TEZOS (XTZ) NEDİR? DETAYLI ANLATIM

0 33

Tezos (XTZ), Arthur Breitman ve Kathleen Breitman kardeşler tarafından 2018 yılında kullanıma sunulan merkezi olmayan bir kripto paradır. Tezos blockchain teknolojisi ile korunduğu için güvenilir kripto paralar arasında yer alan Tezos, Ethereum gibi bir akıllı sözleşme platformudur ancak platformda değişiklik yapılmasına izin vermektedir böylece zaman içinde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için gerekli düzenlemeyi sert çatallanma ile değil dijital toplumun kararları ile kendi içinde yapılabilmesini sağlamaktadır.

Tezos (XTZ) Güvenli Mi?

Tezos üçüncü bir tarafın engel olamayacağı ve sansürleyemeyeceği türden akıllı sözleşmeler ve merkeziyetsiz uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir platformdur. Formal doğrulama tekniği kullanarak güvenliği daha da iyileştirilmiştir. Ayrıca 2014 beri faaliyetlerini sürdürmektedir bu yüzden Tezos coin güvenlidir diyebiliriz.

Tezos (XTZ) Coin Madenciliği Yapılır Mı?

Tezos (XTZ) coin Bitcoin ve Ethereum sisteminin aksine PoW sistemi yerine PoS sistemiyle madencilik yapılmasına olanak tanımaktadır yani madencilik yapmak yerine stake etmeye izin vermketedir. PoW sistemi güçlü bir cihaz ister ve ciddi bir elektrik tüketimine sebep olur ancak PoS madenciliği hesabınızda yeterli miktarda Tezos coin var ise o coinleri hesabınızda kilitleyerek herhangi bir cihaz ve elektrik kullanmadan Tezos coin kazanmanıza imkan sağlar.

Tezos (XTZ) Coin Geleceği

2018 senesinde ilk kez kripto piyasalarına giriş yapan XTZ Coin kripto para piyasalarında sağlam bir şekilde tutunmayı başarmıştır. Ciddi boğa dönemleri dışında yatırımcısını üzmeyen XTZ coin neredeyse her dönem pozitif yönlü bir ilerleme sağlamıştır. Bu da ilerleyen dönemlerde kripto paralar genelinde ya da Tezos coin ’de herhangi bir olumsuzluk olmadan pozitif ilerlemesini sürdürmeyi devam ettireceğini gösteriyor diyebiliriz. Tezos kripto para arzı sınırsız olmayan kripto paralardandır. Bundan dolayı hızlı bir şekilde değer kazanmaktadır.

Boğa piyasası: Yatırımcıların çoğunluğunun coin satın aldığı, piyasadaki coinin alıma yetişemediği, piyasa güveninin yüksek olduğu ve fiyatların yükseldiği bir dönemdir.

Tezos (XTZ) Avantajları

  • Transfer işlemleri düşük transfer ücretiyle ve hızla gerçekleştirilir.
  • Akıllı kontrat sistemi değişime açıktır.
  • Tezos kullanıcıları Tezos ’un sağladığı avantajlarla platformda söz sahibi olabiliyor. Buna ek olarak platformda gerçekleşecek olan değişiklikler için söz sahibi olan bütün kullanıcıların oy vermesi gerekmektedir.
  • Platformdaki geliştiriciler XTZ coin ile ödüllendirir.
  • Madencilik yapmak için güçlü donanıma ve fazlaca elektrik harcamaya gerek yoktur stake edilerek yani sadece bekleyerek kazanç sağlanır.
  • Pek çok borsada bulunduğu için erişimi kolaydır.

Tezos (XTZ) Dezavantajları

  • XTZ Coin kripto para cüzdanlarında saldırı riskine açıktır.

Tezos (XTZ) Neden Farklı?

Tezos, kendini geliştirebilmesi sayesinde iki farklı blockchaine çatallanma zorunluluğu olmadan ağ yükseltmelerinin yapılmasına imkân tanır. Ayrıca Tezos, sürekli değişen kurallara ve teknolojik yeniliklere kendini kolayca adapte edebilmektedir.

Çatallanma: Aynı veri tabanının kopyalanıp yeni blockchain ağının oluşturulmasıdır.

Tezos (XTZ) Detaylı Bilgiler

Coinmarketcap Sıralaması: 47

Toplam Arz: 911,055,862

Piyasa Değeri: $3,391,069,209

Hacim: $156,427,373

Bunu gibi birçok coin incelemesini okumak için Kripto Para kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım kararlarınızı kendi incelemeleriniz ve araştırmalarınız doğrultusunda yapınız. Burada yer alan içerikler bilgi ve haber niteliği taşımaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.