Storj Cüzdanı

0 17

Storj Cüzdan Nedir?

Storj (STORJ), kullanıcı verilerini depolamak için merkezi olmayan bir düğüm ağı kullanmaktadır.  Açık kaynak kodlu bir bulut depolama platformu olarak ortaya çıkmıştır. Storj, yazılımını çalıştıran bilgisayarların kullanmadıkları depolama alanlarını dosyalarını depolamak isteyen kullanıcılara kiralamalarını sağlar.

Storj platformunu oluşturan Storj Labs, 2014 yılında kurulmuştur. Shawn Wilkinson ve John Quinn tarafından kurulan Storj’un en yeni versiyonu Storj v3 ise 2019 yılında yayınlanmıştır.

Platformda işlemler bir ERC-20 tokenı olan STORJ coin ile yapılmaktadır.

Storj (STORJ) cüzdanı, sahip olmuş olduğunuz Storj (STORJ) değerini depolayan bir cüzdan olarak düşünülse dahi asıl amacı o değildir. Sahip olmuş olduğunuz Storj (STORJ) değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlara denmektedir. Storj (STORJ) cüzdanları, Storj bakiyenizi görebileceğiniz ve Storj (STORJ) bakiyelerinizi Blockchain (blok zincir) sistemi ile diğer Storj cüzdanlarına aktarım edebilmenizi sağlar.

Her Storj cüzdanının bir adresi bulunur, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır. Storj (STORJ) cüzdanınızın başkaları tarafından görülebilen ve cüzdanınıza Storj (STORJ) göndermelerini sağlayan Genel Anahtar (public key) Storj cüzdanının asıl konumudur. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kendi cüzdanınıza Storj yatırabilmektesiniz. Sahip olmuş olduğunuz Storj (STORJ) cüzdanından başka bir Storj cüzdanına Storj (STORJ) aktarım işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar (private key) kodunu kullanmanız gereklidir. Storj cüzdanıyla, Storj teknolojisinin temelini oluşturan Blockchain sistemine dahil olunabilmektedir.

Storj (STORJ) cüzdanı ile, bakiyeniz de Storj (STORJ) miktarını reel (gerçek) para (Türk Lirası, Dolar vb.) birimlerine dönüştürmeniz mümkün değildir. Storj (STORJ) bakiyenizi reel (gerçek) para (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) birimlerine dönüştürmek için seçtiğiniz bir sitenin değişim borsalarını kullanmanız gerekmektedir.

Storj (STORJ) cüzdanları 3 şekilde bulunur şimdi gelin bunları inceleyelim.

Masaüstü Storj (STORJ) Cüzdan

Bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz cüzdan programlarına verilen addır. Storj (STORJ) cüzdanınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın hafızasına kayıtlı olacak şekilde programlanmıştır. İnternete bağlı bir Storj (STORJ) cüzdanı olduğundan dolayı internet üzerinden gelebilecek tehlikelere tamamı ile açık bir konumdadır. Etken Storj (STORJ) aktarımı yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüzdan yolu olacaktır.

Paper (Kâğıt) Storj (STORJ) Cüzdan

Paper (kâğıt cüzdan) cüzdanlar Storj (STORJ) cüzdanlarınızın Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodunuzun yazılı olduğu kağıtlara denir. Paper Storj cüzdan tümel olarak Storj (STORJ) adresi bilgileriniz QR kod ile beraber göstermektedir. İnternet bağlantısı olmayan bir Storj cüzdan olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdan konumundadır. Özel tasarım Paper Storj cüzdan oluşturabilme fırsatını verdiği gibi Storj (STORJ) cüzdan bilgilerinizi çıktı şeklinde kendinizin de oluşturabilmesine olanak sağlamaktadır. Fiziki bir Storj (STORJ) cüzdanı olması ve cüzdan bilgilerinizin üzerinde yazılı olmasından dolayısıyla cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda bütün Storj (STORJ) bakiyenizi kaybetmeniz olası bir durumdur.

Web (Online) Storj (STORJ) Cüzdan

Web Storj Cüzdan, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler tarafından sahip olduğunuz Storj (STORJ) bakiyelerinin korunduğu cüzdan modelidir. Web Storj cüzdan hizmeti veren şirketlerin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Seçtiğiniz çeşitli borsalarda ki değişim borsalarında sahip olabileceğiniz Storj (STORJ) cüzdanlarıdır. Web Storj cüzdan en büyük avantajı internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilir ve işlem yapabilme fırsatınız vardır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.