Uniswap Cüzdan Nedir? Kaça Ayrılır?

0 12

Uniswap Cüzdan Nedir? Kaça Ayrılır?

 

Uniswap, bir değişim sistemidir ve bu sistem herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışmaktadır. DeFi projeleri arasında en çok bilinen ve merkezi olmayan borsa yapılarından birine denir. Uniswap temelinde ERC-20 tokenlerinin değişimini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yönetici bulundurmadan yapılabilen bir protokole sahiptir.

Uniswap sisteminde bulunan havuzlarda tokenlerin alışverişine imkân sağlayan akıllı sözleşmeler kullanmaya uygun hale gelmiştir. Bu havuzlar da herhangi ERC-20 uyumlu bir token ile değişim yapılabileceğini de söylemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Unswap sistemi kullanıcılarının aracısız olarak cüzdanları üzerinden bu değişimleri yapabilmelerine imkan tanıdıklarını söyleyebiliriz. Merkezi borsalardan ayıran en önemli özelliği işlemlerin borsaya aktarımı sonrasında değiş tokuş gibi işlemleri eşit ederek direkt olarak değiş tokuş cüzdanınız ile yapabilmenize olanak sağlayabilmektedir.

Şimdi gelin Uniswap’ in ne olduğunu bir de kısa kısa maddeler halinde inceleyelim:

  •  Ne Zaman ve Kim Tarafından Kurulmuştur?

Hayden Adams tarafından kurulduğu bilinen Uniswap’ in tokeni UNI, 2020 senesin de 16 Eylül tarihinde Uniswap’ de işlem yapanlara ve havuza likidite sağlayanlara dağıtıldığı bilinmektedir.

  • UNI’ nin Altyapısı Nasıldır?

UNI, Ethereum tabanlı olup herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Uniswap sayesinde ETH ve tüm ERC-20 tokenleri kullanıcılarının da oluşturdukları havuzlar sisteminde birbirleri ile değiş tokuş işlemlerini yapabilmektedirler.

  • Kullanıcılarına Ne Vaat Etmektedir?

UNI, “sabit ürün pazar yapıcı modeli” denilmiş olan bir mekanizma üzerine kurumu gerçekleşmiştir. Bu ise herhangi bir tokenin Uniswap’e eşit bir değere sahip olan diğer tokenlerin finanse edilip listelenebileceği anlamına gelmektedir.

  •      UNI Madenciliği Yapılabilir Mi?

UNI tokeni, madenciliği yapılan bir kripto varlık birimi değildir. UNI token’ lerinin hemen hemen hepsi belirli aralıklar ile üretimi devam etmektedir.

  • En Düşük Fiyat ile En Yüksek Fiyatın Toplam Arzı Ne Kadardır?

UNI, en düşük olan fiyatını 17 Eylül 2020 tarihin de 0,4190 dolar ile görür iken; en yüksek fiyatını da 21,51 dolar ile 4 Şubat 2021’de görüşünü sağlamıştır. Dolaşım da ki arzı 289.867.679 UNI olan kripto paranın toplam arzı ise, 1.000.000.000 UNI olduğu açığa kavuşturulmuştur.

Uniswap (UNI) Cüzdanı

Uniswap cüzdan, sahip olmuş olduğunuz Uniswap (UNI) değerini depolayan bir cüzdan olarak düşünülse dahi asıl amacı o değildir. Sahip olmuş olduğunuz Uniswap (UNI) değerlerini kullanabilmeniz için gerekli olan özel ve genel anahtarı barındıran yazılımlara denmektedir. Uniswap (UNI) cüzdanları, Uniswap bakiyenizi görebileceğiniz ve Uniswap (UNI) bakiyelerinizi Blockchain (blok zincir) sistemi ile diğer Uniswap cüzdanlarına aktarım edebilmenizi sağlar. Her Uniswap cüzdanının bir adresi bulunur, bu adres kod 26-35 karakterlik rakam ve harflerden oluşmaktadır.

