NFT Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

0 14

NFT Nedir?

NFT Nedir? Non-Fungible Token (NFT), en basit anlamıyla başka bir benzeri olmayan dijital varlıklardir. NFT kavramının kısaltması “Fungible Token” veya Türkçe karşılığı “Değiştirilemez token” olarak ifade edilir.

NFT Kripto para birimi, günümüzde sanal para biriminde yaygın olarak kullanılan bir para birimidir. Üstelik daha yeni gelişmeye başlamasına rağmen büyük ilerleme kaydetti. Günümüzde ticari açıdan kendini empoze etmeye başlayan bir para birimi haline gelmiştir. Özellikle sanal ortamda bugün birçok kişi ticari bir hacme sahiptir. Ticaret hacmini doğrudan dolduran bu sanal para birimleridir. Bu sanal para birimlerinden biri olan NFTde oldukça ticari bir akışa sahiptir. Özellikle hem ulusal hem de uluslararası alanda yetkin ve yaygın kullanıma sahiptir. Bu yaygın kullanımdan dolayı günümüzde en çok tercih edilen Coinlerden biri haline gelmiştir. NFT sanal parası ile doğru bir yatırım yapabilirsiniz.

NFT Nedir? Aslında bir Kripto para türü olarak da ifade edilebilen NFT, tanımların dışında diğer Kripto para türleri için değerli bir varlığı temsil edebilir. Örneğin, dijital ortamda bulunabilen ve bir kişiye ait olan metalar NFT şekilde sınıflandırılabilir. Bu anlamda NFT’ler bir Kripto paradan çok bir meta ya da ürün olarak değer görüyor. Benzerliklerinin ana nedenlerinden biri, NFT’lerin ayrıca Bitcoin veya Ethereum gibi bir blok zincirine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır. NFT’ler genel olarak koleksiyon değeri gören ürünlerden oluyor. Örneğin çok eskilerde olan oyun kartları dijitalde NFT sayılabilir. NFT ve Kripto para birimleri arasındaki diğer bir fark, her NFT’nin benzersiz olmasıdır ve üretilebilir.

NFT’leri Değerli Kılan Nedir?

NFT Nedir? Günümüzde teknolojik gelişmelerin getirdiği yeniliklerle birlikte dijital varlık oldukça popüler hale geldi. 2017’ye göre, bu tarihte toplam 174 milyon ABD Doları tutarında bir maliyet muhasebeleştirilmiştir. Her şeyde olduğu gibi NFT’de arz-talep arasındaki denge fiyat oluşumunda rol oynar.

NFT’yi değerli kılan fark katan şey nedir? NFT’yi Kripto paralardan ayıran en önemli özellik ek bilgilerin saklanmasıdır. Bu, NFT’nin diğerlerinin üzerine çıkmasına ve daha değerli olmasına izin verir. Koleksiyon değeri olan fiziksel bir ürün yerine dijital bir ürüne sahip olmanın faydalarını ortaya koyuyor. Çakma ürünlerin üretimini ve çoğaltılmasını engeller, dijitalin orijinalliği hakkında önceki sahibi ve üreticiden tüm bilgilerin mevcut olduğunu garanti eder.

Kripto varlıkların aksine, NFT’ler kendi aralarında takas işlemi görmezler.hepsi birbirinden eşsiz olmalı, her birinin ayrı özelliklere sahip olmasını ve iki varlığın denk olmasını engellemiş olur.

NFT Nedir? NFT’ler sanatçıların da üretimlerine imkân sunmaktadır. Eserlerini teslim eden dijital eserlerin üretimini tüm dünyada yaygınlaştırmayı ve aracı kurumlardan kaçınarak alıcılar ile üreticileri birbirine yakınlaştırmayı mümkün kılmıştır. Ayrıca satın alınan eserin el değiştirdiği durumda, sanatçının hakları telif hakkı ile korunmakta olup, yapımcı ayrıca sonraki borsalarda hissedardır. Aktör William Shatner kendine ait fotoğrafları işleme koyup bu dijital fotoğrafları satmıştır. Bu kartlar el değiştirmesi sonucu üreticisi olarak kendine ait payı almıştır.

NFT’lerin diğer özelliklerinden bazıları; Hepsinin belirli bir alanı vardır – Bir oyundan satın alınan içerik bir oyunda kullanılamaz – ürünler kopyalanamaz, silinemez veya üzerinde işlendiği için blok zinciri ve akıllı sözleşmelerle ve her ürünün orijinalliği şeffaf bir şekilde görüntülenir. Kontrol edilebilir olmasıdır.

Yüksek Değere Sahip NFT Örnekleri

NFT Nedir? NFT teknolojisinin şöhretindeki artışa paralel olarak biçilen değerler de artmaktadır.

NFT’ler şu anda marka yönetimi, oyun, reklam, emlak gibi farklı sektörlerde kullanılmaktadır. Teknolojinin sunduğu imkânlar tüketicilerin alışkanlıklarını da değiştirmeye başlamış üstelik bu teknoloji ile lüks tüketim de kendine yeni bir alan tanımlıyor.

Lava Labs tarafından üretilen ağındaki ilk NFT’lerden biri CryptoPunks ve Ethereum’dur. 10.000 NFT’ den oluşturulan koleksiyon, NFT tarihinin önemli bir parçasıdır.En pahalı NFT örnekleri arasında bulunan CryptoPunks koleksiyonuna ait NFT’ler milyonlarca dolara satılmıştır. Bu nedenle pek çok koleksiyonerin dikkatini üzerine çekmiştir.

NFT Nedir? CryptoKitty isimli oyunda bulunan “Dragon” karakterinin değeri 600 Ethereum’dur. (27.02.2021 tarihli fiyatıyla 6.350.000 TRY)

F1 Delta Time oyununda bulunan “1-1-1” yarış arabası Mayıs 2019 tarihinde 415,9 Ethereum karşılığında satılmıştır. (27.02.2021 güncel fiyatıyla 4.440.000 TRY)

Bugüne kadarki en yüksek NFT satışı, Kripto sanatçısının Christie’s’de açık artırmaya çıkardığı “Everydays: The First 5,000 Days”e ulaştı. Beeple’ın 5 bin parçasının bir derlemesi olan jpg formatındaki dijital sanat çalışması, 25 Şubat’ta başlayan açık artırmanın ardından 69,4 milyon dolara (yaklaşık 550 milyon Türk lirası).

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.