Açık Anahtar Kriptografisi Nedir?
Açık Anahtar Kriptografisi Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açık Anahtar Kriptografisi Nedir?

Açık Anahtar Kriptografisi Nedir? Açık anahtar kriptografisi (aşimetrik kriptografi olarak da bilinir) bilgi şifreleme ve şifre çözme için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem bir çift kriptografik anahtar kullanır, bunlardan biri açık anahtar ve diğeri ise özel anahtardır. Açık anahtar geniş çapta paylaşılmak için tasarlanmıştır, özel anahtar ise anahtarın sahibi tarafından saklanması gereken bir şeydir.

Açık anahtar kriptografisi arkasındaki temel fikir, özel anahtarın bileşimli olarak belirlenemeyeceği, sadece ilgili açık anahtara sahip olunan bilgi ile bile. Bu sebeple kullanıcılar açık anahtarlarını başkaları ile paylaşabilir ve kendilerine özel bir şifreleme yapılmasını sağlar. Bu şifreli bilgi sadece gerçek sahibinin özel anahtarı ile çözülebilir.

En yaygın ve geniş kullanılan açık anahtar kriptografi örneği RSA algoritmasıdır. RSA mesajlarını çok büyük sayılar üzerinde matematik işlemleri yaparak şifreler ve çözer (yüzlerce haneli). Bu büyük sayılar özel ve açık anahtarlardır. Bir kullanıcının açık anahtarını kullanarak bir mesajı şifrelemek için, mesaj büyük bir asal sayıya modunu alır. Özel anahtar ise mesajı çözmek için ters matematik işlemi gerçekleştirir.

Başka bir yaygın olarak kullanılan örnek ECC (Elliptic Curve Cryptography) RSA’dan daha güvenli ve verimlidir.

Açık anahtar kriptografisi birçok uygulamada kullanılır, güvenli iletişim, güvenli online işlemler, dijital imzalar ve güvenli anahtar değişimi gibi. Açık anahtar kriptografisi (PKC) sistemleri, aynı zamanda aşimetrik anahtar kriptografisi olarak da bilinir, veriyi şifrelemek ve çözmek için simetrik anahtar kriptografisinde kullanılan tek paylaşılan anahtardan daha çok bir çift anahtar kullanır. Bu iki anahtar açık anahtar ve özel anahtar olarak bilinir. Açık anahtar genel olarak paylaşılması amaçlanır ve veriyi şifrelemek için kullanılırken, özel anahtar saklı tutulması amaçlanır ve veriyi çözmek için kullanılır.

Açık Anahtar Kriptografisi Nedir? PKC sistemi içinde şifreleme ve çözme işlemi şöyle işler:

  1. Anahtar Üretimi: Kullanıcı bir anahtar çifti üretir, bir açık anahtar ve bir özel anahtar. Açık anahtar kimsenin ona şifreli bir mesaj göndermek istediğinde paylaşılır.
  2. Şifreleme: Birisi kullanıcıya bir şifreli mesaj göndermek istediğinde, kullanıcının açık anahtarını kullanarak mesajı şifreler. Bu okunamayan bir şifreli metin oluşturur.
  3. İletişim: Şifreli metin olarak şimdi gönderilen mesaj güvensiz bir kanal üzerinden gönderilir
  1. Çözme: Kullanıcı şifreli metin alınca, kendi özel anahtarını kullanarak mesajı çözer ve eski hali haline getirir.

Sistemin güvenliği, özel anahtarın bilinen ilgili açık anahtar üzerinden belirlenememesi olarak kabul edilir. Ayrıca, açık anahtara karşılık gelen geçerli bir özel anahtar oluşturmanın mümkün olmaması da sistemin güvenliğini sağlar.

Değinmekte fayda var ki PKC genelde simetrik anahtar kriptografisinden daha yavaştır ancak daha yüksek bir güvenlik seviyesi sağlar ve güvenli iletişim kanallarının, dijital imzaların ve güvenli anahtar değişimlerinin oluşmasında kullanılabilir.

Açık Anahtar Kriptografisi Nedir? Açık anahtar kriptografisi (PKC) modern teknolojide birçok pratik uygulama sağlar, bunlar arasında:

  1. Güvenli İletişim: PKC genellikle e-postalar, anlık mesajlar ve VoIP aramalar gibi iletişimi güvenli hale getirmek için kullanılır. Gönderen, alıcının açık anahtarını kullanarak mesajı şifreler ve alıcı özel anahtarını kullanarak bunu çözer.
  2. Güvenli Online İşlemler: PKC ayrıca e-ticaret ve online bankacılık gibi online işlemleri güvenli hale getirmek için de kullanılır. Müşteri tarayıcısı, satıcının açık anahtarını kullanarak işlem ayrıntılarını şifreler ve satıcı özel anahtarını kullanarak bunu çözer.
  3. Dijital İmzalar: PKC dijital imzalar oluşturmak için kullanılabilir. Dijital imzalar gönderenin kimliğini doğrulamak ve mesajın değiştirilmediğini sağlamak için kullanılır. Gönderen, mesajın bir özeti (hash) i ile özel anahtarını kullanarak bir dijital imza oluşturur. Alıcı imzayı gönderenin açık anahtarı ile çözerek kontrol edebilir ve alınan mesajın yeni hesaplanan özeti ile karşılaştırabilir.
  4. Güvenli Anahtar Değişimi: PKC iki taraf arasında güvenli bir şekilde anahtar değiştirmek için de kullanılabilir. Bir anahtar değişim protokolünde, her taraf bir açık-özel anahtar çifti oluşturur ve sonra açık anahtarlarını değiştirir. İki taraf daha sonra değiştirilen açık anahtarları kullanarak bir gizli anahtar oluşturabilir ve bu anahtar ile mesajları şifreleyebilir ve çözebilir.
  5. Sanal Özel Ağ (VPN): PKC VPN’de bir müşteri ile bir sunucu arasında güvenli bir bağlantı oluşturmak için kullanılır.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!