Metaverse Nedir? [Metaverse Hakkında Detaylı İnceleme]

0 30

Metaverse Nedir?

Metaverse Nedir? sıkca duyulan metaverse yani sanal evren ne demektir? Metaverse sanal evren anlamıyla bilinen Metaverse kullanıcılarına sanal alem üzerinde var olan bir dünyaya bağlantısını sağlıyor. İnternete bağlanabilen herhengi bi cihaz ile 3D cihazlar sayesinde insan bilincinin yapay bir fiziksel ortama dâhil olmasını sağlamaktadır. Bu alanda gerecek hayatta olduğu gibi alım satım gibi eylemlerde bulunmak blok zinciri teknolojisi sayesinde artık çok kolay bir hale gelmiş durumda.

Metaverse oyunları ve platformları ise giderek gelişmesi ile birlikte daha çok kullanıcının ilgisini çekmeye başladı. Metaverse kavramı ilk kez 1992 yılında Neal Stephenson’ın yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash’de Metaverse kavramı yoluyla kurgusal bir dünyayı nitelemiştir.

Metaverse Ne Demek?

Metaverse Nedir? İngilizce “meta” ve “evren” kelimelerinin birleşimi olan Metaverse kavramı, Türkçe’de “sanal evren” “öte evren” olarak bilinir. Neal Stephenson’un “Snow Crash” romanında adı geçen bu kavram, romanda insanların sanal gerçeklik gözlüğü ve fiber optik ağı kullanılarak eriştikleri dijital bir bölge tanımlıyordu. Kripto para dünyası ise bu kavramı başka bir boyuta taşıdı ve ona yeni bir anlam katmış oldu.

Metaverse Kavramının Tarihçesi

Metaverse Nedir? Snow Crash romanında adını ilk kez duyduğumuz sanal evren kavramı, yakın dönemde Kripto para dünyasında yaygınlaşmış bir isim oldu. Sık duyulan metaverse kavramı Kripto para dünyası ile yeni bir boyut oluşturmuş olsa da aslında kökeni çok daha eskilere dayanıyor. Mesela 2003 yılında piyasaya sürülen Second Life adlı oyun insanların sanal dünyada kendi karakterleri ile var oldukları ikinci bir evren niteliği taşmaktaydı ve 2013 yılında bir milyondan fazla kullanıcıya ulaşmıştır. Second Life bu özelliği ile ilk metaverse oyunu olarak tanımlanmaktadır.

Eskilerden beri en popüler video oyunlarından Minecraft ve 2006 yılında çıkan Roblox da bilindik metaverse oyunları arasında sayılabilir.

Günümüzde ise bunun gibi oyunlar blok zinciri üzerinde çok daha gelişmiş bir yapıya ulaşımında Kripto paraların da desteği ile kendi içlerinde bir dünya ve finansal yapı sunuyor.

Günümüzde En Popüler Metaverse Oyunları

Metaverse Nedir? Günümüzde en popüler metaverse oyunları içerisinde Axie Infinity (AXS), Decentraland (MANA), MyNeighborAlice (ALICE), The Sandbox (SAND), Alien Worlds (TLM) ve Bloktopia (BLOK) yer almaktadır.

Axie Infinity (AXS): Metaverse Nedir? Oyuncuların sahip olduğu ve işlettiği blok zinciri tabanlı bir savaş oyunu olan Axie Infinity, ilhamını Pokemon ve Tamagotchi ‘den alınarak tasarlanmış bir oyundur. AXS, oyuncuların Axies olarak bilinen ve çeşitli biçimler alabilen token tabanlı yaratıkları toplamasına, yükseltmesine, savaştırmasına ve kendi aralarında değişim yapılabilmesine olanaksağlamaktadır. Oyna-kazan adı verilen oyun modeline sahip Axie Infinity, oyunculara, keyifli bir oyun deneyimi yaşarken para kazanma imkânları sağlamaktadır. Oyuncular, Ethereum üzerinde oluşturulmuş AXS coinlerini borsalarda paraya dönüştürebilmektedir. Axie Infinity, güçlü ve büyüyen topluluğu nedeniyle, aynı zamanda sosyal bir ağ ve iş platformu işlevi görür.

Decentraland (MANA):  Decentraland, 90 bin 601 parsel alandan oluşan bir 3 boyutlu metaverse platformudur. Ethereum ağı üzerinde çalışan Decentraland’de LAND adı verilen bu mülkler üzerinde kendi dünyalarını inşa edebilir. NFT şeklinde sanal mülk alıp satabilir ya da bunu da bir ERC-20 tokenı olan MANA’yla yaparlar.

My Neighbor Alice (ALICE): Metaverse Nedir? MyNeighborAlice (MNA) benzer bir metaverse oyunudur, oyunculara bir ERC-20 tokenı olan ALICE ile NFT olarak sanal adalar alıp bunlar üzerinde kendi çiftliklerini inşa edebilecekleri, koleksiyonluk eşyalar bulabilecekleri ve diğer oyuncularla avatarları aracılığı ile iletişim kurabilecekleri bir dünya sunar. ALICE Coin MNA ekosistemi üzerinde stake ödülleri kazanmak için de kullanılabilir. Ayrıca Coin sahipleri, Kalkınma ve büyüme aşamalarında ademi merkeziyetçilik sürecine katılma haklarına sahiptirler.

 The Sandbox (SAND): Pixowl şirketi tarafından oluşturulan The Sandbox, geleneksel oyunlardan bir daha farklı bir yapıdadır. The Sandbox oyuncuya su, kum gibi çeşitli kaynakları kullanarak bir toprak parçası üzerinde kendi evrenini yaratma imkânları sunan bir metaverse oyunudur. Bu evren genişledikçe, arazisinin değeri artabileceği gibi, o araziyi diğer oyunculara satabilir veya kiralayabilir. The Sandbox’ta oyuncular, sahip oldukları topraklarda kendi oyun deneyimlerini yaratarak bunları da satabilir ve bir ERC-20 Coini olan SAND Coin aracılığıyla paraya çevirebilir.

Alien Worlds (TLM): DeFi metaverse blok zinciri tabanlı bir oyun olan Alien Worlds (TLM),ücretsiz olarak kullanılabilir. Madencilik yöntemi ile Trilium (TLM) Coin kazanabileceğiniz ve her madencilikte NFT oyun kartı çıkarma şansına sahip olduğunuz bu metaverse oyunu, Alman geliştiriciler Dacoco tarafından 2020 yılında geliştirmiştir.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.