Yatırım Olarak Bitcoin

0 9

Tanıtım

Yatırım olarak bitcoin seçimi son zamanlar en çok gündemde kalan konusu oldu. Bitcoin ilk olarak 2008’de yaratıldığından beri yatırım, politika ve teknoloji toplulukları arasında yoğun bir tartışma konusu oldu. Bitcoin hakkında çeşitli anlayışlar olmasına rağmen, artan sayıda kurumsal yatırımcının, teknoloji firmasının, hükümetin ve bireyin Bitcoin’e yatırım yapmasının ve Bitcoin ticareti yapmasının pratik nedenleri de vardır.

Bitcoin, kısa ve uzun vadeli yatırımcıların yanı sıra emeklilik yatırımları da dahil olmak üzere çok çeşitli yatırımcıların yatırım hedeflerini destekleyebilir. Genel olarak, Bitcoin’e yatırım yapma desteği, büyüme potansiyelinde, yatırım esnekliğinde, ağ güvenliğinde ve diğer varlıklarla düşük korelasyonda yatmaktadır.

Büyüme Potansiyeli

Bitcoin’in büyüme potansiyeli, ilgili söylemde en tartışmalı konulardan biri olmasına rağmen, Bitcoin aslında Apple, Tesla ve Google gibi önemli hisse senetlerini geride bırakarak son on yılın en iyi performans gösteren varlıklarından biridir.

Bir yatırım olarak Bitcoin’in büyüme potansiyeline ek olarak, bir para birimi olarak Bitcoin’in kullanım durumları da büyüyor. PayPal gibi büyük işlem sistemleri artık ödeme olarak Bitcoin’i kabul ediyor ve giderek artan sayıda küçük perakendeci, müşterilerin bitcoinlerini günlük satın alımlar için kullanmalarına izin verebilecek sistemler sunmaya çalışıyor.

Birçok yatırımcı, gelecekteki büyüme potansiyelinin bir göstergesi olarak geçmiş büyümeye bakar.

Bitcoin Dijitalliği

Yüksek getiri potansiyeline sahip bir varlık olmasının yanı sıra Bitcoin, dünyadaki en doğal olarak istikrarlı ve korunan dijital sistem olarak tanınmaktadır. Bitcoin blok zinciri, dijital finansal altyapıya karşı giderek daha fazla saldırı gören bir dünyada giderek daha önemli bir özellik olan madencilik, satış veya ticarete daha fazla kullanıcı katıldıkça giderek daha güvenli hale geliyor. Dijitalleştirilmiş doğası nedeniyle, Bitcoin birçok kişi tarafından altından daha güvenli bir yatırım olarak kabul edilir. Bitcoin, güvenliği ve kişisel esnekliği açısından iyi dengelenmiştir; hemen hemen her yatırımcının hedeflerine uygun olarak kısa vadeli veya uzun vadeli olarak alınıp satılabilir.

Sistem istikrarı yoluyla çeşitlendirme sağlamanın yanı sıra, Bitcoin tarihsel olarak geleneksel yatırım varlıklarının piyasa dalgalanmalarıyla düşük bir korelasyona sahipti. Pek çok geleneksel varlık türü birbiriyle yüksek düzeyde ilişkilidir, bu nedenle tamamen bu varlıklardan oluşan bir portföye sahip olmak çok risklidir ve portföy teorisine aykırıdır. 

Portföy teorisi, portföyün risk seviyesi için beklenen getiriyi maksimize edecek şekilde bir portföy oluşturmanın matematiksel bir yoludur. Portföy teorisinden önemli bir çıkarım, varlık çeşitlendirmesinin riski azaltmak için gerekli olduğudur. Bu nedenle, bitcoin destekçileri, daha fazla çeşitlendirme ve risk azaltma ihtiyacı olan bir yatırım portföyüne bitcoin dahil edilmesini önermektedir.

Bitcoin yatırımı ile ilgili bilgileri verdikten sonra güncel Bitcoin Analiz sayfamızdan yararlanabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.