Uniswap Nedir? Her şeyiyle Uniswap [Rehber]

0 23

Uniswap Nedir

Uniswap, herhangi bir merkeze sahip olmayan değişim sistemine verilen addır. DeFi projeleri arasında en çok bilinmiş olan merkezi olmayan borsa yapılarından birine denmektedir. Uniswap temelinde ERC-20 tokenlerinin değişimini akıllı sözleşmeler üzerinden bir merkez ya da yönetici bulundurmadan yapılabilen bir protokole sahiptir.

Uniswap sisteminde bulunmuş olan havuzlarda tokenlerin alışverişine imkân sağlayan akıllı sözleşmeler kullanmaya uygun bir hale gelmiştir. Bu havuzlar da herhangi ERC-20 uyumlu bir token ile değişim yapılabileceğini de söylemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Unswap sistemi kullanıcılarının vasıtasız olarak cüzdanları üzerinden bu değişimleri yapabilmelerine olanak sağladıklarını söyleyebiliriz. Merkezi borsalardan ayıran en önemli özelliği işlemlerin borsaya aktarımı sonrasında değiş tokuş gibi işlemleri eşit ederek direkt olarak değiş tokuş cüzdanınız ile yapabilmenize olanak sağlayabilmektedir.

Şimdi gelin Uniswapin ne olduğunu bir de kısa kısa maddeler halinde inceleyelim:

Ne zaman ve kim tarafından kurulmuştur?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? Hayden Adams tarafından kurulduğu bilinen Uniswap’ in tokeni UNI, 2020 senesin de 16 Eylül tarihinde Uniswap’ de işlem yapanlara ve havuza likidite sağlayanlara dağıtlıdığı bilinmektedir.

UNI’ nin altyapısı nasıldır?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? UNI, Ethereum tabanlı olup herhangi bir merkezi bulunmamaktadır. Uniswap sayesinde ETH ve tüm ERC-20 tokenleri kullanıcılarının da oluşturdukları havuzlar da birbirleri ile değiş tokuş işlemlemlerini diledikleri gibi yapabilmektedirler.

Kullanıcılarına ne vaat etmektedir?

UNI, “sabit ürün pazar yapıcı modeli” denilmiş olan bir mekanizma üzerine kurumu gerçekleşmiştir. Bu ise herhangi bir tokenin Uniswap’e eşit bir değere sahip olan diğer tokenlerin finanse edilip listelenebileceği anlamına gelmektedir.

UNI madenciliği yapılabilir mi?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? UNI tokeni, madenciliği yapılan bir kripto varlık birimi değildir. UNI token’lerinin neredeyse tamamı belirli aralıklar ile üretimi devam etmektedir.

En düşük fiyat ile en yüksek olan fiyatının toplam arzı ne kadardır?

UNI, en düşük olan fiyatını 17 Eylül 2020 tarihin de 0,4190 dolar ile görür iken; en yüksek fiyatını da 21,51 dolar ile 4 Şubat 2021’de görüşünü sağlamıştır. Dolaşım da ki arzı 289.867.679 UNI olan kripto paranın toplam arzı ise, 1.000.000.000 UNI olduğu açığa kavuşturulmuştur.

UNI Token Nedir?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? UNI Token, Uniswap merkezi olmayan borsasının yönetiminde söz sahibi olunmasını sağlayan ve bir yönetim Tokeni olduğunu söylemek mümkündür. Uniswap sistemi açık yazılımı olan bir protokol olarak bilinmektedir.

Merkezi olmayan Uniswap protokolü, sistem içi güncelleme ve değişimlerin yapılabilmesi amacı ile kullanıcı fikirlerini diğer kullanıcılara sunmayı hedeflemektedir. Kullanıcılar da sahip oldukları UNI Tokenlar sayesin de bu güncellemeler için oy kullanmaya hak kazanmaktadırlar. Güncelleme ya da değişim yalnızca oylama sonucuna göre yapılması sağlanabilmektedir.

UNI Token 2018 yılında piyasa sürümü gerçekleşmiştir. DeFi projelerine karşı artan ilgi sayesinde UNI Token 2020 senesin de ciddi bir değer kazanmayı başarmıştır.

UNI Token dolaşımda bulunmuş olan miktarı 202.417.054 UNI olduğu bilinmektedir. Uniswap piyasaya toplam 1 Milyar UNI süreceğini açıklamıştır.

UNI Token Madenciliği Nasıl Yapılır?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? UNI Token madenciliği yapılabilen bir kripto varlık birimi olmadığını açıkça söylemek mümkündür. Tüm UNI Token bakiyesi belirli aralıklarla arz işlemi gerçekleştirilmektedir.

UNI Token de ki bakiyenizdeki miktar ile Uniswap sisteminde söz sahibi olmaya hak kazanabilmektesiniz. UNI Token, toplamda 1 Milyar UNI arzı gerçekleştirilmesi beklenmektedir.

Uniswap (UNI) Nasıl Satın Alınır?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? Türkiye’ de, Türk Lirası ile Uniswap satın almak düşünülenin aksine çok basit bir işlemdir ve hızlı bir işlem olduğunu söylemek mümkündür. Olası bir durum söz konusu olduğunda iseherhangi teknik bir bilgiye ve resmi evrağa ihtiyaç duymadan Uniswap satın alabilmeniz mümkündür.

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir?

Sabit Ürün Pazar Yapıcı Modeli ile Uniswap Nedir? “Sabit ürün pazar yapıcı model” düzeneği üzerine kurulu olan Uniswap, rastgele bir tokeni Uniswap’ e eşit değere sahip olan bir token ile finanse edilip listelenebilmektedir. Sistem de ki fiyatlar tamamı ile havuz da ki likidite oranına göre belirlendiğini söyleyebiliriz. Uniswap’ i kullanan kullanıcılar tokenlerin değiş tokuş işlemlerini yapabilmek amacı ile ödül kazanabilmeleri için havuza token ekleyebilirler ardından ise bunları diledikleri şekilde listeleyebilmektedirler. Likidite hazırlıklarının kazancı olarak ise taraflar likidite sağlayıcısı olarak değiş tokuş işlemin de ortaya çıkan ücreti topladıklarını söyleyebiliriz.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.