Market Capitalization Nedir, Ne Anlama Gelir?

0 6

Market Capitalization nedir, ne anlama gelir diyenler için Türkçede piyasa değeri şeklinde ifade edilir. Kripto para borsasında karşımıza çıkan terimler içerisindedir. Herhangi bir hissenin son takas fiyatı ile beraber dolaşımdaki sayının çarpımından elde edilen sonuç, hissenin değerini ortaya koyacaktır. Bu da, hesaplama yöntemi olarak bilinmeli.

Market Capitalization Nedir, Ne Anlama Gelir; Önemli Mi?

Market Capitalization nedir, ne anlama gelir kısaca tanımlamamız gerekirse kripto para biriminin piyasa değerini ölçen ve takip eden göstergesidir. Yani en başta belirttiğimiz piyasa değeri hesaplaması bu şekilde bulunur.

  • Kripto para birimlerinin hâkimiyeti ve popülerliğinin en net göstergesidir. Yaygın olarak kullanılsa da, alım ve satım karar vermeden önce hesaplama işlemini bu şekilde yapabilirsiniz.
  • Kripto para birimlerinde Market capitalization ne kadar yüksek olursa piyasada da o kadar baskın olacaktır. Piyasa değeri olarak tanımlanan kavram, kripto para birimlerini sıralamak için en önemli göstergesidir ve tek olarak bulunur.

Market Capitalization Nasıl Hesaplanır?

Market Capitalization, diğer bir ifade ile piyasa değeri anlamı taşımaktadır. Formül üzerinden sistemdeki yüksek ya da alçalan değerleri hesaplayabilirsiniz. Online sistemler bulunur. Bu sistemleri kullanarak da, hesaplama yapmanız mümkün! Fakat kendinize güveniyorsanız, sorunları bulunuyor.

Kripto paraların, piyasa değeri hesaplanırken kullanılan formül;

Piyasa değeri= dolaşan arz x fiyat şeklindedir.

İlk kez kripto para piyasasına giriş yapan kişiler için direkt formül üzerinden hesaplama yanlış olabilir. Orijinal sistemleri kullanmanız önemli.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.