Uniswap cüzdan başkaları tarafından görülebilen ve cüzdanınıza Uniswap (UNI) göndermelerini sağlayan Genel Anahtar (public key) Uniswap cüzdanının asıl konumudur. Bu adres ile başka cüzdanlardan, kendi cüzdanınıza Uniswap yatırabilmektesiniz. Sahip olmuş olduğunuz Uniswap (UNI) cüzdanından başka bir Uniswap cüzdanına Uniswap (UNI) aktarım işlemi için, cüzdanınızın Özel Anahtar (private key) kodunu kullanmanız gereklidir. Uniswap cüzdanıyla, Uniswap teknolojisinin temelini oluşturan Blockchain sistemine dahil olunabilmektedir.

Uniswap cüzdan ile, bakiyeniz de Uniswap (UNI) miktarını reel (gerçek) para (Türk Lirası, Dolar vb.) birimlerine dönüştürmeniz mümkün değildir. Uniswap (UNI) bakiyenizi reel (gerçek) para (Türk Lirası, Dolar, Euro vb.) birimlerine dönüştürmek için seçtiğiniz bir sitenin değişim borsalarını kullanmanız gerekmektedir.

Uniswap (UNI) cüzdanları 3 şekilde bulunur şimdi gelin bunları inceleyelim.

Masaüstü Uniswap (UNI) Cüzdanları

Bilgisayarınıza indirip kullanabileceğiniz cüzdan programlarına verilen addır. Uniswap (UNI) cüzdanınıza ait genel ve özel anahtarlarınız bilgisayarınızın hafızasına kayıtlı olacak şekilde programlanmıştır. İnternete bağlı bir Uniswap (UNI) cüzdanı olduğundan dolayı internet üzerinden gelebilecek tehlikelere tamamı ile açık bir konumdadır. Etken Uniswap (UNI) aktarımı yapacak ve küçük miktar bulunduracak kullanıcılar için ideal bir cüzdan yolu olacaktır.

Paper (Kâğıt) Uniswap (UNI) Cüzdanları

Paper (kâğıt cüzdan) cüzdanlar Uniswap (UNI) cüzdanlarınızın Genel Anahtar (public key) ve Özel Anahtar (private key) kodunuzun yazılı olduğu kağıtlara denir. Paper Uniswap (UNI) cüzdanlarında tümel olarak Uniswap (UNI) adresi bilgileriniz QR kod ile beraber göstermektedir. İnternet bağlantısı olmayan bir Uniswap (UNI) cüzdanı olduğu için internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı en güvenli cüzdan konumundadır.

Özel tasarım Paper Uniswap (UNI) cüzdanı oluşturabilme fırsatını verdiği gibi Uniswap (UNI) cüzdan bilgilerinizi çıktı şeklinde kendinizin de oluşturabilmesine olanak sağlamaktadır. Fiziki bir Uniswap (UNI) cüzdanı olması ve cüzdan bilgilerinizin üzerinde yazılı olmasından dolayısıyla cüzdanınızı kaybetmeniz durumunda bütün Uniswap (UNI) bakiyenizi kaybetmeniz olası bir durumdur.

Web (Online) Uniswap (UNI) Cüzdanları

Web Uniswap (UNI) Cüzdanları, cüzdan hizmeti sağlayan şirketler tarafından sahip olduğunuz Uniswap (UNI) bakiyelerinin korunduğu cüzdan modelidir. Web Uniswap (UNI) cüzdanı hizmeti veren şirketlerin güvenilir olmasına dikkat edilmesi gerekir. Seçtiğiniz çeşitli borsalarda ki değişim borsalarında sahip olabileceğiniz Uniswap (UNI) cüzdanlarıdır. Web Uniswap (UNI) cüzdanlarının en büyük avantajı internet bağlantınızın olduğu her yerden erişebilir ve işlem yapabilme fırsatınız vardır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.