanmış şekli şifreli bilimdir. Şifre çözmeye dayalı çalışmaktadır. Teknolojinin hızla gelişmesi ile beraber birçok alanda kriptoloji bilim dalını kullanılmaktadır.

Özellikle;

  • Askeri alanda
  • Elektronik alanda
  • Banka sistemleri ve daha birçok yerde kullanılan bilim dalı aktif bir konumdadır.

Günümüz sistemlerinde en önemli gereksinimlerden birisi alıcıya gönderilmesi gereken bilgilerin sorunsuz şekilde taşınmasıdır. Buradaki diğer önemli faktör ise gizlilik konusudur. Kriptoloji ise burada devreye giriyor. Bir bilginin farklı kişiler tarafından okunamayacak hale dönüştürülmesi yalnızca alıcıya gönderilmesi işleminde yapmaktadır. Şifrelenmesinde, kullanılan matematiksel teknikler ön plana çıkar. Askeri kurumlar ya da kişiler arası özel bilgiler varsa kriptoloji en basit şifreleme sistemidir. Ön plana çıktığı gibi çoğunluk tarafından da matematiksel şifreleme şeklinde tanımlanır. Fakat her anlamında aynı işlemi yapar.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.