Mark Karpeles Kimdir?

0 21

Japonya merkezli Mt.Gox’un sahibi ve CEO’su olan, Mark Karpeles, 33 yaşındayken, şirketin elektronik kayıtlarını illegal şekilde şişirmekle suçlandı. 4 yıl uzaklaştırma yanında 2 yıl hapis cezasına çarptırılan Karpeles, 500 milyon dolarlık değere sahip Bitcoin kaybettiğinde şirketi de 2014 yılında çöküş yaşadı.

Zimmetine para geçirmek yoluyla sağladığı kazanç yüzünden 10 yıl hapis cezası istenen Karpeles, diğer suçlardan aklandı ve dava masraflarını ödemesi cezası aldı. Mt.Gox’un kullanıcıları, 850bin Bitcoin kaybı yaşandığında Karpeles’in 470 milyon dolar değerinde Bitcoini vardı.

Mark Karpeles; İflasın Eşiğine Geldi

İlk açıldığı dönemlerde, dünya çapında en büyük Bitcoin borsası olarak görülen Mt.Gox firması, mali sıkıntılar yaşamaya başladı. Mark Karpales, yaptığı düşünülen zimmetine para geçirme, 2013 senesinde hesaplardan 5 milyon dolarlık vurgun ve 2014 yılında büyük miktarda Bitcoin kaybı, şirketi iflasa sürükledi.

Aynı zamanda Karpeles’in 2015 yılında Japon polisi tarafından Tokyo’da tutuklanması ve 11 aydan fazla süre gözaltında kalması da işlerin kötüye gitmesine yol açtı.

Kripto Para Kralı Oldu

Tokyo merkezli Bitcoin borsası Mt.Gox’ta kontrol hissesi edindiğinde 2013 yılında kripto para kralı olan Mark Karpeles; tüm Bitcoin işlemlerinin yaklaşık %70’ini yönetiyordu. Şubat 2014’te Mt.Gox saldırıya uğradığını söyleyerek, 850bin Bitcoin’i (yaklaşık 450 milyon dolar değerinde) çalındığını iddia etti ve para çekim taleplerini durdurdu.

Web sitesini kapatarak, borsaya iflas koruması için başvuru yaptı. Borsa çöktüğünde 473 milyon dolardan fazlasını kaybetti. Ancak onu zengin bir adam yapan, yaklaşık 1 milyon dolar değerinde Bitcoin’i elinde tutmayı başardı.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.