Public Key Nedir, Ne Anlama Gelir?

0 7

Public Key nedir, ne anlama gelir; önemi var mı? Genel anahtar şeklinde tanımlanmaktadır. Kripto para piyasasında, kullanıcının hesabına kripto para transferinin gerçekleşmesini klan şifreleme kodudur. Kripto ekonomisinin güvenliğini sağlamak amacıyla gerekli araçlar içerisinde bulunuyor.

Public Key Nedir, Ne Anlama Gelir; GENEL ANAHTAR

Herhangi bir kullanıcının Bitcoin veya diğer altcoinlerde işlemini başlattığı sistemler için özel anahtar çifti Public Key doğrultusunda oluşturulur. Anahtarların her biri, kullanıcı varlıklarının dijital ekosistemde güvenli kalmasını sağlar.

  • Özel anahtar, yalnızca kullanıcılar tarafından bilinir. Kullanıcının dijital kimliği bu noktada korunur. Kullanıcı hesabından başka işlem yapılması, geri çekilmesi, aktarılması ve gerçekleştirilmesi gibi işlemlerde yetkiler özel anahtarla beraber sağlanır.
  • Public Key nedir, ne anlama gelir? Genel anahtarı oluşturmak için özel anahtara karmaşık bir algoritma uygulanmaktadır. Her iki anahtar da, kullanıcının dijital cüzdanında saklanır. Özel anahtarın imzası, özel anahtarın aynı zamanda kişi için sahipliğini kanıtlar.
  • Ortak anahtar, özel anahtarı kullanılarak oluşturulduğunda kişinin dijital imzasının özel anahtarından geldiğini kanıtlar ve bu da ortak anahtar da kullanılır. İşlem geçerli olarak da doğrulandıktan sonra transfer edilecek tutar, alıcının adresine gönderilir. Genel adres, genel anahtarın en net sürümüdür.

Public Key Nedir NE İŞE YARAR?

Public Key, yani diğer bir ifadeyle genel anahtar banka hesap numarası gibidir. Gönderinin, parayı alıcıya gönderilebilmesi için buna ihtiyacı vardır. Alıcı, sonrasında özel anahtarı ile beraber gönderilen parayı harcar ve çeker.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.