Vitalik Buterin Kimdir?

0 14

Babasının bir bilgisayar bilimcisi olduğu Vitalik Buterin Rusya Kolomna’da dünyaya geldi. 6 yaşına kadar Rusya’da yaşayan genç girişimci, daha sonra ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti.

Matematik ve fen alanında üstün yetenekli öğrenciler arasında, üçüncü sınıfı okudu. Toronto’da Abelard School’a giden Buterin, 17 yaşında Bitcoin ile tanıştı. Bu süreçte Waterloo Üniversitesi’nde okuyan Buterin, babasını da kripto para dünyasıyla tanıştırdı.

Eğitim Hayatı

İlk eğitimini üstün yetenekli öğrenciler arasında alan Vitalik Buterin, Waterloo Üniversitesi’nde okudu. İleri düzeyde kriptografi alanında eğitim aldı ve Off the Record Messaging’in ortak kurucularından olan Ian Goldberg’in araştırmacı asistanı olarak görev yaptı.

Bu dönemde Tor projesinin eski başkanlığını yürüten Buterin, 2012 yılında Uluslararası Bilişim Olimpiyatlarında bronz madalya kazanarak, başarısını tüm dünyaya ilan etti. Bu başarısını, dünyanın diğer geliştiricileriyle paylaşmak isteyen Buterin, Toronto’ya dönerek, Ethereum blok zinciri kitabını hayata geçirdi.

Ethereum ile Gelen Servet

Bilgisayar programcılığı ve teknoloji yazarlığı yapan Vitalik Buterin, aynı zamanda Bitcoinin hayat bulduğu Bitcoin Magazine dergisinin de kurucusudur. Bunun yanında 2014’te milyarder Peter Thiel tarafından Thiel Bursu ile 100bin dolarlık hibe teklifi yapıldı.

Bu teklifle beraber okuduğu üniversiteyi bırakan genç girişimci, Ethereum üzerinde tam zamanlı olarak çalışmaya başladı. 2018 yılında, Basel Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nde fahri doktora alan Buterin, Miami Kuzey Amerika’da Bitcoin konferansına katılarak, Ethereum’un piyasaya sürüldüğünü açıklayarak bu konuda konuşma yaptı.

Charles Hoskinson’un da desteğiyle büyük bir kampanya başlatan Buterin’in servetinin tahmini olarak 1.5 milyar dolar civarında olduğu düşünülüyor. Buterin tüm servetini kurucusu olduğu Ethereum blok zinciri üzerinden yaptı.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.