Bitcoin Madenciliği Nedir ve Madencilik Nasıl Çalışır?

Bitcoin Madenciliği Nedir?
Bitcoin Madenciliği Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Nasıl Üretilir? Bitcoin Madenciliği Nasıl ve kimler tarafından yapılır? Bitcoin Madencilik Ödülü Nedir? Bitcoin Madenciliği ve Enerji Tüketimi ? Gibi sorular kripto para borsasında işlem yapmak isteyen yatırımcıların akıllarına gelmektedir. Kullanıcıların akıllarındaki tüm soru işaretlerini giderebilmek ve gönül rahatlığı ile yatırım yapabilmelerine yardımcı olmak adına sizler için bu soruları cevaplandırdık.

Bitcoin mining (madencilik) bir tür Bitcoin (BTC) üretim işlemidir. Bu işlem, yatırımcıların finansal gerçekleştirir, bu finansal işlemleri onaylar ve yeni Bitcoin(BTC) üretimini gerçekleştirmektedir. Bitcoin üretim süreci olarak da adlandırılan Bitcoin Madenciliği, Blok Zinciri sistemi ile birlikte işlemektedir. Genel anlamda madencilik işlemi Bitcoin üretimini, güvenilir olmasını ve işlerliğini sağlamaktadır. Bir çeşit matematik işlemi olarak görebileceğimiz bu sistem, bilgisayarlar vasıtasıyla Bitcoin zincirlerini çözmektedir. Zincirleri çözmeye çalışan bu kişilere ‘madenci’ adı verilmektedir. Bu matematik işlemini ilk yapan madenci, bu süreci başlatmış ve onaylamış olur. Bu sayede zincire yeni bir blok eklenir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

2009 tarihinde piyasaya çıkan Bitcoin (BTC) piyasaya çıktığı tarihten itibaren birçok yatırımcı tarafından takip edilmek de ve Bitcoin ile ilgili işlemler yatırımcıda merak uyandırmaktadır. Bitcoin madenciliği bir çeşit matematik işlemidir ve bu işlem için bir bilgisayar bir de internete ihtiyaç vardır. Bitcoin madenciliği, bilgisayarların matematik hesaplama işleminin genel adıdır ve hesaplama gücü sayesinde yapılır. Bu hesaplama CPU adı verilen bir işlemci gücü ile yapılmaktadır.

Bitcoin madencileri, bu gücü kullanarak matematik işlemleri gerçekleştirir ve bu işlemleri doğrularlar. Bu işlem sonucunda yeni bir Bitcoin (BTC) üreten madenciler, Bitcoin ödülüne hak kazanırlanır. Yapılan bu işlemler, bloklar halinde tek bir blok zincirinde toplanmaktadır. Tüm bu zincirlerin kayıtları tutulur ve işlemlerin doğrulaması gerçekleşir.

Bitcoin madencilerin diğer bir önemli özelliği de kullanıcı bilgilerini doğrulayarak işlemleri ve ağı güvenilir hale getirmektir. Bu kontrol ve doğrulama sayesinde yanlış işlemler ve kötü niyetli kullanımlar engellenmiş olur. Öncesinde küçük adımlarla ve bilgisayarlar vasıtasıyla yapılan Bitcoin madenciliği sistemin gelişmesi ile birlikte büyük madencilik şirketler eliyle yapılmaya başlanmıştır.

Madencilik Ödülü

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin Madencilik Ödülü Nedir ve bu ödül kimlere verilmektedir?

Bitcoin madencilik işlemini gerçekleştiren kişilere madenci adı verilmektedir. Gerçekleştirdikleri bu işlem sonucunda madencilere verilen ödüle Madencilik Ödülü denilmektedir. Bir işlemi doğrulayan, yeni bir blok üreterek zincire ekleyen ilk kişiye bir miktar BTC ödülü verilmektedir. Halving adı verilen bir sistem ile, üretimi sağlanan her 210 bin BTC’de Bitcoin madenciliği ödülü yarıya inmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?
Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği ve Enerji Tüketimi

Bitcoin Madenciliği Nedir? Bitcoin madenciliği ve enerji tüketimi arasındaki ilişki nasıl açıklanır?

Bitcoin madencilik işlemi yoğun bir enerji gerektiren işlemdir. Yoğun enerji gerektirmesi enerji konusunun tartışılmasına sebep olmuştur ve bu tartışma bitcoinin piyasaya çıktığı 2009 tarihinden beri süregelmiştir. Enerji kullanımının yoğunluğu madencilik işleminin maliyetini de artırmaktadır. Bitcoin madenciliğinin maliyetli olmasının yanı sıra çevreye olan kötü etkisi sebebiyle de tartışma konusu olmuştur. Fosil yakıtlar ile enerji tüketiminin çevreye olan olumsuz etkileri çevrecileri son derece rahatsız etmektedir. Bitcoin madenciliğinin enerji tüketiminden rahatsız olan çevre dostu kişiler Bitcoini ‘Kirli Para Birimi’ olarak nitelendirmişlerdir ve Bitcoin üretim işlemine olan olumsuz bakış açıları etkisini hala korumaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda Bitcoinin yıllık enerji tüketiminin birçok ülkenin genel enerji tüketiminden çok daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da tek bir Bitcoin üretim işleminin çevre üzerinde oluşturduğu tahribatın ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Bu zararı minimalize etmeye çalışan Bitcoin madencileri yeni dönemde yenilebilir enerji kaynakları kullanma yoluna gitmişlerdir.

Yenilebilir enerji kaynakları kullanan Bitcoin madencileri  Bitcoin üretim işleminin çevreye olan etkisi en aza indirmeyi amaçlamaktadır. Sürdürülebilir enerji üretimini hedefleyen ve günden güne bu enerji kullanımını artıran şirketlerin sayısı artmaktadır. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bir önceki yıllara kıyasla yüzde 60 oranında sürdürülebilir enerji artış göstermiştir. Yeşil enerji kullanımının artırılması ve sonuç alınması ile alakalı Bitcoin madenciliğinde açığa çıkan enerjinin 100 konut ve binayı ısıtacak oranda olması haberleri de kullanılan enerji miktarının aşırılığını gözler önüne sermektedir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!