SushiSwap SUSHI Nedir? [Detaylı İnceleme]

0 16

SushiSwap SUSHI Nedir?

SushiSwap, merkezi olmayan bir borsa olup Uniswap’ın birkaç yeni özellik eklenmiş bir durumdur. Uniswap’ta token olarak UNI kullanılır iken, SushiSwap’ta ise Sushi Token kullanılması uygundur. Aynı zamanda SushiSwap kurucuları bu yeni protokolü, Uniswap’ın gelişmiş hali olarak da tanımlamaya uygun görmüştür. 2020 senesinda anonim Chef Nomi ve 0xMaki tarafından kurulumu gerçekleşmiştir.

SushiSwap ve Uniswap’ın ayrıldığı noktalar ise şunlardır:

  1. UniSwap’ta likidite sağlayıcıları, söz konusu likiditeyi etken bir şekilde sunduklarında, havuzdaki işlem ücretinden pay almaktadırlar. SushiSwap ile işlem yaptığınızda ise belirli bir meblağ da likidite sağladıktan sonra süreklilik halinde Sushi Token kazanmaya devam edebilmektesiniz.
  2. UniSwap kullanıcıları havuzda ki payını geri çektiklerinde, buradan gelen meçhul gelire de ulaşamadıklarını söyleyebiliriz. Fakat SushiSwap’ta likiditeden çekilme kararı alsanız dahi Sushi altında biriken protokol ücretinin belirli bir miktarını kazanmaya devam edebilmektesiniz.

SushiSwap’ın Genel Özellikleri Şu Şekildedir:

Merkezi olmayan bu protokol gelişmiş topluluk dostu şeklinde tanımlanmaktadır. Geleneksel borsaların tam tersine kullanıcılar tarafından likiditede bulunabilen bir DEX’tir ve kullanıcıların her biri piyasa yapıcı olarak bilinmektedir.

SushiSwap, otomatikleştirilmiş pazar oluşturma (AMM) adlı bir mekanizma kullanılmaktadır. Buna göre SushiSwap kullanıcıları, kripto para varlıklarını değiş tokuş etmek için kullanabilecekleri token likidite havuzlarını oluşturmak ve yönetmek için akıllı sözleşmelerden yararlanabilme imkanları vardır.

 

SushiSwap SUSHI Nedir? Sushi Token Özellikleri

Son derece basit bir kullanıma sahip olan Sushi Token ana sayfada Ethereum cüzdanına bağlanabilmekte ve bu sayede hemen işlemlerini yapabilirler. Başlangıç sürecinin basit olması sayesinde kullanıcılar ellerinde ki coini basir bir şekilde likidite havuzuna aktarım işlemini yapabilmektedir. Bunun için kullanılacak olan havuzun dikkatli seçilmesi gerekmektedir. Çünkü her havuzun yıllık getirisi birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Likidite madenciliği için ödül kazandıran Sushi Token yatırımcıların protokol için ödediği miktarların bir bölümünü iade etmekte ve kullanıcıların platform yönetimine katılmalarına izin vermektedir. Burada token sahipleri iyileştirme teklifleri sunma hakkına sahiplerdir.

 

SushiSwap SUSHI Nedir? SushiSwap Madenciliği Nasıl Yapılır?

SushiSwap, madenciliği yapılabilen bir kripto varlık birimi değildir. Tüm Sushi Token bakiyesi belirli aralıklarla arz edilir.

SushiSwap bakiyeniz ile SushiSwap sisteminde söz sahibi olabilimektesiniz. SushiSwap, toplamda 250 milyon Sushi Token arzı gerçekleşecektir. Şu an bunun 169 milyona yakını arz edilmiş konumundadır.

 

Sushi Token ile UNI Token Arasında Fark Var mıdır?

SushiSwap SUSHI Nedir? Sushi Token ile UNI Token arasında ki en önemli ayrım tokenomiden kaynaklanmaktadır. SushiSwap’ in kurucusu olan Chef Nomi’nin Uniswap’i forklamasında ki asıl düşünce likidite sağlayıcıları için ek bir ödül olarak SUSHI tokenını tanıtmaktı. Bu sebeple SushiSwap’ta her şey tamamen Uniswap’ta olduğu gibi çalışır fakat yine de bazı farklılıklar vardır.

SushiSwap, likidite sağlayıcılarını havuz ücretlerinin %0,25’i + SUSHI token sahiplerine ödenen %0,05 ile ödüllendirmesi yapılmaktadır. Uniswap, UNI token hasat dönemini kapatır iken, SUSHI hasatı (yield farming) canlı ve kaliteli bir konuma sahip olduğunu söylemek mümkündür. Belirli havuzlarda %80 yıllık getiri oranına (APY) varan ödüller de bulunur.

SushiSwap ve Uniswap birbirinden çok ayrı kullanıcı arayüzü deneyimini sunan bir platform olarak bilinmektedir. SushiSwap, Uniswap’in nihai derece modern uygulama sayfasının yerini almış olan “Onsen Menu” ve “Omakase” gibi seçeneklerin yer aldığı, adeta bir Japon restoranı menüsünü benzeyen bir sayfa tasarımı kullanılmasını tercih etmişlerdir.

 

SushiSwap SUSHI Nedir? Sushi Token (SUSHI) Nasıl Satın Alınır?

SushiSwap SUSHI Nedir? SushiSwap, merkezi olmayan bir borsa olup Uniswap’ın birkaç yeni özellik eklenmiş bir durumdur.

Kripto para yatırımı yapmak isteyenler için Sushi Token (SUSHI) nasıl alınır satılır sorusunun yanıtı sıklıkla merak edilen sorulan arasında yer almaktadır. Bunun için ya madencilik yapılır ya da bu işlemler özel olarak oluşturulmuş kripto para borsasının kullanılması gerekmektedir.

Türkiye’de, Türk Lirası ile Sushi Token (SUSHI) satın almak zannedildiğinin tam tersi çok basit ve hızlı bir işlem olarak tanımlandığını söylemek mümkün. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duyulmadan Sushi Token (SUSHI) satın alabilmeniz mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.