Tether Nedir? [Tether Hakkında Detaylı İnceleme]

0 15

Tether Nedir?

Stablecoin kavramı birçok kişiye müteferrik gelebilir. Stablecoinler, teminat olarak kripto varlıkları ya da itibari para birimlerini rezerv olarak gösterilmektedir. Tether (USDT); dolar, euro ya da yen gibi geleneksel itibari paraların teminatlarıyla oluşturulan bir rezerve sahip olduğu görüşü savunulmaktadır.

Stablecoinler devamlılığını sağlayabilmesi için merkez bankalarına benzeş bir şekilde çalışmaktadır.

Tether, geleneksel itibari para birimleri ve kripto varlık birimleri arasında bir köprü kurmaktadır. Kripto varlık borsalarında, normal dolarla işlem yapabilmek için borsaların çok fazla regülasyondan geçmesi gerekmektedir. Bu yüzden de kripto para platformlarında USD yerine; USDT, USDC ve BUSD gibi stablecoinler kullanılması daha uygun olmuştur.

İtibari para birimlerinin, kripto paralar kadar hızlı aktarım yapabilmesi oldukça zor bir işlem olacaktır. Örnek verecek olur isek; bir kullanıcı, merkezi bir kripto para borsa hesabına USD yatırdı. Kullanıcı yatırmış olduğu USD’leri farklı bir borsaya geçirmek ister ise; BTC, ETH ya da iki borsanın da desteklediği bir kripto para ile aktarım işlemini gerçekleştirebilmektedir. Fakat BTC ve ETH blok zincirlerindeki işlem ücretleri genellikle yüksek olmaktadır. Diğer kripto para birimleri de ani fiyat değişimleri yüzünden riskli olabilmektedir.

Bu yüzden kullanıcılar, sahip olduğu itibari para birimi ile dijital dolar diyebileceğimiz USDT’yi satın alarak, USD’lerini USDT’ye dönüştürme imkanlarını sunmaktadır. Bu sayede kripto para platformlarında hızlıca işlem yapılabilmektedir. Tether’in fiyatı devamlı olarak 1$’a sabit olduğu için fiyat değişimlerinden etkilenmezler. USDT ile birlikte kullanıcılar, en az işlem ücretleri ile basit bir şekilde işlem yapabilmektedir.

Tether, kripto varlık piyasasında dolar görevi görmek için fiyatını hep 1 dolarda tutmaya çalışmaktadır. Fakat Tether Ltd. şirketi, Tether’lerin gerçek parayla değiştirilmesine alakalı bir garanti verilmemiştir.

Kripto para veri analizi şirketi CryptoCompare tarafından yapılmış olan bir araştırmaya göre, Bitcoin ile yapılan al sat işlemlerinin çoğu USDT ile yapılmaktadır. Şubat 2021’de tüm BTC işlemlerinin %57’si USDT ile yapıldığını söyleyebiliriz. Bunun beraberinde Tether, kripto para piyasası için önemli bir likidite kaynağı olmuştur.

Tether Nedir? Tether (USDT) Avantajları Nelerdir?

Tether Nedir? Tether (USDT) reel (gerçek) para destekli kripto varlık birimi ABD dolarına bağlı olduğunu bilmekteyiz. Fiyatı sabittir ve karşılığında şirketin kasasında dolar türünden karşılığı bulunmaktadır.

Reel (gerçek) para biriminin düşük masraflarla aktarımı yapılması en önemli avantajlarından biridir. Bitcoin blockchain sisteminde ayrılma olan Omni Layer ile desteklenmekteydi ancak Omni Layer blockchain ağının istenileni karşılayamaması üzerine ERC-20 sistemine geçiş yapılmaya başlanmıştır.

Kripto varlık borsalarında Dolar türünden işlem yapabilme imkânı sunmaktadır.

Tether Nedir? Tether (USDT) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tether (USDT) kripto varlık biriminin madenciliği yapılamamaktadır. Tether şirketi tarafından her bir Tether’e karşılık 1 dolar olacak şekilde piyasaya sürümü gerçekleşmektedir.

Tether Nedir? Tether (USDT) Nasıl Satın Alınır?

Türkiye’de, Türk Lirası ile Tether (USDT) satın almak zannedildiğinin tam tersi çok basit ve oldukça hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ihtiyaç duyulmadan Tether (USDT) satın alabilmeniz mümkündür.

 

 

 

 

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.