Tezos (XTZ) Nedir?

0 60

Tezos kısaltması XTZ olan kripto para, yazılım geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilemeyen merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı kontratlar oluşturabilecekleri, açık kaynaklı bir blok zinciri platformuna denmektir. Tezos blok zincirini diğerlerinden ayıran en önemli özellik, blok zincirinin kendi kendini geliştirebilmesidir. Aynı zamanda bölünmeye gerek kalmadan değişebilmesi de çok önemli bir özelliktir.

XTZ kripto para sahiplerinin protokol yönetimine katılabildiği Tezos, demokratik blokzinciri ekosistemi olarak bilinmektedir. Tezos’un seçim döngüsü, Tezos sahiplerine resmi ve sistematik bir prosedür vaad etmektedir. Bu sayede de tüm paydaşlar, protokol değişikliği önerilerine oy vererek onaylama veya reddetme imkanı bulurlar. Yani Tezos, tüm katılımcıların yönetime dahil olarak blok zincirinin gelişimine katkıda bulunduğu blok zinciri projesidir.

Merkezi olmayan, eşler arası ağa bağlı olan tam düğümler yani node’lar ağı çalışır durumda tutmak için gerekli hesaplama gücünü sağlarlar. XTZ blok zincirin de gerçekleşen işlemler Hisse Kanıtı yani Proof of stake madenciliği ile doğrulanmaktadır. Bundan dolayı da, doğrulama süreci daha az maliyetli, daha verimli ve daha fazla kullanıcının katılımına açıktır.

Projeyi geliştiricileri, Arthur ve Kathleen Breitman öncülüğünde kurulan Tezos Vakfı tarafından yönetilen projeye katkı sağlayan yazılım geliştiriciler, önerdikleri değişikler için Tezos ile ödeme kabul edebilir. Değişiklik önerileri topluluk tarafından oylanır ve kabul edilmesi durumunda, geliştiriciye ödeme yapılır. Bu sayede de, geliştiriciler ekosisteme katkı sağlamak için teşvik edilmektedir. 

Tezos XTZ Avantajları Nelerdir?

Tezos Nedir?-Tezos, kendi kendini geliştirebilme özelliği olan  merkeziyetsiz bir blockhain sistemidir.

-XTZ, oluşturulan projeler ve uygulamaların hiçbir sorunla karşı karşıya kalmadan gelişimlerini tamamlamaları için çalışır.

-Tezos kullanıcıları düşük transfer ücretleriyle işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirirler.

-Tezos, ETH akıllı kontrat sistemine benzer bir sisteme sahiptir. Fakat ETH sözleşme sisteminden önemli bir farkı da vardır. XTZ akıllı kontrat sistemi değişikliğe açık olan bir sistemdir.

-Tezos, kullanıcılarının platformda söz sahibi olmasına önem verir. Bu platformda yapılan değişiklikler ya da yeni kurallar için söz hakkı olan bütün kullanıcıların oylama yapması beklenir.

-Tezos geliştiricileri gerekli olan gelişimi sağlamak adına Tezos topluluğu tarafından seçilir ve daha sonra da  XTZ tokeni ödülü alırlar.

Tezos (XTZ) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Tezos, yüksek enerji gereksinimi olan ve yüksek donanımlı cihazlara ihtiyaç olan Proof of Work sistemini kullanmaz. Bununla birlikte bu sisteme karşı geliştirilmiş olan ve yüksek enerji ihtiyacı olmayan Proof of Stake sistemiyle madenciliğe izin vermektedir. Tezos, kullanıcıların madenciliği sanal olarak yapmasına olanak sağlar. Böylelikle madencilik, stake yöntemiyle gerçekleşir ve maliyetten, zamandan ve enerjiden tasarruf eder. Kullanıcıların cüzdanında Tezos tokeni varsa blok onaylayıcısı olabilirler. Bunun yanı sıra blok onaylayıcısı olan her kullanıcı XTZ token ödülü alır.

Tezos (XTZ) Nasıl Satın Alınır?

Tezos XTZ, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak TEZOS/USDT veya TEZOS/TRY paritesinde işlem yapabilir ve TEZOS satın alabilirsiniz.

Tezos XTZ Sıkça Sorulan Sorular

1.Tezos XTZ nedir?

Tezos kısaltması XTZ olan kripto para, yazılım geliştiricilerin sansürlenemeyen ve üçüncü kişiler tarafından etkisiz hale getirilemeyen merkezi olmayan uygulamalar ve akıllı kontratlar oluşturabilecekleri, açık kaynaklı bir blok zinciri platformudur.

2.Tezos XTZ ne işe yarar?

XTZ, oluşturulan projeler ve uygulamaların hiçbir sorunla karşı karşıya kalmadan gelişimlerini tamamlamaları için çalışır.

3.Tezos XTZ kurucusu kimdir?

Arthur Breitman ve Kathleen Breitman tarafından ortaya atılmıştır.

4.Tezos XTZ toplam arzı ne kadardır?

Güncel dolaşımdaki arz 908.821.959,581 XTZ’dir.

5.Tezos XTZ nasıl alınır?

Tezos XTZ, Global ve Türkiye’nin güvenilir kripto para borsaların başında gelen DyorEX Kripto Para Borsası üzerinden alınıp satılabilmektedir. Sizler de DyorEX’de hesap açarak TEZOS/USDT veya TEZOS/TRY paritesinde işlem yapabilir ve TEZOS satın alabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.