Stake Etmek Staking Nedir?

0 11

Stake Etmek Staking Nedir?

Pek çok yatırımcı Stake-Staking kelimesini belirli kripto paraları ellerinde tutmaları karşılığında ödül kazanmanın bir yolu olarak görmektedir. Bu noktada bir miktar staking ödül kazanmak isteyen yatırımcının dahi bu sistemin ve bu sistemde ödül kazanmanın nasıl ve ne şekilde işlediğini iyi bilmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere bu ödül sistemine dair her şeyden bahsedeceğiz.

Staking, bir Kripto para zinciri işlemlerini desteklemek için Kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya nakil etmeden tutma işlemidir. Kilitlediğiniz Kripto paralardan kilitlediğiniz süre boyunca belirli oranlarda nakit Kripto ödülü kazanın. Kripto para birimlerinizi kilitlemek için özel bir mobil veya bilgisayar cüzdanına ihtiyacınız var. Stake kavramı, Proof of Stake mekanizması ile birlikte Kripto paralara gelen bir kavramdır.

Elinizde bulundurduğunuz kripto para varlığı Staking yapmanıza izin veriyorsa varlıklarınızın bir kısmını stake edebilir ve ödül kazanabilirsiniz. Varlığınızın stake edildiğinde size ödül kazandırıyor olmasının sebebi blok zincirinin sizin paranızı işletiyor olmasından kaynaklıdır.

Operasyona en büyük katkısı, büyük miktarda işlem gücünün israfını önlemesidir. Kripto para biriminde dolaşımda ne kadar az para varsa, fiyatın o kadar artması muhtemeldir. Başka bir deyişle, oyunda ne kadar çok Kripto para varsa, fiyatın düşme olasılığı o kadar azalmaktadır.

Kısaca Proof of Stake Nedir?

Stake Etmek Staking Nedir? Proof of Stake sistemi, iki blok zinciri geliştiricisi Sunny King ve Scott Nadal’ın 2012 tarihli bir makalesinde Proof of Work sistemine alternatif olarak bir ürün uzlaşım sistemidir. Proof of Work’ün aksine, Proof Stake sistemi çevreye saygı duymaya ve PoW’un neden olduğu büyük güç tüketimini en aza indirmeye odaklanmıştır. Peercoin, Proof of Stake kullanan ilk Kripto para birimiydi.

PoW protokolünden farklı olarak, Proof of Stake protokolü, blok bir güç Hesaplaması ile deşifre edildikten sonra blokları blok zincirine kabul etmekten ziyade dijital varlıkların sahipliğini dikkate alan bir protokoldür.

Proof of Stake Nasıl Çalışır?

Stake Etmek Staking Nedir? Stake etme kavramını daha iyi anlamak için, bir başka popüler konsensüs mekanizması olan iş kanıtı ve madenciliğin nasıl çalıştığına bakmanız gerekir. İlgili bloğu tastiklemek ve işlemlerin doğruluğu konusunda ‘consensus’ sağlamak amacıyla Proof of Work temelli sistemlerde bilgisayara ihtiyaç duyulur. Ağda ki katılımcılarda bunun karşılığında çalıştığı ağdaki Kripto parayı ödül olarak alırlar.

Proof of Stake Nasıl Çalışır? Proof of Work’ün aksine, Proof of protokolü, kullanıcılarının bir matematik problemini çözmesini veya çok fazla enerji harcamasını gerektirmez. İşlem gücünü sahip olduğunuz Kripto para birimine göre tahsis eder.  

Doğrulayıcılarının yapacakları iş için garanti ağına kilitlenen Kripto para birimleri. PoS protokolü, PoW protokolü gibi, ağa yeni bir blok eklenmeden önce kullanıcıların bazı işler yaptığını veya risk aldığını görmek ister. PoS protokolünde doğrulama kullanıcıları sistemde kilitledikleri Kripto paraları riske atar.

Stake Etmek Staking Nedir? Proof of Work sisteminde olduğu gibi, hatalı işlemlerin sistem için onaylanmasının riski, onların potansiyel olarak alabileceği ödülden çok daha büyüktür. PoS sisteminde, blok başına kullanıcıları doğrulayarak kazanılan ödül, sistemde kilitli para miktarından az olduğu sürece sistemin güvenli olduğuna inanılmaktadır.

Staking Ödülleri Nasıl Hesaplanır?

Stake Etmek Staking Nedir? Proof of Stake ile yapılan madencilik kazanç kuru madenciliği yapılacak olan Kripto para birimine bağlı bir durum. Temel olarak, cüzdanınızdaki bakiyeniz ne kadar yüksekse kazanırsınız. Bazı Kripto para birimleri ise enflasyonu önlemek ve Kripto para dolaşımını sürdürmek için Proof Stake ile madencilik işlemlerine belirli bir miktarda Kripto para tahsisine izin vermemektedir.

Staking Havuzu Nedir?

Stake Etmek Staking Nedir? Staking havuzları, aynı Kripto paraların Proof of Stake ile madenciliğinin yapıldığı ve farklı kişilerin kazanç kurunun artması için varlıklarını birleştirerek yapmış oldukları madenciliktir. Kazanılan ödüller katılımcıların varlıklarına göre dağıtılmaktadır. Stake havuzunu kurmak, geliştirmek ve yönetmek zor bir süreç olduğundan, havuz kurucuları madencilikten kazanılan ödüllerin bir kısmını alırlar.

Cold (Soğuk) Staking Nedir?

Stake Etmek Staking Nedir? Cold Staking, cold cüzdan donanım cüzdanlarında tutulan varlıklarla yapılan işleme verilen isimdir. Cold Stake ile kullanıcılar varlıklarını güvende tutabilir ve madencilik yaparak ödüller kazanabilir. Kullanıcı, soğuk cüzdandaki varlığı farklı bir adrese taşırsa, ağ bağlantısı kesildiği için madencilik de durdurulur. Bu, yüksek gelirliler varlık sahipleri için en menfaatli işlerden biridir. Bakiyelerini koruyarak kazanç elde edebilirler.

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.