Spac Nedir? Halka Açılan Şirket

0 19

Spac nedir; özel amaçlı satın alma şirketi anlamına gelen Spac, bir grup yatırımcı tarafından oluşturulmuştur. Sponsorları olan ve paravan şirket görevi gören halka açık şekilde hisse senedi satılabilen alanlarda para toplama işlemlerini de yapar. Özel şirketler olarak da adlandırılan sistem özellikleri bulunmaktadır.

Spac Nedir; Spac Halka Açılan Şirket Ne Demek?

Spac nedir; özel şirketler halka açılarak küresel alanda kendi mevcut işlemlerini artırır, sermayelerine katkıda bulunur. Sponsorlu bir yapılanmayla işlem yaparak hisse alıp hisse satabilirler. Bu da paravan şirket olarak sermaye artırma işlemlerini de devreye almaktadır. Yakın tarihte pandemi süresinde popülerleşen Spac yapıları satın alma şirketi olarak özel amaçla hareket etmektedir.

  • Sponsorlar olarak adlandırılırlar ve paravan şirket özelliklerine sahiptirler.
  • Hisseler olarak ve özel şirketler olarak halka açık pozisyon alırlar, IPO yoluyla para toplama yapabilirler.
  • Basit yöntemlerle sermaye artırma ve parayı halka açma işlevi görürler.
  • Spac geleneksel yapıyla halka açık ve özel şirketler olarak işlem yaparlar.
  • Tamamen özel amaçlı satın alma seçenekleriyle hareket ederler.

Şirketler küresel krizlerde de yatırımcıların yeni sermaye hedeflerine hitap eden seçenekler sunabilir. Spac üzerinden halk arz yoluyla para toplama işlemleri gerçekleşerek, özel amaçlı satın almalar sermaye artırıcı özelliklere sahiptir. Sermaye artırma ve halka açık hareket edere paravan şirket özellikleri kurmaları yatırım alanlarındaki pozisyonların gelişmesinde ve değişime uğramasında etkili olabilecek seçenekler sunar.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.