Popüler Tahvil Türleri Rehberi

0 15

Tahviller, popüler bir yatırım aracıdır ve insanların paralarını yatırmak için, en yaygın yollardan biridir. Birçok tahvil türü vardır ve hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek zor olabilir. Bu kılavuz, sizin için, en iyi tahvil türünü seçmenize yardımcı olacaktır.

Tahvil Nedir?

İki kişi ya da kurumun, şimdi faiz ödemesi karşılığında, gelecekteki birbirlerine para vermeyi kabul etmesiyle oluşan finansal güvence olan tahvil; projeleri finanse etmek ya da gelecek adına para biriktirmek için kullanılır.

  • Devlet tahvilleri;
  • Belediye ve uluslararası tahviller;
  • Şirket tahvilleri gibi çeşitleri bulunur.

Genellikle hükümetler, şirketler ve diğer kuruluşlar tarafından çıkarılan tahviller, yatırımcılara, yatırımlarından garantili bir getiri elde etmenin bir yolunu sunar. Bu yüzden popüler tahvil türleri rehberi, tahvillere yatırım yapacak tüccarlar için önemlidir.

Hazine Tahvili ile Şirket Tahvili Arasında Fark Var mı?

Tahviller, istikrar ve tutarlı bir gelir akışı sunan yatırım türlerinden biridir. İki ana tahvil türü olan hazine tahvilleri ve şirket tahvilleri, popüler tahvil türleri rehberi arasında yerini alır.

  • Hazine tahvilleri devlet tarafından, şirket tahvilleri, herhangi bir şirket tarafından ihraç edilir.
  • Hazine bonoları; hükümet tarafından desteklendiğinden, en güvenli tahvil türü olarak kabul edilir.
  • Şirket tahvilleri daha risklidir çünkü, tahvili çıkaran şirket iflas edebilir.

Şirket tahvilleri riskli oldukları için, hazine tahvillerinden daha yüksek getiri sunar. Bu, onları bazı insanlar için daha çekici bir yatırım haline getirir.

Şirket Tahvili ile Belediye Tahvili Arasındaki Farklar Nelerdir?

Paranızı yatırmak istediğiniz, en iyi seçeneğin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Popüler tahvil türleri rehberi içinde yer alan iki popüler yatırım seçeneği şirket tahvilleri ve belediye tahvilleridir.

  • Şirket tahvillerinin belediye tahvillerinden daha riskli olduğu düşünülür. Çünkü şirket iflas edebilir. Tahvil sahiplerine geri ödeme yapılamayabilir. Saygın bir şirket seçerseniz, bu risk en aza iner.
  • Belediye tahvilleri; yerel yönetimler tarafından çıkarılır. Aldığınız faiz vergiden muaftır. Bu, yüksek bir vergi dilimindeyseniz, büyük avantaj olabilir.

Bunun yanında belediye tahvilleri; okullar, hastaneler ya da yollar gibi kamu projelerini finanse etmek için, ilçe ve şehirler tarafından verilir. Şirket tahvilleri ise; fabrikalar, ofis binaları gibi çeşitli projeleri finanse etmek için, şirketler tarafından çıkarılır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.