Altcoin Nedir? [Altcoin Hakkında Bilinmesi Gerekenler]

Altcoin Nedir?
Altcoin Nedir?
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir? Nasıl ortaya çıkmıştır? Bitcoin ile Altcoin arasındaki fark nelerdir? Altcoinin avantajları ve dezavantları nelerdir? En çok işlem gören Altcoinler nelerdir? En popüler Altcoinler hangileridir? Altcoin sezonu nedir? gibi soruların ve benzerlerinin cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz. Temelde Altcoin Nedir? sorusu ile başlayalım. Çok büyük işlem hacmine sahip kripto para teknolojisinin en büyük para birimi bitcoindir. Altcoin ise, bitcoine alternatif olarak ortaya çıkan tüm coinleri ifade etmek için kullanılır. İlk kripto para birimi olan Bitcoin ortaya çıkışından itibaren piyasanın geneline hakim olmuştur. Ancak zamanla ortaya çıkan ve 2021 yılında sayıları 9.000’i aşan ve piyasanın %40’ına hakim olan altcoinlerin ortaya çıkışıyla birlikte Bitcoinin piyasadaki yeri azalmaya başlamıştır.

Neden Adı Altcoin?

Altcoin Nedir? ve Neden bu ismi almıştır? Bitcoin değerinin piyasada bir anda yükselmesinin ardından daha küçük işlemler yapmak isteyen yatırımcı için bir alternatif arayışı ortaya çıkmıştır. Daha küçük yatırım yapmak isteyen kullanıcıya imkan tanımak için Bitcoine alternatif coinler bulunmuştur. Bu sayede kripto para dünyası giderek gelişmiş ve küçüklü büyüklü her seviyeden yatırımcıya hitap edebilir hale gelmiştir. Bitcoine alternatif olarak ortaya çıkan ilk altcoin Namecoin’dir.

Altcoin’in Ortaya Çıkış Sebebi

Altcoin Nedir? Hangi amaç ile ortaya çıkmıştır? Bitcoin, şifrelerin kullanıldığı merkeziyetsiz para birimidir. Yapılan işlemlerde kolaylık sağlanması ve zaman kazanılması için alternatif coin arayışı ortaya çıkmıştır. Alternatif coinlerin ortaya çıkışıyla birlikte kripto para dünyası daha da büyümüş, transfer ve madencilik işlemleri daha kolay hale gelmiştir. Piyasayı hareketlendirmek ve ağı daha da genişletmek amacı ile ortaya çıkan altcoinler bu anlamda başarıyı sağlamıştır diyebiliriz.

Bitcoin ile Altcoin Arasındaki Fark Nedir?

Bitcoin kripto dünyasında ortaya çıkan ilk kripto para birimini olması sebebi ile bazı eksiklikleri bulunmaktadır ve altcoinler bu eksikler üzerine inşa edilmiş birer yapıtaşlarıdır. Bloklar oluşturmak ve bloklar arasındaki ilişkiyi sağlamak için kullanılan Proof Of Work teknolojisinde Bitcoin kullanımı zaman ve enerji yönünden problemlidir. Fakat Altcoinler bu zaman ve enerji problemini çözmek ve daha rahat hareket edebilmek için Proof Of Stake (PoS) teknolojisini kullanır. Diğer bir fark ise akıllı sözleşmelerde geçerlidir. Bitcoin’de akıllı sözleşme imkanı sınırlıdır. Bitcoinin sahip olduğu bu dezavantajlar alternatif coin arayışına, ortaya çıkışına ve piyasayı genişleterek başarı elde etmesine neden olmuştur.

Altcoinlerin Avantajları

Altcoin Nedir? Piyasaya olumlu etkileri nelerdir? Altcoinlerin avantaj ve dezavantajlarını ilk kripto para birimi olan Bitcoine kıyasla yapmak daha doğru olacaktır. Peki Bitcoine kıyasla Altcoin avantajları nelerdir hep birlikte inceleyelim:

-Madencilik işlemlerinin maliyet açısından düşük olması

-Likiditesinin yüksek olması

-İçerisinde işlem hızı yüksek coinler barındırması

-Bulunan altcoin çeşitliliğinin yatırımcıya büyük kolaylık sağlaması

-Kullanıcının işlemleri hızlı yapabilmesi

-Tekellikten uzak olması

Altcoinlerin Dezavantajları

Kripto para dünyasında birçok farklı altcoinin olması avantaj olduğu kadar dezavantaj olarak da karşımıza çıkmaktadır. Peki nedir bu olumsuz yönler?

