Resesyon Nedir? [Resesyon Hakkında Detaylı İnceleme]

Resesyon Nedir?
Resesyon Nedir?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resesyon Nedir?

Durgunluk kelimesi “durgunluk” anlamına gelir. Terim, son birkaç aydır ekonomide önemli bir gerilemeyi temsil ediyor ve bunun, ülkenin ekonomik büyüme hızının ülke nüfus artış hızından daha düşük olması ve kişi başına düşen milli gelirin artmaması nedeniyle olduğuna inanılıyor. Böyle bir süreçte ekonomi ivme kaybeder ve talep dinamik olmaz. Sözcük kullanıldığında bir karamsarlık havası hakimdir. Makroekonomik göstergeler; reel gelir, istihdam, üretim, tüm ticaret verileri bu ölçüm çerçevesinde yer almaktadır.

Resesyon Nedir? Bir durgunluktan bahsetmek için, iki çeyrek üst üste negatif ekonomik büyüme rapor etmek veya ülkenin ölçülen gayri safi yurtiçi hasılasını izlemek yeterlidir. Büyümede 1 puanlık bir düşüşle 800.000 ila 100.000 arası işsiz iş bulamayacak. Bu süreçte yatırım eğrisi düşer ve yeni bir iş kurma niyeti olanlar bir bekleme dönemine girer. Ülkelerin resesyon yaşaması yaygın bir durum olmasa da, 1960 ile 2007 yılları arasında 21 gelişmiş ekonominin 122 resesyon yaşadığı biliniyor. Bir durgunluk, ekonomide gevşek kapasitenin varlığı veya uzun vadeli büyüme oranının altında ekonomik büyüme olarak yorumlanan negatif bir ekonomik büyüme dönemi olarak tanımlanır.

 

Resesyon Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Resesyon Nedir? Ekonomistler, durgunluğun en açık işaretinin işsizlik ve artan işsizlik olduğunu söylüyor. Ekonomist ve eski Federal Rezerv çalışanı Claudia Sam, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana, işsizlik oranında birkaç ay içinde yarım puanlık bir artışın her zaman bir durgunluğa yol açtığına dikkat çekti. Çoğu ekonomist, haftalık işsizlik başvurularını yakından takip ediyor. Veriler, işten çıkarmaların kötüleşip kötüleşmediğini gösteriyor. İşsizlik maaşı için başvuruda bulunanların sayısı son haftalarda artarken, artış ılımlı oldu. Ek olarak, işverenler son üç ayda ortalama 370.000 yeni işçi yarattı.

Çoğu ekonomist, bir durgunluk olup olmadığını görmek için “ters verim eğrisi” olarak bilinen farklı tahvillerdeki faiz ödemelerindeki veya getirilerdeki değişiklikleri izler. Bu, 10 yıllık Hazine bonosu getirisi, 3 aylık tahvil gibi daha kısa vadeli Hazine bonosu getirisinden düşük olduğunda olur. Bu alışılmadık bir durum. Tipik olarak, uzun vadeli tahviller yatırımcılara paralarını daha uzun süre tuttukları için daha yüksek getiri sağlar.

Tersine çevrilmiş bir getiri eğrisi, tipik olarak, yatırımcıların Fed’i oranları düşürmeye zorlayacak bir durgunluk öngördüğü anlamına gelir. Bu eğriler tipik olarak durgunluklardan önce gelir. Ancak getiri eğrisi tersine döndükten sonra ekonominin resesyona girmesi 18-24 ayı bulabilir. İki yıllık Hazine tahvilinin getirisi, Temmuz ayından bu yana 10 yıllık tahvilin getirisini geçti. Bu, piyasanın yakında bir durgunluk beklediğinin bir işareti olarak yorumlandı.

 

Bir Durgunluğun Başladığına Kim Karar Veriyor?

Resesyon Nedir? Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu (NBER) resmen resesyon ilan etti. NBER İş Döngüsü Flört Komitesindeki ekonomistler, durgunluğu, ekonomiyi kapsayan ve birkaç aydan fazla süren ekonomik aktivitede önemli bir düşüş olarak tanımlar. Komite, bir durgunluk olup olmadığını belirlemek için işe alım eğilimlerini değerlendiriyor. Gelir, istihdam, enflasyona göre düzeltilmiş harcamalar, perakende satışlar ve fabrika üretimi verilerini de dikkate alıyor. Bununla birlikte, NBER tipik olarak durgunluk ilan etmeyi, başladıktan çok sonra, bazen bir yıl kadar erteler.

 

Durgunluk Sonrası Borsa İçin Ne Beklemeli?

Resesyon Nedir? Durgunluk, borsanın genel olarak düştüğü ve hisse senedi fiyatının düştüğü bir dönemdir. Ancak borsa tarihini anlayan yatırımcılar, bunun genellikle bir fırsat olduğunu bilirler. Bu dönemlerden yararlanan şirketler, durgunluk sonrasında da daha fazla kar elde ediyor. Durgunluk iki çeyrekte sona erebilir veya daha uzun sürebilir. İki çeyreğin sonunda resesyondan çıkan bir ekonomiye V-biçimli çıkış, daha uzun vadeli bir çıkışa ise U-biçimli çıkış denir. Ekonomi bir resesyondan çıktıktan sonra tekrar daralırsa, buna W-biçimli veya çift dipli resesyon denir.

ABD ekonomisi, 2020’de Covid dönemi resesyonunun ardından toparlanırken, Rusya-Ukrayna savaşının devreye girdiği 2022’de resesyona giriyor. Ancak burada önemli olan nokta, W şeklindeki durgunluğun sona ermesiyle birlikte ekonominin büyüme patikasının uzun vadeli, en az 4-5 yıl sürmesidir. Yani süreci iyi değerlendirin, durgunluk dönemine göre yatırım yapın ve her düşüşün ardından büyük yükselişi bekleyin doğru olanı!

 

Resesyon Döneminde Nasıl Yatırımlar Yapmalı

Resesyon Nedir? Bazı krizler fırsata çevrilebilir. Doğru değerlendirdiğimiz zaman resesyonda fırsata çevrilebilecek krizlerden biridir. Bunun için doğru yere ve doğru araca yatırım yapmak çok önemlidir. DyorEX Academy sitesinde bulunan Makaleler platformundan Yatırım nasıl yapılır? Doğru yatırım hangisidir? Gibi eğitici içerikli yazılara ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir