Token Nedir? ve Token Çeşitleri Nelerdir?

0 13

Token Nedir?

Token Nedir? Teknik olarak “token”; “Kripto para birimi” veya ” Kripto varlık” ile aynı anlama sahiptir. Ancak bağlama bağlı olarak daha kesin anlamlar da kazanmıştır. Token esas olarak Bitcoin ve Ethereum dışındaki tüm Kripto para birimlerini ifade etmektedir. İkincisi, token, birçok merkezi olmayan finans tokeninin yaptığı gibi, başka bir Kripto para birimi blok zincirinde çalışan belirli varlıkları tanımlamak için kullanılır. Jetonlar, merkezi olmayan borsaları desteklemekten video oyunlarında ürün satmaya kadar çok çeşitli kuvvetli işlevlere sahiptir. Bunlar ayrıca diğer herhangi bir Kripto para birimi gibi alınıp satılabilir veya saklanabilir.

Tokenler Kripto para alanında sıkça duyduğumuz bir kelime. Aslında Bitcoin’i bir “kriptotoken” veya benzeri bir şey olarak tanımladığını duymuş olabilirsiniz. Çünkü teknik olarak tüm Kripto varlıkları token olarak tasvir edilebilir. Ancak, sözcüğü de iki belirli anlam kazanmış ve giderek yaygınlaşmaktadır. Onlarla tanışmanız çok olası. Her şey 2008 yılında internet üzerinde Satoshi Nakamoto isimli kimliği bilinmeyen bir kişi veya kişiler tarafından, Bitcoin whitepaperının yayımlanmasıyla başlamıştır. 2009 yılındaBitcoin blok zinciri ve Kripto para birimi faaliyete geçmiştir. Ilk bitcoin ile başlayan Kripto para dünyası, takip etmesi gereken birçok token ile çığ gibi büyüdü.

Kripto para dünyasında token nedir?

Token Nedir? Token bağımsız blok zincirler üzerinde kurulmayan Kripto paralar, mevcut blok zincirlere entegre edilerek oluşturulmuştur. Jetonların bir birim değeri vardır ve bu değerler üzerinden takas yapılır. Belirteçler yalnızca bir değeri değil, aynı zamanda bir ürünü veya hizmeti de temsil eder. Token üretmek, var olan bir blok zincir üzerinde oluşturulduklarından, coin oluşturmaya göre daha kolaydır. Akıllı kontrat yapısının yerindeliği göz önüne alınırsa günümüzde çoğu token Ethereum blok zinciri üzerinde inşa ediliyor.

 En çok bilinen tokenlar nelerdir?

Token Nedir? ABD dolarına sabitlenen Tether, en iyi bilinen ve piyasa değeri en yüksek tokenlerdir. Tether bir stablecoindir hem Ethereum hem de Bitcoin blok zincirinde bulunur.

Birçok token çeşidi vardır. NFT’ler, DeFi tokenları, metaverse tokenları, fan tokenlarbunlar arasında bulunmaktadır. Bu kategorilere giren; Decentraland, The Sandbox, Compound, Chainlink gibi tokenlar da en bilinen tokenlar arasında yer almaktadır.

 Token çeşitleri nelerdir?

Token Nedir? Tokenler kendi aralarında işlevlerine göre dört çeşit token bulunmaktadır.

  1. Credit token: Yatırımcı ile girişimci arasında bir köprü görevi görür. Borç verme amaçlı üretilen bu token türünde girişimciler yatırımcılardan borç alabilirler.
  2. Utility token (Fayda tokenı): Yatırım amaçlı değil de hizmet amaçlı kullanılmak için üretilmiş tokenlerdir.
  3. Equity token: ICO terimini kapsar. Bu tokenlerin mantığı hisse senedi halka arzına benzer. Bu projeler ilk uygulama ve lansman sırasında halka sunulur. Yatırımcılar projenin ilkinde destek olarak sonrakilerde belirli ayrıcalıklar elde edebilirler.
  4. Governance token (Yönetişim tokenı): Sahiplerine belirli bir hizmet veya projenin yönetiminde söz hakkı verir.

 Coin nedir?

Token Nedir? Kendi bağımsız blok zincirine sahip Kripto varlıkları coin olarak adlandırılır. Yani bir coin yaratmadan önce blok zincirini yaratmanız gerekiyor ve bu da oldukça zor ve pahalı bir iştir. Coin,  blok zincirler üzerine inşa edilmiş madeni para akıllı sözleşmeleri olarak adlandırabiliriz. Akıllı sözleşmeler, taraflar arasındaki işlem ve sözleşmeleri güvenilir ve tutarlı bir şekilde kendi kendine yürütebilen yazılımlar olarak bilinir.

En çok bilinen coinler nelerdir?

Token Nedir? İlk Kripto varlık olan Bitcoin ve piyasa değeri en yüksek olan ikinci Kripto para birimi Ethereum en çok bilinen coinlerdir. Bunların yanı sıra Dogecoin, Polkadot, Avalanche, Solana, Litecoin gibi bilindik birçok coin vardır.

Token ve Coin arasındaki farklar nelerdir?

Token Nedir? İki kavram arasındaki farkları hemen hemen anlamışsınızdır. Söyle konuyu bir toparlayalım. Coin, Kripto bilimi kullanılarak blok zincirlerinde oluşturulan Kripto varlıklarıdır. Token, önceden oluşturulmuş bir Kripto varlıkları üzerine kuruludur. Bir blok zinciri oluşturmaya gerek olmadığından, tokenleştirme, Coin oluşturmaya kıyasla oldukça kolaydır. Ayrıca, Coin dijital bir para birimi iken jeton dijital bir varlık olarak bilinir. Coin ile Kripto para satın alırken, token ile bir hizmet veya ürün alabilirsiniz.

Token nereden alınır?

Token Nedir? Yurt içi ve yurt dışı borsalarda Kripto para satın alabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.