-Piyasada adının henüz duyulmamış olması bir altcoine güvenme noktasında sorun oluşturabilir

-Piyasadaki dalgalanmaların sert olması sebebiyle yatırımcıyı zarara uğratabilir

-Kullanıcının yaşadığı güven problemi sonucunda adını duyuramayan altcoin piyasadan silinebilir

Altcoin Fiyatları

Hiçbir Altcoinin fiyatı sabit değildir. Tüm Altcoinler döviz kurlarına benzer şekilde zaman zaman oluşan dalgalanmalar sonucu artış ya da azalış gösterebilir. Piyasada çeşitli kripto para borsaları bulunmaktadır ve işlem yapmak isteyen kullanıcı ilgili firmanın adresine girerek hesap oluşturur. Oluşturduğu hesap sonucunda alış-satış işlemi gerçekleştirir. Yatırımcının alış-satış işlemlerinden kazançlı çıkması piyasayı yakından takip etmesi ile doğru orantılıdır.

En Çok İşlem Gören Altcoinler

Zaman zaman popülerlik kazanan Altcoin isimleri değişiklik gösterse de piyasada en çok işlem gören Altcoinler şunlardır;  Litecoin, Cardanor, Tether, Ethereum, Dash, Ripple.

Şu Anda En Popüler Altcoinler Hangileri?

Son zamanlarda yatırımcının tercih ettiği ve popülerliğini koruyan Altcoinleri incelediğimizde bunların Ethereum, Cardano, Solana, Matic, Avax, Near, Fantom, Sand, Mana olduğunu görmekteyiz.

Altcoin Sezonu Nedir? Altcoin Sezonunda Ne Olur?

Altcoin sezonu, piyasada Altcoinlerin hüküm sürdüğü ve Bitcoinin yerini Altcoinlere kaptırdığı anlamına gelir. Bu sezonda Bitcoinin piyasa değerinin azaldığını görürüz. Altcoinlerin çok fazla gündem olduğu dönem Altcoin sezonudur diyebiliriz.

Altcoin Sezonu Neden Oluyor?

Altcoin Nedir? Yatırımcı piyasada kazançlı çıkmak adına Bitcoinlerini satma yolunu tercih edebiliyor. Bu satış sonucunda işlem hacmi daha düşün Altcoinlerden alarak kara geçme eğilimi gösteriyor.

Altcoinlere Yatırım Yapmalı mısınız?

Altcoin Nedir? Altcoinlere yatırım yapmanın olumlu ve olumsuz yanları bulunmaktadır. Sert hareketler yapması sebebiyle yüksek kazançlar sağlamanın yanı sıra riskleri de yüksek olan bir yatırım aracıdır Altcoinler. Ani değişim gösteren kripto para birimlerine yatırım yapmaktan uzun vadede hareketlilik yaşayan bir kripto para birimine yatırım yapmaktan daha riski ve kaybettirme olasılığı yüksek olabilir. Bu noktada yatırımcılarımızın daha dikkatli ve özenli davranmaları gerekmektedir.

Hangi Altcoinlere Yatırım Yapmalısınız

Altcoin Nedir? Hangi Altcoin yatırımı avantaja dönüştürür? Hangileri dezavantaj oluşturur? Gibi sorularının cevabını bulabilmek ve akıllıca yatırımlar yapabilmek için öncelikle piyasayı, piyasa haberlerini ve Altcoinlerin bunlara etkilerini iyi okuyup analiz etmeliyiz.

Altcoin Türleri

Birçok Altcoin türü bulunmakla birlikte temel Altcoin türleri ; Madencilik Tabanlı Altcoinler, Stabil Altcoinler, Security Altcoinler, Utility Altcoinlerdir.

Madenciliğe Dayalı Tokenler

Madenliğe dayalı coinlere alternatif, pre-mined coinler de denilmektedir. Madenciliğe dayalı coinlerin kullandığı sistem Proof Of Work’tur.

Stabil Altcoinler

Adından da anlaşılacağı üzere Stabil Altcoinlerin amacı ve mantığı dalgalanmayı, hareketliliği sabitlemektir. Bu durumda gerekli materyaller cüzdan da sabitlenir ve herhangi bir sorun ya da sert hareketliliğe karşı kripto para korunmuş olur.

Security Tokenler

Security Altcoinlere Menkul Kıymetler Coinleri de denilmektedir. İlk Para teklifleri aracılığıyla yatırımcılara sunulan bu Altcoinler sahiplerine hisse senedi ya da temettü ödemesi yüklerler.

Utility Tokenler

Fayda Tokenleri de denilen bu altcoinler hizmet sağlamak için kullanılmaktadırlar.

 

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Average: 0]
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Pellentesque mauris nisi, ornare quis ornare non, posuere at mauris. Vivamus gravida lectus libero, a dictum massa laoreet in. Nulla facilisi. Cras at justo elit. Duis vel augue nec tellus pretium semper. Duis in consequat lectus. In posuere iaculis dignissim.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

KriptoBurda ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!