ZCASH (ZEC) NEDİR? DETAYLI ANLATIM

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zcash (ZEC), Zooko Wicon-O’Hearn tarafından kurulan zcash coin 2016 yılında yayınlanmıştır. Zcash gizlilik odaklı ve tüm ekonomik sektörlerle uyumlu olmayı hedefleyen bir kripto para türüdür. Çıktığı günden bu yana giderek artan bir talep gördüğü söylenebilir.

Zcash coin bitcoin kodu temellidir, tıpkı bitcoin gibi açık kaynak kodlu ve merkeziyetsiz bir kripto paradır. Ancak bazı yönlerden bitcoin ile oldukça farklıdır özellikle gizlilik açısından Zcash kullanıcılarına daha fazla gizlilik sağlamak için kriptografi kullanmayı amaçlayan bir kripto para olarak Bitcoin’den ayrılır Zcash, kullanıcıları kişisel verilerini kontrol etme yetkisine sahiptirler. Bu güvenliği sağlayan ise zero knowledge proof (Sıfır Bilgi Kanıtı) sistemidir. Ayrıca Bitcoin’den daha hızlıdır.

Bitcoin ile yapılan işlemlerin detayı herkes tarafından gözlemlenebilirken, Zcash herkes tarafından gözlemlenmeye izin vermemektedir.

Zero Knowledge Proof: İki taraf arasında şifre veya işlemle ilgili herhangi bir bilgi kullanılmadan veri paylaşımına olanak sağlayan dijital protokoldür.

Zcash (ZEC) Güvenli Mi?

Zcash ağı Bitcoin temelli olduğu için güvenliği tıpkı Bitcoin gibi Proof-of-Work, PoW SHA-256 hash fonksiyonu ile sağlanmaktadır.

PoW: Coin madencilerinin blockchain’e yeni bir blok eklemesi ve işlemleri onaylaması için ağ üzerinde kullanılan bir algoritmadır. Güçlü bir cihaz ve fazlaca elektrik kullanımı gerektirir.

Sha-256: SHA 256 girdi verileri bir harf, yüzlerce sayfa olsa da daima 16 sayılık 64 karakterlik çıktılar sunar.

Zcash (ZEC) Madenciliği Yapılır Mı?

Zcash (ZEC) coin madenciliği yapılabilmektedir. Ancak madencilik yapmak için güçlü donanımlara ihtiyaç vardır ekipmanlar toplandıktan sonra cihaza EWMF Cuda Zcash Miner yazılımı indirilmelidir sonra ise herhangi bir havuza katılarak madencilik işleminizi yapabilirsiniz. Ayrıca Zcash coin stake edilebilmektedir.

Stake: Bir kripto para zincirinin operasyonlarını desteklemek için kripto paralarınızı cüzdanınızda belirli süre kilitleyip harcamadan veya transfer etmeden tutma işlemidir.

Zcash (ZEC) Avantajları

  • Güvenliği oldukça güçlüdür.
  • Kullanıcılar isterlerse kendilerine anonim kimlik oluşturabilme şansı vardır.
  • Emirler çok hızlı bir şekilde gerçekleşir.
  • Ülkeler arası işlemlerde düşük komisyon ücretleri sunar.

Zcash (ZEC) Dezavantajları

  • Anonim kimlik mümkün olduğu için dolandırıcılar kullanabilmektedir.
  • Pasif gelir elde etmek isteyen ve kredi almak isteyenler için diğer altcoinler kadar avantajlı bir yapıyı sunmaz.

Zcash (ZEC) Coin Detaylı Bilgiler

Coinmarketcap: 53                                                  

Toplam Arz: 14,114,869

Piyasa Değeri: $2,320,357,886

Hacim: $348,626,217

Bunu gibi birçok coin incelemesini okumak için Kripto Para kategorimizi inceleyebilirsiniz.

NOT: Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım kararlarınızı kendi incelemeleriniz ve araştırmalarınız doğrultusunda yapınız. Burada yer alan içerikler bilgi ve haber niteliği taşımaktadır.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!